za

Czym jest Ethereum Virtual Machine?

Ethereum stworzyło wirtualne środowisko, które pozwala smart kontraktom na interakcję ze sobą. Nosi nazwę Ethereum Virtual Machine.

Ethereum Virtual Machine, w skrócie EVM, zostało opisane jako globalny superkomputer. Jeśli to pojęcie jest dla Ciebie czymś nowym, zapraszamy do lektury. Zrozumienie EMV to istotny krok w kierunku zgłębienia działania całego ekosystemu Ethereum.

Blockchainy i inteligentne kontrakty

Na początku pomyśl o Bitcoinie jak o podstawowej wersji tego, co może zrobić blockchain. Masz przed sobą cyfrową jednostkę wartości, BTC, dzięki której możesz przesyłać bity o określonej wartości między Tobą a innymi posiadaczami portfeli. Łańcuch bloków rejestruje wszystkie te transakcje.

Twórcy Ethereum podjęli tę koncepcję, jednak postanowili nieco ją rozwinąć. Pozwolili użytkownikom budować inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje (Dappsy) na szczycie swojego łańcucha bloków. Następnym krokiem było stworzenie środowiska, w którym wszystkie te inteligentne kontrakty będą funkcjonować i współdziałać ze sobą. W tym celu pojawiła się Ethereum Virtual Machine.

Krótko mówiąc, EVM najlepiej traktować jako wirtualny komputer w łańcuchu bloków. Zamienia on Twoje pomysły w kod i uruchamia go w globalnej sieci Ethereum.

Ethereum Virtual Machine w akcji

Zapoznajmy się teraz z konkretnym przykładem, aby w prosty sposób omówić działanie Ethereum Virtual Machine. Powiedzmy, że chcesz stworzyć dla siebie i trzech współlokatorów wygodny i sprawiedliwy system na kupowanie rzeczy do domu, który zamieszkujecie. W tym celu budujesz swój własny inteligentny kontrakt.

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie podpunkty musi zawierać Twoja inteligentna umowa:

 • Ty i twoi trzej przyjaciele musicie stworzyć indywidualne konta.
 • Wszyscy zgadzacie się na pobieranie określonej sumy ze swoich indywidualnych kont, aby wpłacać je na wspólny rachunek.
 • Wszyscy zgadzacie się, że nikt nie może zabrać pieniędzy ze wspólnego konta, chyba że wszyscy się na to zgodzą.
 • Środki mogą zostać wyjęte ze wspólnego konta tylko wtedy, gdy wszyscy czterej przedstawicie podpis cyfrowy.

Załóżmy teraz, że chcesz co tydzień przeznaczyć określoną kwotę pieniędzy na zakup chemii domowej. Tworzysz w tym celu osobną inteligentną umowę, która zawierać będzie:

 • Informację o tygodniowym limicie wydatków na ten określony cel.
 • Informację o specjalistycznych sklepach, w których można dokonać zakupów.

Co w sytuacji, gdy szykujecie się do większego wydatku? Powiedzmy, że macie w planach kupić do mieszkania nowy telewizor, jednak każdy z Was posiada inny budżet na ten cel. Pora na skonstruowanie kolejnego kontraktu, który zawrze poniższe punkty:

 • Osoba A chce wydać 200 PLN.
 • B ma zamiar wydać 400 PLN.
 • C posiada na ten cel jedynie 100 PLN.
 • Osoba D godzi się dołożyć wszystkie środki potrzebne do kupna telewizora, jednak dopiero po wpłynięciu środków od reszty lokatorów.

Jak widzisz, wypełnienie drugiej i trzeciej umowy jest zależne od powodzenia pierwszej. Tak działa Ethereum Virtual Machine. To jak usługa przesyłania wiadomości pomiędzy smart kontraktami, ekosystem, w którym wszystkie te umowy funkcjonują, oddziałują i wpływają na siebie nawzajem.

Co może zrobić EVM?

Zaprezentowany przez nas przykład jest bardzo prostym zilustrowaniem tego, co w praktyce mogą osiągnąć inteligentne kontrakty. Ethereum Virtual Machine otwiera szereg dużo bardziej skomplikowanych możliwości.

 • Możesz tworzyć umowy, które wymagają spełnienia wielu warunków. Dobrym przykładem będą umowy ubezpieczeniowe, które wymagają przedstawienia szeregu informacji przed wypłatą polisy.
 • Możesz zezwolić różnym osobom na określenie własnych mini-kontraktów w większych umowach. Wyobraź sobie dewelopera zatrudniającego wykonawców do budowy osiedla. Może zawrzeć mini-kontrakty między hydraulikami, tynkarzami i elektrykami, które wypłacają umówioną sumę każdej osobie tylko po spełnieniu określonych warunków.
 • Możesz tworzyć umowy, które będą w stanie automatycznie kupować lub sprzedawać. Załóżmy, że pracujesz w branży klimatyzacyjnej. Chcesz kupić klimatyzatory dopiero w momencie, gdy temperatura przekroczy określony punkt. Możesz zbudować inteligentną umowę, która będzie uwzględniać pogodę i automatycznie kupi sprzęt, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Język maszyny wirtualnej Ethereum

Podobnie jak strona, na której czytasz ten artykuł, EVM jest zbudowana na języku kodowania. Do najbardziej znanych już istniejących należą Java, Python czy Ruby. EVM ma swój własny, zwany Solidity. Jest to język, który pozwala ludziom tworzyć właśnie inteligentne kontrakty, które mogą łatwo wchodzić w interakcje pomiędzy sobą.

Przyszłość EVM

Jesteśmy dopiero na początku rozwoju adopcji i użyteczności smart kontraktów. W przyszłości złożoność, szybkość i możliwości Ethereum Virtual Machine niewątpliwie będą rosły. Dzieje się tak z każdą znaczącą technologią, łatwo odnieść to chociażby do rozwoju komputerów. Od początku ery PC stają się one coraz szybsze i zdolne do wykonywania bardziej złożonych działań cyfrowych.

Zdecydowanie można stwierdzić, że smart kontrakty są dopiero na samym początku swojej ewolucji i będą ciągle ulepszane, by stać się jeszcze bardziej zaawansowane i wydajne.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 222,63 USD-0,47%
Ethereum logo
EthereumETH
3553,78 USD0,04%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
599,08 USD0,11%
Solana logo
SolanaSOL
134,72 USD-4,00%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3552,81 USD0,00%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,63%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-2,72%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,98 USD-2,68%