za
Europejski Bank Centralny wzywa do regulacji stablecoinów

Europejski Bank Centralny wzywa do regulacji stablecoinów

1,5% dla maluszka

Europejski Bank Centralny (EBC) wezwał Unię Europejską do wprowadzenia międzynarodowych regulacji rynku stablecoinów. W swoim raporcie podkreśla znaczenie wpływu, jaki ten rodzaj aktywów ma na rynek kryptowalut.

EBC dostrzega ryzyko spowodowane stablecoinami

W raporcie opublikowanym w dniu 12 lipca EBC oświadcza, że mimo iż rynki kryptowalut są odseparowane od globalnej gospodarki, to istnieje pewne ryzyko systemowe spowodowane wzrostem sektora stablecoinów.

W przedstawionym dokumencie EBC podkreśla potrzebę wprowadzenia międzynarodowych standardów dla stablecoinów. Stwierdza również, że należy dążyć do spójności transgranicznej, ponieważ transfer tego typu środków trwa zaledwie kilka sekund w przesyłach międzynarodowych.

Raport przestrzega przez lekceważeniem możliwości, że stablecoiny wpłyną na szersze sektory finansowe lub obszary gospodarki. W miarę wzrostu popularności stablecoinów mogą one mieć kluczowy wpływ na wszystkie branże.

Europejski Bank Centralny wzywa do regulacji stablecoinów

50% wszystkich transakcji BTC i ETH obejmuje stablecoiny

EBC bierze pod uwagę znaczenie stablecoinów oraz ich rolę, jaką ogrywają w zapewnianiu płynności na rynkach kryptowalut. Obecnie większość traderów z sektora cyfrowych aktywów używa stablecoinów, takich jak Tether i USD Coin, jako alternatyw w stosunku do walut fiducjarnych.

I to jest prawda, bowiem obecnie miliony użytkowników kryptowalut korzysta ze stablecoinów w celu zachowania siły nabywczej, transferów między giełdami, denominacji instrumentów pochodnych lub kupowania innych cyfrowych monet. Według szacunków Europejskiego Banku Centralnego połowa wszystkich transakcji bitcoina i etheru dotyczy stablecoinów.

Co więcej, bazując na danych udostępnianych przez światowe giełdy kryptowalut, zdecydowana większość transakcji tego typu aktywów (w tym instrumentów pochodnych i wszystkich altcoinów) jest denominowana właśnie w stablecoinach.

Wątpliwości odnośnie pegu 1:1 z USD

Jednym z tematów budzących niepokój regulatorów w związku z rosnącą popularnością stablecoinów opartych na dolarze amerykańskim jest stwierdzenie, że wielu emitentów stablecoinów nie daje stuprocentowej gwarancji odnośnie zabezpieczenia depozytu w USD. Zamiast tego, ukrywają pochodzenie aktywów zabezpieczających w długich legalistycznych, tajemnych dokumentach i podstronach internetowych.

Głośnym tematem od lat są wątpliwości w stosunku do USDT – pierwszego stablecoina pod względem kapitalizacji rynkowej. Tether zmodyfikował bowiem swoje słowa w stosunku do pierwotnej deklaracji parytetu zachowania jednego dolara na koncie bankowym za każdy Tether (USDT). Po tym, jak prokurator generalny Nowego Jorku uznał tę obietnicę za kłamstwo, Tether zobowiązał się wesprzeć każde jedno USDT różnymi aktywami.

Inną kwestią są stablecoiny, które nie zdołały utrzymać sztywnego pegu w stosunku 1:1 z dolarem, w tym terraUST, Basis, Himalaya Dollar czy itan. Przypadki utraty połączenia z dolarem odnotowały również główne stablecoiny, jak na przykład Tether.

Regulacja stablecoinów gwarancją bezpieczeństwa

Zdaniem wielu ekspertów z rynku kryptowalut brak regulacji stablecoinów może doprowadzić ostatecznie do ich upadku, jak czytamy w raporcie.

EBC ostrzega, że ​​krach w pierwszej piątce największych stablecoinów mógłby wpłynąć na załamanie się głównego sektora finansowego. Bank odniósł się do przykładu nowego konsorcjum amerykańskich banków ubezpieczonych w FDIC. Wyraziły one bowiem zainteresowanie emisją stablecoina o nazwie USDF. Konsorcjum zamierza wykorzystać blockchain i token USDF do obniżenia kosztów transakcji międzybankowych.

Amerykańska Rada Stabilności Finansowej również przedstawiła podobne obawy w oświadczeniu wydanym 11 lipca 2022 r., wzywając do regulacji stablecoinów w ramach większego schematu międzynarodowej regulacji kryptowalut.

EBC wskazuje również na różnice w szybkości transakcji między blockchainami. Emitencji stablecoinów często wykorzystują Ethereum jako początkową bazę dla swoich tokenów, jednak niektóre stablecoiny odeszły od niego. Przykładowo Tether wprowadził USDT na blockchain Tezos.

Biuletyn EBC zakończył się poparciem dla istniejącej propozycji Unii Europejskiej na temat regulacji rynków kryptowalut. Europejski Bank Centralny określa regulację stablecoinów jako priorytet dla stabilności finansowej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności