za
Elon Musk zakup twittera

Elon Musk wycofuje się z umowy zakupu Twittera

2022-07-09
Biznes
robinhood aplikacja rejestracja

Elon Musk, CEO Tesla i SpaceX, zrywa porozumienie zawarte z zarządem Twittera w sprawie zakupu tego portalu społecznościowego. Wszystko z powodu “fałszywych i wprowadzających w błąd” informacji, jakie uzyskał od firmy.

Musk nie kupi Twittera

W opublikowanym liście prawnicy Muska stwierdzili, że do transakcji nie dojdzie z winy Twittera. Jak podają, spółka nie dotrzymała bowiem zobowiązań zawartych w umowie, nie podając wszystkich wymaganych informacji na temat liczby nieautentycznych kont i spamu.

Musk już wcześniej sygnalizował, że chce od Twittera wspomnianych danych. Firma twierdziła, że liczba fałszywych kont na platformie wynosi mniej niż 5%. Tyle że szef Tesli nie był do tego przekonany. Publicznie mówił, że spółka kłamie i nie chce podać mu prawdziwych danych. Inna sprawa, że nie wiadomo, dlaczego jest zdania, że fake kont jest na Twitterze znacznie więcej. Twierdził za to, że informacja ta wpływa na rentowność biznesu, a tym samym na wartość firmy.

Przepychanki na linii Elon Musk – Twitter trwały od dobrych paru tygodni. Eksperci uważali jednak, że to tylko gra, którą kontrowersyjny miliarder prowadzi z jedną z czołowych firm z rynku social mediów. Dodają, że chciał on wycofać swoją ofertę lub renegocjować cenę. Dlaczego? Czy chodzi tylko o skąpstwo? Nie. Rezygnując ze swojego zobowiązania do zakupu Twittera bez powodu, założyciel SpaceX naraża się na poważne problemy. Obie strony w momencie zerwania umowy zobowiązały się wypłacić sobie karę w wysokości do 1 miliarda dolarów.

Elon Musk zakup twittera

Walki z cenzurą nie będzie?

Przypomnijmy, że Musk 25 kwietnia zawarł ostateczną umowę z zarządem grupy na zakup Twittera po cenie 54,20 dolarów za akcję, czyli za łącznie 44 miliardy dolarów. Tyle że od tego czasu Twitter stracił aż ponad jedną czwartą swojej wartości. Same akcje Tesli spadły na giełdzie w tym okresie o prawie 25 procent.

Musk pierwotnie twierdził, że chce przejąć portal, by go zreformować i walczyć na nim o wolność słowa. Fani kryptowalut liczyli na to, że wprowadzi na nim płatności np. dogecoinami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.