za

ERC-4337: Nowa era komunikacji w świecie blockchaina

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rozwój zdecentralizowanych aplikacji (dApps) sprawił, że świat blockchaina jest niemal stale wzbogacany o innowacyjne koncepcje. Jedną z nich jest standard ERC-4337, który m.in. umożliwia przesyłanie wiadomości za pomocą łańcucha bloków Ethereum. Czym dokładne jest i jak działa? Zachęcamy do lektury!

Co to jest ERC-4337?

ERC-4337 to standard przekazywania komunikatów w łańcuchu bloków Ethereum. Został zaprojektowany w celu ułatwienia komunikacji pomiędzy inteligentnymi kontraktami i innymi zdecentralizowanymi podmiotami, które funkcjonują w blockchainie Ethereum. W praktyce to zestaw funkcji, które wykorzystuje się do wysyłania i odbierania wiadomości, a także format samych blockchainowych komunikatów.

ERC-4337 opiera się na procesie Ethereum Request for Comments (ERC), który z kolei stanowi zestaw wytycznych dotyczących opracowywania propozycji ulepszeń dla sieci Ethereum (Ethereum Improvement Proposals, EIP). ERC-4337 zaproponowali w 2019 roku programiści Dan Finlay i Alex Van de Sande. Od tego czasu wykorzystano go w paru projektach opartych na dziele Vitalika Buterina.

Jak to działa?

Teraz spójrzmy razem na ERC-4337 przez lupę i sprawdźmy, jak działa. Po pierwsze, jak wspomniałem, definiuje on zestaw funkcji, które można wykorzystać do wysyłania i odbierania wiadomości pomiędzy inteligentnymi kontraktami a innymi podmiotami. Funkcje te to:

  • opcja wyślij: wysyła wiadomość do określonego odbiorcy,
  • transmisja: wysyła wiadomość do wszystkich abonentów,
  • subskrybuj: pomaga subskrybować określony temat,
  • unsubscribe: anuluje subskrypcję dot. danego tematu.

Same wiadomości są w formacie JSON, który zawiera temat, pole danych i sygnaturę czasową.

Przesyłanie wiadomości Web3?

Komunikacja Web3 to koncepcja wykorzystująca protokoły i standardy przesyłania wiadomości w zdecentralizowanych aplikacjach, które w świecie "nowego internetu" są normą.

Wiadomości Web3 są ważnym elementem wielu dApps. Powód? Umożliwiają komunikację między różnymi podmiotami w sieci Ethereum. W praktyce chodzi o inicjowanie pewnych działań, udostępnianie danych lub koordynowanie prac różnych aplikacji dApp.

ERC-4337 to dziś kluczowy standard przesyłania wiadomości w świecie Web3. Adoptując go, twórcy i zdecentralizowane podmioty mogą komunikować się ze sobą przy użyciu ustandaryzowanego formatu.

Podsumowanie

ERC-4337 to ważna innowacja w świecie blockchaina i zdecentralizowanych aplikacji. Poznanie tego tematu może okazać się kluczowe dla twórców. Komunikacja jest bowiem niezwykle istotna dla budowania interoperacyjnych systemów i tworzenia nowej generacji sieci oraz zdecentralizowanych systemów. Możemy być niemal pewni, że tego typu rozwiązania będą zyskiwały na znaczeniu w najbliższej (ale i dalszej) przyszłości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności