Wiadomości

Eryk Łon (RPP): stopy proc. w Polsce staną w miejscu

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon w swoim nowym artykule wszedł na temat stóp proc. w naszym kraju. Jego […]

Data publikacji: 6 lipca 2020

bitbay

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon w swoim nowym artykule wszedł na temat stóp proc. w naszym kraju. Jego zdaniem ich stabilizacja na obecnym poziomie byłaby dobrą strategią. Choć od dłuższego czasu nawoływał do obniżenia stóp proc., teraz podkreśla, że zaostrzanie polityki pieniężnej w drugiej połowie 2020 r. czy w 2021 r. byłoby zbyt ryzykowne.

Eryk Łon radzi co zrobić ze stopami procentowymi

„Wyrażam przekonanie, że stabilizacja poziomu stóp procentowych na obecnym bardzo niskim poziomie byłaby dobrą strategią w polskiej polityce pieniężnej. Utrwalałoby to bowiem przekonanie wśród uczestników życia gospodarczego, że nasz bank centralny stara się czynić co tylko możliwe, aby nie zaszkodzić fali ożywienia gospodarczego, z której początkami mamy obecnie do czynienia. Z tego powodu uważam, że zaostrzanie polityki pieniężnej w drugiej połowie tego roku lub nawet w roku przyszłym byłoby posunięciem zbyt ryzykownym”

– napisał Łon w artykule dla Radia Maryja.

eryk łonŁon uważa, że jest „ogromnie ważne”, by koszt długu publicznego zachować na jak najniższym poziomie. – Wyrażam przekonanie, że łagodzenie polskiej polityki pieniężnej, z jakim mieliśmy w tym roku do czynienia przyczyni się do tego, że rentowność polskich obligacji skarbowych kształtować się będzie na jak najniższym poziomie – dodał.

Stopy proc. w Polsce

Przypomnijmy jednak, że między połową marca a końcem maja RPP obniżyła referencyjną stopę procentową łącznie o 140 pb., w trzech krokach, kolejno o: 50, 50 i 40 pb., do 0,10 proc. W czerwcu utrzymała z kolei stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Łon dostrzega dziś u nas wyraźne tendencje antyinflacyjne. Te zaś jego zdaniem mogą ulec dalszemu wzmocnieniu po tym, jak w życie weszła nowa matryca dot. podatku od towarów i usług. Ta obowiązuje zaś od 1. lipca i zlikwidowała wiele absurdów dot. podatku VAT.

W kwestii bezrobocia Łon uważa, że będzie ona „stosunkowo nieznaczna”. 

Warto dodać, że jest on jednym z najbardziej kontrowersyjnych ekonomistów w kraju. Przez długi czas był jedynym członkiem RPP, który chciał wprowadzenia w życie niższych stóp proc.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion