za
Cardano wypuściło z powodzeniem na rynek swojego stablecoina. Premiera Djed

Cardano wypuściło z powodzeniem na rynek swojego stablecoina. Djed oficjalnie trafił do sieci

Wiele osób w społeczności kryptowalut nie pokładało wiary w zapewnienia firmy COTI, że stablecoin od Cardano pojawi się na rynku jeszcze w styczniu. Jednakże okazało się, że deweloperzy na czas ”dowieźli temat” i w ostatnim dniu stycznia 2023 roku Djed trafił oficjalnie do sieci.

Premiera Djed

Firma Input Output Global (IOG) stojąca za ekosystemem Cardano, wraz z COTI, platformą blockchain warstwy 1, pomyślnie przeprowadziły audyt nowego stablecoina. Tym samym Djed trafił do głównej sieci Cardano. Nowa kryptowaluta jest ”nadmiernie zabezpieczonym” stablecoinem trzymającym sztywny kurs 1:1 z dolarem amerykańskim. Co więcej, jest wpierany przez natywny token Cardano, czyli ADA. Dodatkowo, posiada również swoje rezerwy w tokenie SHEN.

Pierwotnie deweloperzy informowali o algorytmicznym charakterze tego stablecoina. Jednakże jakiś czas później zmienili to określenie na ”nadmiernie zabezpieczony”. Była to podjęta decyzja w związku z negatywnymi skojarzeniami dotyczącymi upadku całego ekosystemu Terra, który rozpoczął się od depegu stabilnej monety UST. Istotne jest jednak to, że Djed nie posiada swoich rezerw w walutach fiducjarnych.

Cardano wypuściło z powodzeniem na rynek swojego stablecoina. Premiera Djed

Firma COTI wraz IOG prowadziły prace nad Djed przez ostatni rok. Jak przekazał CEO COTI – Shahaf Bar-Geffen – wydarzenia ostatnich miesięcy na rynku dały przykład tego, że branża ta wymaga ”bezpiecznej przystani” przed nieprzewidzianymi zmiennościami:

Potrzebujemy nie tylko stablecoina, ale takiego, który jest zdecentralizowany i posiada dowód rezerw on-chain.

Po tym, jak w połowie grudnia poinformowano o projekcie algorytmicznego stablecoina, wiele osób w społeczności Cardano wyraziło obawy wobec tego projektu.

Co ciekawe, termin djed jest odniesieniem do kultury Egiptu i do tamtejszych starożytnych filarów. Te miały symbolizować właśnie stabilność i trwałość. Trzeba przyznać, że ciekawie wykorzystane nawiązanie.

Powstaje teraz pytanie, czy pojawienie się długo oczekiwanego stablecoina w tym ekosystemie napędzi wzrost zdecentralizowanych finansów (DeFi)?  Tego rodzaju aktywa są bowiem kluczowym elementem w kwestii wdrażania nisko kosztowych strategii , które stanowią fundament DeFi.

Dzieje się w Cardano

Wypuszczenie na rynek własnego stablecoina przez Cardano stanowi jeden z elementów zmian wdrażanych do tego ekosystemu. Na początku roku, w 12 stycznia Charles Hoskinson poinformował, że blockchain zostanie poszerzony o specjalne łańcuchy boczne. Co więcej, firma w tym czasie zapowiedziała również udostępnienie deweloperom specjalnego pakietu narzędzie do budowania sieci.

Niecały tydzień przed premierą Djed, główna sieć blockchaina uległa awarii, którą wywołała anomalia 50% węzłów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności