Dlaczego ekosystem Terra opóźnił aktualizację mainnetu na koniec września?

Kryptowaluty

Po 130% rajdzie w ciągu ostatniego miesiąca, terra (LUNA) jest jednym z najlepiej radzących sobie projektów na rynku kryptowalut. W […]

Po 130% rajdzie w ciągu ostatniego miesiąca, terra (LUNA) jest jednym z najlepiej radzących sobie projektów na rynku kryptowalut. W momencie pisania tego tekstu cena LUNA oscyluje na poziomie 31,95 USD. Warto zaznaczyć, że jeszcze nieco ponad rok temu ledwo wybijała się powyżej 1 USD.

Aktualizacja mainnetu ekosystemu Terra

Ogromna dynamika wzrostu cen jest napędzana przez rosnący ekosystem LUNA i wzrost popytu na jego stablecoin UST. Aby utrzymać ten wzrost, Terraform Labs (TFL) planuje wprowadzić aktualizację.

Nazywa się ona Columbus 5. Jej wdrożenie do mainnetu zostało jednak opóźnione o 3 tygodnie. Finalnie, aktualizacja będzie mieć miejsce na wysokości bloku 4 724 000, 30 września o 03:30 UTC.

Zespół stojący za Terra w oficjalnym ogłoszeniu stwierdził, że przed jej wprowadzeniem zamierzał „wdrożyć pewne dodatkowe środki ostrożności”. W tweecie możemy przeczytać:

(…) aktualizacja sieci głównej Columbus-5 jest masywna. Za kulisami, liczne ruchome części wymagają uważnego i dokładnego zbadania z wielu perspektyw + przeglądów pomiędzy TFL, partnerami ekologicznymi, społecznością i projektami zależnymi od aplikacji Terra.

Dodatkowo firma podała 3 główne powody, które skłoniły ją do opóźnienia premiery aktualizacji. Po pierwsze, sieć będzie miała nową wersję Mantle, ich frameworka do pisania indeksów lub logiki Extract-Transform-Loan (ETL).

Ta nowa wersja Mantle będzie bardziej skalowalna i pozwoli na obsługę znacznie większego ruchu. Terraform Labs twierdzi:

Mantle odgrywa kluczową rolę w pośredniczeniu w ruchu sieciowym aplikacji na Terra. Zapewnienie kompatybilności nowej wersji pomiędzy Col-4 i Col-5 jest najważniejsze. Wymaga więc dodatkowych testów w celu weryfikacji nowych zmian w projekcie.

Drugim powodem opóźnienia są partnerzy Terry i projekty stron trzecich. Zespół stojący za ekosystemem chce, aby projekty te miały więcej czasu i „przestrzeni do oddychania” na migrację do Columbus 5.

Dotyczy to takich przedsięwzięć jak Mirror, Anchor, TerraSwap oraz Shuttle. Przed aktualizacją, programiści stojący za tymi aplikacjami muszą zapoznać się z zaktualizowanym mainnetem.

aktulizacja mainnetu

Projekt przejdzie aktualizację, aby wspierać ogromny wzrost

Całkowita wartość zablokowana w ekosystemie LUNA (TVL) wynosi 7,3 miliarda dolarów. Jak twierdzi Terraform Labs, do platformy regularnie dołączają „dziesiątki tysięcy” nowych użytkowników i deweloperów. Dlaczego więc zdecydowali się zapewnić swojej społeczności więcej czasu na przygotowanie?

Pierwotny harmonogram spowodował pośpiech w niektórych projektach, aby odpowiednio przygotować się do Col-5. Dając projektom więcej czasu na zapoznanie się ze środowiskiem testowym Col-5 i planami migracji dla głównych aplikacji zapewnia płynniejszy przebieg dla projektów startujących po Col-5.

Oznacza to, że zespół zobowiązał się do dostarczenia większej ilości dokumentacji i materiałów edukacyjnych, które pozwolą „właściwie korzystać z aktualizacji”. Zostaną w nich omówione niektóre z obaw społeczności i projektów stron trzecich dotyczących Col-5.

Terra wyda oficjalne przewodniki migracji dla Mirror i Anchor już 13 września. Oznacza to, że do tego czasu funkcjonalne dla użytkowników staną się aplikacje, kontrakty i boty działające na Bombay. TerraSwap został już zmigrowany.

W nadchodzących tygodniach Terraform Labs poda więcej informacji na temat „sekwencji wydarzeń” prowadzących do mainnetu. Tym samym priorytetem będzie dla nich „zagwarantowanie” „gładkiego” startu Col-5.

Tagi
aktualizacja Ekosystem Terra Luna MainNet Terra

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.