za
The Merge napotyka problemy na ostatniej prostej. Programista Ethereum znalazł kluczowy błąd

The Merge napotyka problemy na ostatniej prostej. Programista Ethereum znalazł kluczowy błąd

2022-08-24
Ethereum
Nexo Earn Aplikacja

Deweloper Ethereum -Péter Szilágyi – poinformował o wykryciu istotnego błędu w systemie, w wyniku którego sieć utraciła część danych.

Ethereum z niebezpiecznym błędem

Nadchodzące przejście blockchaina Ethereum na model konsensusu Proof-of-Stake jest już na ostatniej prostej. Deweloperzy sieci podali dokładną datę tego wydarzenia, które otrzymało nazwę the Merge. Jak to bywa przy tak zaawansowanych działaniach, nieuniknione jest pojawienie się pewnych komplikacji. Tutaj właśnie kluczową rolę odgrywają programiści sieci, którzy szybko reagują na zdarzające się błędy.

Péter Szilágyi, jeden z twórców oprogramowania Ethereum (ETH), przekazał na Twitterze, że natrafił na błąd, który może doprowadzić do uszkodzenia systemu sieci. Wytłumaczył, że prawdopodobnie była to prośba o zaakceptowanie zmian, które zostały przyłączone w celu utworzenia nowego modelu przechowywania lub zmniejszania aktualnego. Jakiś czas później programista zaznaczył, że wychwycony błąd dotknie osoby, którzy korzystają z wersji 1.10.22, której ten dotyczył. Dodał, że problem utraty danych pojawia się po wyłączeniu urządzeń, stąd właśnie ich testy nie były w stanie wyłapać błędu.

Mimo wszystko programistom udało się dosyć sprawnie naprawić zauważony błąd. Zespół Go Ethereum stworzył poprawkę, która go wyeliminowała. Następnie zalecił użytkownikom dokonanie aktualizacji wstecz, by wrócili do poprzedniej wersji w celu sprawdzenia, czy wszystko działa poprawnie:

Po wgraniu poprawki oprogramowania Szilágyi poradził społeczności, aby upewnić się, że korzystają z „dobrej wersji”. Deweloper przeprosił za przeoczenie przez jego zespół tego problemu w czasie testów. Dodatkowo zadeklarował dowiedzenie się, jak przeprowadzić lepsze testy warunków skrajnych. Programista podziękował również wszystkim osobom, które miały swój wkład w rozwiązaniu problemu.

Jakie zmiany zajdą w Ethereum po the Merge?

Przede wszystkim rewolucja na poziomie emisji kolejnych etherów sprawi, że kurs 1 ETH może mocno wzrosnąć. Dlaczego? Zajdzie bowiem zjawisko podobne do halvingu w sieci bitcoina. Część dotychczasowych górników etheru wycofa te monety ze swoich portfeli i zacznie używać ich w procesie stake’owania, czyli potwierdzania kolejnych bloków w blockchainie. W efekcie podaż ETH w obiegu mocno się zmniejszy. To zaś – przy założeniu, że popyt zostanie równie wysoki – doprowadzi do zwiększenia się ceny etheru.

The Merge napotyka problemy na ostatniej prostej. Programista Ethereum znalazł kluczowy błąd

Po The Merge Fundacja Ethereum wdroży The SurgeThe VergeThe Purge i wreszcie The Splurge. I właśnie to ostatnie ma na celu poprawę skalowania za pomocą technologii shardingu. To wpłynie zaś na koszty transakcyjne w sieci Ethereum, które są na obecny moment wciąż bardzo wysokie.

Wydarzenie związane z przejściem Ethereum na model kopania Proof-of-Stake budzi wiele dyskusji w środowisku kryptowalut. Pomysł ten zbiera wokół siebie tyle samo zwolenników co oponentów. Ci drudzy od jakiegoś czasu mówią o ewentualnym forku łańcucha ETH. Pomysł rozwidlenia Ethereum na dwa równoległe łańcuchy zakłada, że jeden z nich będzie obsługiwany przez górników, którzy dotychczasowo kopali ether przy użyciu Proof-of-Work. Plan ten zaczął posuwać się do przodu po tym, jak Chandler Guo, wpływowy chiński górnik kryptowalut, w dwa tygodnie temu oświadczył na Twitterze, że rozdzieli łańcuch bloków Ethereum. Nowopowstały blockchain zostałby nazwany „ETH POW”. Guo jest przekonany, że fork da górnikom możliwość kontynuowania ich dotychczasowej działalności po przejściu Ethereum z konsensusu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności