za

Oszuści mogą chcieć wykorzystać the Merge do okradzenia inwestorów ETH – twierdzi CEO PolySwam

Konferencja Kryptoraport

The Merge to ważne wydarzenie w świecie kryptowalut. Tyle że niesie za sobą pewne zagrożenia związane nie tyle z technologią, co oszustami. Cointelegraph rozmawiał na ten temat z dyrektorem generalnym PolySwam, Steve’em Bassim.

Jak nie dać się oszustom?

Bassi, założyciel i dyrektor generalny PolySwarm, powiedział, że chodzi np. o oszustwa w formie fałszywych tokenów ETH 2.0, fałszywych pooli do emisji ETH i fałszywych airdropów.

Staking to całkiem nowa koncepcja dla większości członków społeczności kryptowalut i jeśli nie masz 32 ETH, będziesz musiał dołączyć do jednego z pooli, aby uzyskać zysk z ETH

– powiedział.

Bassi ostrzegł jednak, że twórcy pooli „ponoszą własne ryzyko”, ponieważ proces stake’owania wymaga od użytkowników wpłaty ETH i rezygnacji z kontroli nad swoim środkami.

– To ryzyko istnieje dzisiaj w przypadku platform/pooli tokenów DeFi, ale the Merge da oszustom nowe pole do działania – dodał.

Jednym z bardziej nieuchronnych zagrożeń są oszuści próbujący nakłonić użytkowników do podpisania fałszywych transakcji lub rozstania się z kluczami prywatnymi pod pozorem migracji do nowego łańcucha Ethereum. Do tego dojdą „fałszywe airdropy”. Przestępcy będą za ich pomocą namawiać inwestorów ETH do odwiedzania stron phishingowych w celu wykradzenia np. ich kluczy prywatnych.

merge futures

Zachowajcie czujność!

Sama Fundacja Ethereum nazywa the Merge „najważniejszą aktualizacją w historii Ethereum” i wezwała użytkowników sieci do zachowania „wysokiej czujności” w przypadku oszustw próbujących wykorzystać naiwność użytkowników podczas tego wydarzenia.

Większość obserwatorów oczekuje, że aktualizacja zakończy się sukcesem, biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich sieci testowych. Jednak Bassi powiedział, że nadal może istnieć ryzyko, że oszuści znajdą sposób na wykorzystanie uczestników całego ekosystemu:

Tak naprawdę nie wiemy, czy grupa oszustów/hakerów nie opracowała już techniki ataku lub DDoS wymierzony przeciwko łańcuchowi, który może zostać wykorzystany po the Merge, gdy ETH 2.0 ma pełną wartość ekonomiczną ETH 1.0. Gdyby doszło do takiego ataku, prawdopodobnie tylko tymczasowo wpłynąłby na łańcuch i być może na rynek, ponieważ istnieje wiele inteligentnych osób obserwujących to wszystko. Jednak atakujący prawdopodobnie będzie szukał okazji do zarabiania.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności