Deweloperzy wydali nową wersję Bitcoin Core – co musisz wiedzieć?

Bitcoin

Programiści stojący za Bitcoin Core, najpopularniejszą implementacją protokołu Bitcoin, ogłosili wydanie 22. wersji klienta. Bitcoin Core 22.0 wprowadza szereg ulepszeń […]

Programiści stojący za Bitcoin Core, najpopularniejszą implementacją protokołu Bitcoin, ogłosili wydanie 22. wersji klienta. Bitcoin Core 22.0 wprowadza szereg ulepszeń do oprogramowania. Jest też pierwszą dużą wersją wspierającą nadchodzącą aktualizację protokołu Taproot, która ma wejść w życie w listopadzie.

Czym jest Taproot?

Deweloper Bitcoin Core, Gregory Maxwell po raz pierwszy zaproponował aktualizację Taproot w 2018 roku. Miała ona być sposobem na zwiększenie elastyczności smart kontraktów Bitcoina przy jednoczesnym zwiększeniu jego skalowalności i prywatności użytkowników.

Uważa się, że jest to jedna z najważniejszych aktualizacji do blockchaina BTC od czasu powstania Segregated Witness (SegWit) w sierpniu 2017 roku. SegWit usunął niektóre dane podpisów, aby umożliwić górnikom włączenie większej liczby transakcji do bloków.

Istotną cechą Taproot jest to, że dzięki mechanizmowi zwanemu podpisami Schnorra – alternatywnemu wobec obecnego mechanizmu portfeli multisig – użytkownicy mogą łączyć swoje klucze publiczne. To powoduje, że zmniejsza się rozmiar danych płatności, co z kolei odciąża sieć.

Chociaż logika aktywacji dla Taproot była zawarta w poprzednim wydaniu Bitcoin Core, aktualizacja wciąż napotykała problemy. Po kilku miesiącach burzliwych debat, deweloperzy Bitcoina zgodzili się na mechanizm aktywacji nazwany Speedy Trial.

Pomimo tego, że niektórzy programiści nie zgadzali się z tym podejściem, a nawet uznali Speedy Trial za „atak” na Bitcoina, górnikom do czerwca udało się wymaganą liczbę bloków, aby mogło odbyć się uaktualnienie.

Teraz, gdy Bitcoin Core w końcu wspiera Taproot, po aktywacji aktualizacji do walidacji transakcji zastosowanie będą miały nowe zasady protokołu.

bitcoin taproot aktywacja

Wsparcie dla portfeli sprzętowych GUI

Kolejna warta uwagi zmiana w Bitcoin Core 22.0 to np. pełne wsparcie graficznego interfejsu użytkownika (GUI) dla portfeli sprzętowych. Oznacza to, że użytkownicy są teraz w stanie podłączyć portfel Bitcoin Core do urządzeń zewnętrznych, takich jak Ledger lub Trezor.

Sprzętowe portfele Bitcoin są znane również jako „zimne portfele”. Ponieważ nie są podłączone do Internetu, zapewniają maksymalne bezpieczeństwo przechowywanych kryptowalut.

Oprogramowanie Bitcoin Core jest kompatybilne z portfelami sprzętowymi od wersji 0.18.0, jednak użytkownicy aby wykorzystać tę funkcję musieli korzystać z interfejsu wiersza poleceń (CLI). Wsparcie GUI sprawia, że proces ten jest znacznie łatwiejszy.

Dodatkowo, Bitcoin Core 22.0 wycofał wsparcie dla anonimowej przeglądarki Tor v2 na rzecz Tor v3. Jednocześnie wsparto Invisible Internet Project (I2P), zdecentralizowaną anonimową sieć komunikacyjną, która może być używana jako alternatywny sposób na zwiększenie prywatności użytkowników. Wszystko za sprawą ukrycia adresów IP podczas dokonywania transakcji w sieci.

W sumie, do powstania najnowszego wydania bezpośrednio przyczyniło się ponad sto osób, a nadzór nad rozwojem sprawuje Wladimir van der Laan, główny administrator Bitcoin Core.

Tagi
bitcoin bitcoin core btc taproot

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.