za

Dynamiczne NFT – wszystko, co musisz wiedzieć

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Niewymienne tokeny lub NFTki to unikalne aktywa cyfrowe, które istnieją jako trwały zapis w blockchainie. Czy wiesz, że istnieją również dynamiczne NFT? Nazywane także żywymi NFT, te niewymienne tokeny mogą się zmieniać i “mutować” w czasie, zgodnie z programowalnymi funkcjami zakodowanymi przez ich twórców.

Dynamiczne NFT

Dynamiczne niezamienne tokeny to rodzaj cyfrowego zasobu, który może reprezentować szeroki zakres aktywów w świecie rzeczywistym. Są one podobne do tradycyjnych niewymiennych tokenów (NFT) pod tym względem, że są przechowywane w łańcuchu bloków i można nimi handlować na dedykowanych giełdach.

Dynamiczne NFT są jednak wyjątkowe, ponieważ mogą zmieniać się w czasie w zależności od pewnych wyzwalaczy lub zdarzeń. Token tego typu może reprezentować dzieło sztuki, które zmienia kolor za każdym razem, gdy jest sprzedawane. Może też przedstawiać zasób świata wirtualnego, który zmienia kształt lub rozmiar w zależności od tego, jak jest używany. Zmiany mogą mieć bardziej funkcjonalny charakter – na przykład tokenizowana wersja obiektu fizycznego może aktualizować swoją lokalizację w czasie rzeczywistym, gdy porusza się on po świecie. Dynamiczne NFT otwierają zupełnie nowe możliwości wirtualnych aktywów. Z czasem moją kompletnie zrewolucjonizować sposób, w jaki wchodzimy w interakcję ze światem cyfrowym.

Potencjalne zastosowania dynamicznych NFT

Możliwości wykorzystania żywych NFT wydają się praktycznie nieskończone. Posłużymy się jednak ich zastosowaniem w dwóch przykładowych dziedzinach, aby zobrazować ich potencjał w możliwie najlepszy sposób.

Gaming

Jednym z potencjalnych zastosowań dynamicznych NFT jest świat gier. Na przykład wyobraź sobie grę, w której gracze mogą zbierać i wymieniać NFT reprezentujące różne przedmioty w grze. Przedmioty te mogą obejmować wszystko, od broni i zbroi po zwierzęta domowe i magiczne relikwie. Co ważne, ponieważ NFT są dynamiczne, mogą się zmieniać z czasem, odzwierciedlając postępy gracza w grze. Miecz, który na początku gry byłby słabym i zardzewiałym ostrzem, może ostatecznie stać się potężną i śmiercionośną bronią, zdolną do zabicia najpotężniejszych smoków.

Sztuka

Innym zastosowaniem dynamicznych NFT jest dziedzina sztuki cyfrowej. Tutaj dynamiczne NFT można wykorzystać do stworzenia naprawdę wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju dzieł sztuki, które ewoluują i zmieniają się w czasie. Na przykład obraz cyfrowy może pojawić się jako puste płótno, a artysta stopniowo doda do niego nowe elementy. Alternatywnie, grafika może być stworzona przez połączenie wielu statycznych NFT w jeden dynamiczny NFT. Pomyśl o tym jako o cyfrowym kolażu, który może rosnąć i zmieniać się w czasie.

Istniejące przykłady żywych NFT

Jeden z pierwszych dynamicznych NFT został stworzony przez artystę cyfrowego Mike’a Winkelmanna, znanego również jako Beeple. Pod koniec 2020 roku, przed wyborami prezydenckimi w USA, Beeple stworzył NFT Crossroad. Dzieło miało mieć kompletnie inny wygląd w zależności od wyniku wyborów. Donald Trump nie utrzymał się przy władzy, NFT wyświetliło więc animację nadętego ciała byłego już prezydenta, gnijącego w parku. Gdyby jednak zapewnił sobie drugą kadencję, NFT na stałe pokazałoby klip z Trumpem – Godzillą biegnącym przez piekielny krajobraz.

Beeple sprzedał swój NFT jeszcze zanim poznaliśmy wynik wyborów. Wizja artysty była następująca – ​​kupujący nie miał pojęcia, jak ostatecznie będzie wyglądać NFT, nabył jednak zakodowany kawałek historii.

Kolejnym ciekawym projektem jest Organic Growth: Crystal Reef. Dzieło Danila Krivoruchko, Michaela Joo i Snark.art to żywy, rozwijający się ekosystem, który istnieje na blockchainie Ethereum. Rafa składa się z modułowych jednostek zwanych polipami, które może kupować, sprzedawać lub wymieniać każdy, kto posiada adres ETH.

Każdy polip jest zaprogramowany do wzrostu i reprodukcji w czasie i może być modyfikowany przez jego nabywcę. Na przykład może on wybrać, aby ich polipy rosły szybciej lub wolniej, lub aby produkowały więcej potomstwa. W miarę jak rafa rośnie i ewoluuje, staje się wyjątkowym i ciągle zmieniającym się dziełem sztuki. Jednocześnie jest wspólną, zapisaną w blockchainie, własnością wszystkich, którzy wzięli udział w jej tworzeniu. Ostatecznie rafa będzie przekształcona w fizyczną rzeźbę.

Myśl końcowa

Podsumowując, dynamiczne transakcje NFT to ekscytujący nowy rozdział w świecie zasobów cyfrowych. Dzięki ich zdolności do reprezentowania złożonych, rzeczywistych zasobów, mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki wchodzimy w interakcję ze światem cyfrowym. Niezależnie od tego, czy jesteś graczem szukającym nowych sposobów zbierania i wymiany wirtualnych przedmiotów, czy artystą, który chce stworzyć naprawdę wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki cyfrowej, dynamiczne NFT oferują zupełnie nowy świat możliwości. Więc na co czekasz? Zacznij eksperymentować z dynamicznymi NFT już dziś!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.