za

Elvira Nabiullina sugeruje, że do 7 lat Rosjanie będą masowo płacić CBDC

Binance Launchpool

Elvira Nabiullina, prezes rosyjskiego banku centralnego, stwierdziła właśnie, że masowa adopcja cyfrowego rubla zajmie w Rosji od pięciu do siedmiu lat.

Elvira Nabiullina mówi o przyszłości cyfrowego rubla

Słowa te częściowo korespondują z wypowiedzią Anatolija Aksakowa, przewodniczącego Komisji ds. Rynku Finansowego Dumy Państwowej. Jak podano w publikacji Rosyjskiego Zgromadzenia Federalnego, zasugerował on, że testy CBDC zakończą w przyszłym roku. Z kolei od 2026 roku Rosjanie mają zacząć wykorzystywać cyfrowego rubla do płacenia za towary i usługi.

W swoich uwagach, które zostały opublikowane przez RIA Novosti, Nabiullina odniosła się do częstych zapytań, które otrzymuje, dotyczących udostępnienia CBDC do powszechnego użytku. W swoich odpowiedziach szefowa Banku Rosji stwierdziła, że zawsze podkreślała, że będzie to proces naturalny.

Zadaje się nam pytanie: kiedy cyfrowy rubel stanie się produktem masowym? Naszym zdaniem zajmie to od pięciu do siedmiu lat. Będzie to proces naturalny, ponieważ wybór samych ludzi i biznesu ma fundamentalne znaczenie; powinno to być dla nich wygodne

– powiedziała szefowa Banku Rosji.

Według Nabuiliny kluczowe będą wyniki fazy pilotażowej.

CBDC w handlu międzynarodowym

Prezes banku centralnego Rosji wskazywała na użycie CBDC przez użytkowników indywidualnych. Tyle że większy potencjał w kwestii cyfrowych walut krajów można dostrzec w handlu międzynarodowym. Tym bardziej, że Chiny ogłosiły niedawno, że włączą do systemu płatniczego Pasa i Szlaku technologię blockchain. Bardzo wątpliwe jest to, by w tym kontekście używano bitcoina. Wyklucza to polityka Pekinu. Możliwe więc, że w system ten włączone zostaną CBDC, czy to Rosji, czy Chin.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 397,87 USD3,05%
Ethereum logo
EthereumETH
3145,73 USD2,13%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,06%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
578,29 USD0,41%
Solana logo
SolanaSOL
180,30 USD5,91%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,09%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3145,24 USD2,14%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD2,39%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,53 USD1,73%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD1,88%