za

Cardano ponownie testuje swój stablecoin Djed. Firma informuje o nowych możliwościach tego aktywa

Binance Launchpool

Mimo stale utrzymującej się bessy na rynku kryptowalut, sektor ten stale się rozwija. A wszystko to dzięki regularnemu rozwojowi oraz innowacyjnym rozwiązaniom, jakie pojawiają się w głównych ekosystemach tego rynku, czego przykładem jest blockchain Cardano. Sieć ta wznowiła bowiem jakiś czas temu przeprowadzanie testów nad swoim stablecoinem Djed.

Cardano i stablecoin Djed

Nowa wersja testowa leci 1.1.1 dla stablecoina Djed została wdrożona w celu uwzględnienia nowych możliwości jakie zostały zaimplementowane do funkcjonalności tego aktywa. Jest to m.in. kompatybilność z hard forkiem Vasil oraz możliwość sprawdzenia historii aktywności, jak czytamy w ogłoszeniu opublikowanym przez zespół Djed w dniu 6 grudnia.

Djed będzie pierwszym algorytmicznym stablecoinem, który po swojej emisji pojawi się na blockchainie Cardano. Niedawno wznowiona reaktywacja jego sieci testowej zawiera również wyświetlanie logo i oraz ikon DJED i SHEN (rezerwowy coin dla tego ekosystemu) w cyfrowym portfelu Nami, którego używają testerzy Djed.

White Paper projektu, który został zaprezentowany w sierpniu 2021 r. opisuje Djed jako „algorytmiczny protokół stablecoin, który zachowuje się jak autonomiczny bank, który kupuje i sprzedaje stablecoiny po cenie w takim zakresie, jaki jest powiązany z ceną docelową”.

Jak informuje COTI, partner Cardano ds. rozwoju ich segmentu stablecoinów, docelowa wersja Djed ma pojawić się w styczniu 2023 r. po pomyślnie przeprowadzonym audycie. Podczas szczytu Cardano, który miał miejsce w ostatnich dniach listopada, dyrektor generalny COTI – Shahaf Bar-Geffen –  mówił o przybliżonej dacie premiery mainnetu tego stablecoina. Bar-Geffen stwierdził wtedy bowiem:

Ostatnie wydarzenia rynkowe ponownie udowodniły, że potrzebujemy bezpiecznej przystani przed zmiennością, a Djed będzie służył jako ta bezpieczna przystań w sieci Cardano . Potrzebujemy nie tylko stablecoina, ale takiego, który jest zdecentralizowany i posiada dowód rezerw w łańcuchu.

Zdaniem Bar-Geffena „Djed jest właśnie tą bezpieczną przystanią”. Stąd pokłada się wiarę w to, że ma on szansę stać się „najlepszym stablecoinem w sieci Cardano, biorąc pod uwagę wszystkie już podpisane partnerstwa integracyjne”.

Ekosystem Cardano brnie do przodu

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Cardano odnotowało najwyższą aktywność pod względem działań programistów spośród wszystkich blockchainów w listopadzie. Zarejestrowano bowiem aż 572 wygenerowane zdarzenia w ich publicznych repozytoriach GitHub. Jeszcze wcześniej pojawiły się informacje o stałym wzroście Cardano w kwestii smart kontraktów Plutus, zwiększając ich łączną liczbę o ponad 300% w 2022 r., to przekłada się na 4239 skryptów na stan z dnia 6 grudnia.

Co więcej, w listopadzie twórca Cardano, czyli firma Input Output Global (IOG), ogłosiła ustanowienie pierwszego na świecie indeksu decentralizacji blockchain. Dodatkowo zespół projektu utworzył nową sekcję zasobów dla programistów Plutus DApp.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności