Diem ma pod górkę w USA. Amerykańscy decydenci są nadal niechętni projektowi Facebooka

Blockchain

Jeszcze niedawno media sugerowały, że diem, stablecoinowa moneta Facebooka, pojawi się na rynku w tym roku. Teraz okazuje się, że […]

Jeszcze niedawno media sugerowały, że diem, stablecoinowa moneta Facebooka, pojawi się na rynku w tym roku. Teraz okazuje się, że sprawa nie jest pewna. Głównie z powodu niechęci do kryptowalut, jaka panuje wśród kluczowych amerykańskich decydentów.

Diem ma problemy w USA

Według The Washington Post, Diem zmaga się z problemami regulacyjnymi. Gazeta podaje, że David Marcus, szef Facebook Financial i lider zespołu Diem, spotkał się z urzędnikami wysokiego szczebla w Waszyngtonie. Miało to miejsce na początku września. Powołując się na anonimowe źródło, ponoć obecne na spotkaniu, Marcus podkreślał w czasie rozmów zalety diem, ale i również mówił o znaczeniu cyfrowych walut dla rynków.

Przedstawiciele Diem cytowani przez The Washington Post twierdzą, że regulatorzy są zadowoleni z niektórych zmian konstrukcyjnych wprowadzonych w ramach projektu.

I faktycznie, libra, czyli wcześniejsza wersja waluty Facebooka, była stablecoinem wspieranym przez koszyk kilku walut fiducjarnych. Projekt wzbudził jednak duże kontrowersje w środowisku polityków, którzy obawiali się, że e-waluta doprowadzi do zawirowań na rynku.

Dlatego diem został przeprojektowany. Dziś jest stablecoiem, który jest powiązany z amerykańskim dolarem. Jego twórcy starają się również odpowiedzieć na obawy regulacyjne dotyczące m.in. prania pieniędzy.

diem usa

Yellen głównym krytykiem diem?

Mimo zmian, jakie zaszły w projekcie, źródła gazety z Waszyngtonu twierdzą, że kluczowi decydenci w USA, tacy jak np. sekretarz skarbu Janet Yellen i kilku przedstawicieli Kongresu, są nadal przeciwni emisji stablecoina. Senator Elizabeth Warren niedawno ponownie skrytykowała kryptowaluty, jednocześnie wyrażając obawy dotyczące stablecoinów.

Powinniśmy zastanowić się, czy tak naprawdę nie chodzi o coś innego. Nie stricte o idee stablecoinów i kryptowalut.

Coraz więcej krajów i ich banków centralnych pracuje nad CBDC, czyli cyfrowymi walutami państwowymi. Możliwe, że politycy z USA – dość słusznie – uważają, że diem może stać się rywalem dla potencjalnego cyfrowego dolara. Tyle, że jednocześnie Fed ponoć nie prowadzi prac, których celem byłaby emisja tego ostatniego.

Jednocześnie wzmożone prace nad cyfrowym juanem prowadzi Pekin. Ponoć jeszcze w tym roku na rynku pojawi się e-juan, który może mocno namieszać na krajowych rynkach.

Tagi
diem diem usa Facebook stablecoin USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.