za
Ekosystem Bitcoina w 2024 roku.

Ekosystem Bitcoina w 2024 roku – od geekowego projektu do światowego fenomenu

1,5% dla maluszka

Czy Satoshi Nakamoto tworząc sieć Bitcion wiedział, że właśnie zmienia świat finansów? Taki był z pewnością jego zamysł, ponieważ Bitcoin powstał jako odpowiedź na kryzys z 2008 roku. Po ponad 15 latach sieć Bitcoina i społeczność zrzeszona wokół kryptowalutowego projektu rozrosła się do gigantycznego wręcz poziomu. Jak wygląda ekosystem Bitcoina w 2024 roku i co może przynieść przyszłość? 

Ekosystem Bitcoina – stale rozwijany od 2009 roku!

“Kupiłbym/kupiłabym bitcoina na samym początku” – myśl ta bardzo często jest odpowiedzią na pytanie, co zrobiłbyś/zrobiłabyś, gdyby możliwe było cofnięcie czasy o 10 lub 15 lat. Popularność bitcoina, jak i szeroko rozumianego rynku kryptowalut jest dziś na bardzo wysokim poziomie. Ekosystem Bitcoina postrzegany jest dziś jako jedna z większych i piękniejszych perspektyw, jeśli chodzi o świat finansów. Dlaczego? Bo jest odpowiedzią na zdecydowaną większość jego bolączek. 

W trakcie 15 lat rozwoju ekosystem Bitcoina przechodził wzloty i upadki. Choć wielu przewidywało rychły upadek sieci Bitcoina, ta przetrwała każdy kryzys i wychodziła z niego obronną ręką. W myśl zasady „Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”, ekosystem Bitcoina dzięki zaangażowaniu kryptowalutowej społeczności stał się w 2024 roku prawdziwą potęgą. Co więcej, nie jest to jedynie hurraoptymistyczne podejście miłośników kryptowaluty Satoshiego Nakamoto, ale także punkt widzenia Wall Street, która przez wiele lat sukcesywnie i konsekwentnie krytykowała ekosystem Bitcoina oraz całą branżę cyfrowych aktywów. 

Najważniejsze fundamenty ekosystemu Bitcoina

Ekosystem Bitcoin był na samym początku jedynie geekowską ideą. Nic nie wskazywało na to, że sieć Bitcoin faktycznie ma szansę, aby stać się alternatywą dla tradycyjnego systemu finansowego. Sytuacja zmieniała się stopniowo, zaś do ekosystemu Bitcoina zaczęły dołączać kolejne elementy składowe. Dzięki temu po 15 latach rozwoju ekosystem Bitcoina rozwinął się do takiego stopnia, że odpowiada na zdecydowaną większość potrzeb bitcoinowej społeczności. 

Ekosystem Bitcoina.

Infrastruktura 

Każdy ekosystem potrzebuje dobrej i funkcjonalnej infrastruktury. Cesarstwo Rzymskie nie byłoby potęgą starożytności, gdyby nie system dróg. Dokładnie tak samo jest w przypadku sieci Bitcoin, która potrzebowała właściwej infrastryktury. Podstawą są oczywiście portfele kryptowalutowe, które umożliwiają użytkownikom przechowywanie swoich bitcoinów. Wśród najpopularniejszych portfeli w ekosystemie Bitcoina są:

  • Unisat wallet 
  • Xverse wallet
  • Leather wallet
  • OKX wallet 
  • Bidget wallet 
  • Ordinals wallet 
  • XDEFI
  • OrdianlSafe

To oczywiście tylko część gorących portfeli, z których korzysta bitcoinowa społeczność.

Kolejnym istotnym elementem infrastruktury ekosystemu Bitcoina jest staknig BTC. Po co przetrzymywać monety w portfelu, skoro można na nich jeszcze zarobić. Bitcoin Staking Layer, to szeroka warstwa protokołów (takich, jak chociażby Stroom, czy Babylonchain), dzięki którym możliwe jest stakeowanie swoich monet i dodatkowy zarobek. Warto wspomnieć jeszcze także o mostach kryptowalutowych (Multibit, Polyherda Network), które pozwoliły na połączenie ekosystemu Bitcoin z innymi blockchainami. 

Warstwa 2

Rosnąca popularność sieci Bitcoin sprawiła, że pojawił się problem, który z jednej strony cieszył społeczność, ale z drugiej strony był coraz bardziej uciążliwy. Chodzi oczywiście o skalowalność sieci Bitcoin, która ma ograniczoną przepustowość. Oznacza to, że oryginalny blockchain Bitcoina może przetwarzać tylko ograniczoną liczbę transakcji na sekundę (od 3,3 do 7 transakcji). Wzrost zainteresowania kryptowalutą Satoshiego Nakamoto sprawił, że ilość transakcji na sekundę systematycznie rosła i powodowała coraz większe przestoje.

Odpowiedzią na ten problem były rozwiązania warstwy 2, takie jak Lightning Network. Warstwa 2 pozwoliła na zniwelowanie problemu ograniczonej skalowalności sieci Bitcoina. Rozwiązania warstwy 2 okazały się wręcz wybawieniem, kiedy pojawił się protokół Ordinals, umożliwiający tworzenie NFT na poszczególnych częściach składowych łańcuchy bloków BTC, czyli na Satoshi. 

Ekosystem Bitcoina w 2024 roku.

DeFi 

Zdecentralizowane finanse to jeden z głównych filarów ekosystemu Bitcoina w 2024 roku. Jedną z istotniejszych gałęzi zdecentralizowanych finansów opartych o ekosystem Bitcona są DEXy, czyli zdecentralizowane giełdy kryptowalut. Od tych scentralizowancyh (CEX) różnią się one tym, że na DEXach nie trzeba przenosić swoich aktywów do strony trzeciej, co pozwala na transparentność i maksymalnie zwiększa bezpieczeństwo. Wśród DEXów ekosystemy Bitcoina możemy wymienić chociażby Unisat, OKX Ordinals, THORChain, czy RuneX. 

DeFi to nie tylko DEXy, ale także protokoły Cross Chain łączące ekosystem Bitcona z innymi ekosystemami. Cross Chainy, takie jak Maya Protocol, czy BoringDAO przyczyniły się do rozrostu branży cyrfowych aktywów. Ekosystem Bitcoina, to także stablecoiny (BitStable) oraz protokoły pożyczkowe (Liquidium, Sovryn, czy BiFi). Płynność transakcji i wyeliminowanie problemu skalowalności zapewniają zaś protokoły Lighting Network, Neutron Pay, czy Azceto. 

NFT i BRC-20

Choć przez wiele lat wydawało się to praktycznie niemożliwe, to szał na tokeny NFT dotarł także na blockchain Bitcoina. Protokół Ordinals wprowadził możliwość zapisywania grafik, dźwięków i innych danych na najmniejszym elemencie łańcuchu bloku sieci Bitcoin, czyli 1 Satoshi. Choć z początku wydawało się, że Bitcoin Ordinals będą swoistą ekstrawagancką z punktu widzenia bitcoinowych purystów ciekawostką, tak skala zainteresowania NFT na BTC przerosła oczekiwania. W pewnym momencie hype na BRC-20 (bo tak nazywają się tokeny na protokole Bitcoin Ordinals)był tak duży, że spowodował spore przeciążenie siecie. 

Protokół Ordinals okazał się hitem, o czym świadczą takie kolekcje tokenów BRC-20, jak OrdinalLand, Bitcoin Frogs, Bitcoin Punks, Node Monkes, czy Pixel Pepes. Warto dodać, że wokół Bitcoin Ordinals powstała cała infrastrukturalna siatka zawierająca marketplace, Lanchpady, czy narzędzia dla twórców tokenów, takie jak Ordimint. Tak szeroki ekosystem wymaga także odpowiedniej analizy danych. Pomagają w tym takie projekty jak Dune Analitycs, OrdinalHub, Ordiscan czy GenilData. 

Bitcoin NFT.

Sposób postrzegania ekosystemu Bitcoina przez mainstream

Na przestrzeni 15 lat sieć Bitcoin postrzegana była przez mainstream raczej jako ciekawa spekulacja, niż jako faktyczny alternatywny system finansowy. Bardzo interesujący jest przypadek Larry’ego Finka (CEO BlackRock), który początkowo uważał ekosystem Bitcoina za scam i zagrożenie. W następnych latach oskarżał bitcoina i rynek cyfrowych aktywów o bycie pralnią brudnych pieniędzy. Co ciekawe, jego podejście do ekosystemu Bitcoina radykalnie zmieniło się w 2023 roku, kiedy zaczął nazywać BTC mianem cyfrowego złota.

Okazało się, że wszystko było przygrywką do złożenia wniosku do SEC o zatwierdzenie funduszy spot opartych o bitcoina. Wprowadzenie BTC ETF-ów i spowodowana tym kryptowalutowa wiosna jest jednoznacznym symbolem tego, w jaki sposób postrzegany jest dziś ekosystem Bitcoina. To właśnie dlatego zainteresował się nim mainstream. 

 W jaki sposób rozwinie się ekosystem Bitcoina na przestrzeni następnych lat? 

Jesteśmy właśnie w przededniu halvingu, chyba że czytasz to już po 19 kwietnia. Ekosystem Bitcoina jest dziś bardziej popularny, niż kiedykolwiek wcześniej na przestrzeni swojej 15-letniej historii. Z tego też powody wszelkie predykcje na temat rozwoju genialnej koncepcji Satoshiego Nakamoto to jedynie gdybania. 

To co wiadomo, to że społeczność zrzeszona wokół sieci Bitcoin z pewnością będzie dążyła w następnych latach do jeszcze lepszej skalowalności całego ekosystemu Bitcoina. Następne lata z pewnością przyniosą jeszcze sporo nowych rozwiązań. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 270,74 USD-4,91%
Ethereum logo
EthereumETH
2934,46 USD-1,71%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,06%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
554,37 USD-4,06%
Solana logo
SolanaSOL
131,52 USD5,00%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD2,80%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2933,43 USD-1,69%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-3,11%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,80 USD-5,58%