Departament Sprawiedliwości USA opublikował nowy raport dotyczący przestępstw z użyciem kryptowalut

Departament Sprawiedliwości USA opublikował kolejny raport na temat przestępstw z użyciem kryptowalut. W dokumencie dodano zalecenia dotyczące reformy prawa. Stworzono też sieć ekspertów, którzy zajmują się doradztwem w tej kwestii.

Nowy raport władz USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych opublikował swój najnowszy raport w odpowiedzi na marcowe zarządzenie wykonawcze prezydenta Joe Bidena w sprawie rozwoju rynku zasobów cyfrowych. Władze ogłosiły też utworzenie Coordinator Network (DAC) - to „w ramach wspierania wysiłków departamentu mających na celu zwalczanie rosnącego zagrożenia stwarzanego przez nielegalne wykorzystanie zasobów cyfrowych”.

Raport zatytułowany „Rola organów ścigania w wykrywaniu, dochodzeniu i ściganiu przestępstw związanych z zasobami cyfrowymi” stanowi uzupełnienie czerwcowego raportu na temat międzynarodowej współpracy organów ścigania.

Nowy raport charakteryzuje kryminalną eksploatację zasobów cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem niewymiennych tokenów (NFT) i zdecentralizowanego finansowania (DeFi), a następnie analizuje wysiłki różnych departamentów i agencji federalnych w zakresie zwalczania przestępczości związanej z zasobami cyfrowymi. Zaleca różne środki w celu zwiększenia wysiłków organów ścigania.

Zmiany w prawie

Priorytetowymi propozycjami władz jest rozszerzenie przepisów antytip-off poprzez poszerzenie definicji „instytucji finansowej” w obowiązujących ustawach, zmiana kodeksu karnego w zakresie dotyczącym nielicencjonowanych przedsiębiorstw przekazujących pieniądze oraz przedłużenie okresu przedawnienia w przypadku niektórych przestępstw.

Raport sugeruje również zmiany w zakresie przechowywania i dostarczania dowodów oraz zaleca zaostrzenie kar i inne zmiany w prawie, w szczególności w ustawie o tajemnicy bankowej. Zaleca również „odpowiednie finansowanie” swoich wysiłków, w tym zachęty do zatrudnienia i zmiany w polityce zatrudniania.

DAC zostało uruchomione pod kierownictwem National Cryptocurrency Enforcement Team, organu utworzonego w lutym. Sieć odbyła swoje pierwsze spotkanie 8 września. Koordynatorami inicjatywy jest ponad 150 prokuratorów federalnych z amerykańskich biur Departamentu Sprawiedliwości. Oczekuje się, że będzie to „podstawowe forum departamentu” dla realizacji szkoleń i uzyskiwania wskazówek dotyczących prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw związanych z zasobami cyfrowymi. Członkowie DAC są wyznaczani jako eksperci merytoryczni swojego biura w zakresie zasobów cyfrowych. Najwyraźniej przejdą specjalne szkolenie do pełnienia tej roli.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności