za
do kwon sec

Prawnicy Do Kwona domagają się oddalenia pozwu dotyczącego ich klienta

zondacrypto bitcoin giveaway

Prawnicy Do Kwona twierdzą, że pozew amerykańskiego organu regulacyjnego, SEC, oskarżający ich klienta i Terraform Labs o oszustwa związane z papierami wartościowymi jest bezpodstawny. Ich zdaniem stablecoin projektu TerraUSD, jest walutą, a nie papierem wartościowym.

Do Kwon nie trafi do USA?

Prawnicy Do Kwona przekazali w piątek, że nie zgadzają się z zarzutami SEC i proszą sąd o oddalenie pozwu. Przypomnijmy, że amerykański regulator pozwał w lutym Kwona, oskarżając go o oszustwo związane z upadkiem stablecoina TerraUSD. Do tego agencja stwierdziła, że firma biznesmena nielegalnie oferowała inwestorom w USA niezarejestrowane papiery wartościowe.

Prawnicy Kwona twierdzą teraz ponadto, że pozew jest niewłaściwą próbą SEC uregulowania rynku kryptowalut przy użyciu przestarzałych przepisów. Dodajmy, że Kongres, władza wykonawcza i sama agencja nie są w stanie ustalić, co jest papierem wartościowym, a co nie. Zdaniem adwokatów byłego szefa Terry, uzyskanie przez SEC “potwierdzenia”, że “wszystkie kryptowaluty” można “podpiąć pod definicję papieru wartościowego, nie powiodło się”.

Kwon w rękach służb Czarnogóry

Do Kwona zatrzymano pod koniec marca w Czarnogórze. Stany Zjednoczone i Korea Południowa domagają się jego ekstradycji. Większe szansę na to ostatnie mają władze USA, bowiem – w przeciwieństwie do Korei Płd. – mają podpisaną z Czarnogórą umowę o ekstradycji. Jeżeli jednak sąd w USA uzna argumentację prawników Kwona, sprawa wyraźnie się skomplikuje.

Minister sprawiedliwości Czarnogóry Marko Kovač przekazał wcześniej, że “w przypadku, gdy otrzymamy kilka wniosków o ekstradycję, ustalenie, do jakiego państwa zostanie wydany [Kwon], opierać się będzie na kilku czynnikach, takich jak powaga popełnionego przestępstwa, miejsce i czas jego popełnienia, kolejność, w jakiej otrzymaliśmy wniosek o ekstradycję i kilka innych kwestii”.

To jednak nie koniec. Byłemu biznesmenowi grozi też kara więzienia (obecnie nadal przebywa w areszcie) za próbę przekroczenia granicy przy użyciu sfałszowanych dokumentów. Przypomnijmy, że Do Kwona zatrzymano 23 marca na lotnisku w Podgoricy, największym mieście i stolicy Czarnogóry. Próbował wsiąść do samolotu lecącego do Dubaju. Miał ze sobą fałszywe dokumenty tożsamości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Czarnogóra do kwon Korea Południowa SEC USA
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.