za
Europejski Bank Centralny wprowadza pierwszy raz o 11 lat podwyżki stóp procentowych

Eurocoin – czy powstanie waluta UE?

2019-11-06
Kryptowaluty
European Halving Party 2024

Reuters dotarł do zaskakującego dla opinii publicznej dokumentu. Okazuje się, że władze Unii Europejskiej (UE) przygotowały projekt przepisów, które sugerują, że wspólnota może rozważać wydanie własnej waluty cyfrowej o roboczej nazwie Eurocoin.

Czy UE będzie prowadzić wojnę z kryptowalutami?

Reuters poinformował 5 listopada, że ​​przedmiotowy projekt ustawy – która jednak wciąż podlega zmianom – wzywa państwa członkowskie do opracowania wspólnego podejścia do kryptowalut, prawdopodobnie zakazując projektów “wysokiego ryzyka”. Nie wiadomo, jak te ostatnie miałyby być dokładnie definiowane i czy Bitcoin podlegałby pod tę grupę. Raczej wątpliwe…

Zatwierdzenie projektu w jego obecnej formie, co może się zdarzyć już w przyszłym miesiącu, może jednak mieć daleko idące konsekwencje. Dokładniej, Reuters sugeruje, że takie prawo może przerodzić się w kampanię regulacyjną UE przeciwko kryptowalutom.

Europejski Bank Centralny rozważy emisję waluty Eurocoin

Projekt przygotowany przez fińską prezydencję w UE sugeruje również, że Europejski Bank Centralny powinien rozważyć wydanie własnej waluty cyfrowej:

„EBC i inne banki centralne UE mogłyby zbadać możliwości, a także wyzwania związane z emisją walut cyfrowych banku centralnego, w tym rozważając konkretne kroki w tym kierunku”.

Projekt zostanie ponoć omówiony szerzej w ten piątek.

Warto pamiętać, że europejska waluta cyfrowa jest coraz częściej postrzegana jako odpowiedź na stablecoina LibraCoin, nad którym pracuje Facebook. Do tego nad swoją cyfrową walutą pracują Chiny, które mają być gotowe do jej emisji już w 2020 r. (podobnie jak gigant rynku mediów społecznościowych). O swojej e-walucie milczą USA, choć parę lat temu pojawił się temat FEDCoina. Jak widać, pozostał na papierze…

Dosłownie trzy dni temu pisaliśmy o tym, że Niemcy chcą naciskać na UE, by ta emitowała swoją cyfrową walutę.

„Jeśli do tego dodamy Librę, okaże się, że różne cyfrowe formy pieniądza lada moment będą rzeczywistością, a technologia rozproszonego rejestru (DLT) odegra kluczową rolę. Europa musi dotrzymać kroku konkurencji, aby globalna architektura finansów nie ograniczyła się do polaryzacji na amerykańskie i chińskie rozwiązania”

– apelowali parę dni temu niemieccy bankowcy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności