za
Departament Skarbu USA kryptowaluty

Departament Skarbu USA potwierdza, że waluty fiat są częściej wykorzystywane w przestępstwach niż bitcoiny

2022-03-20
Kryptowaluty

Na początku tego miesiąca Departament Skarbu USA opublikował raport dotyczący prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Pojawił się w nim wątek kryptowalut. Co ciekawe, temat został przedstawiony w niejednoznacznej formie, co sugeruje, że amerykańscy urzędnicy w końcu zaczęli patrzeć na tę kwestię w bardziej złożony sposób.

Departament Skarbu USA pisze o kryptowalutach w kontekście finansowania terroryzmu

Odnotowując wiele zagrożeń związanych z tymi obszarami, władze USA zauważają jednak, że waluty fiducjarne i tradycyjne sieci są nadal znacznie częściej wykorzystane w przestępstwach niż kryptowaluty.

Urzędnicy twierdzą jednocześnie, że „wirtualne aktywa” to dziś stale zmieniający się rynek i pewna szansa dla osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy. Dodano, że DeFi i kryptowaluty to „technologie zwiększające anonimowość”.

Zasoby wirtualne odegrały też – zdaniem władz USA – znaczącą rolę zarówno w atakach phishingowych, jak i oszustwach związanych z oprogramowaniem ransomware, które były popularne zwłaszcza podczas pandemii.

Ogólnie rzecz biorąc, w raporcie stwierdzono, że wykorzystanie kryptowalut jako metody prania pieniędzy – w tym środków z handlu narkotykami – rośnie. Potwierdzałby to niedawny raport Chainalysis, w którym stwierdzono, że w 2021 r. na adresy kryminalistów wysłano więcej kryptowalut niż kiedykolwiek wcześniej.

Departament Skarbu przyznaje jednak, że waluty fiducjarne nadal królują, jeśli chodzi o zestaw narzędzi przestępców.

Wykorzystywanie wirtualnych aktywów do prania brudnych pieniędzy jest znacznie mniejsze niż w przypadku waluty fiducjarnej i bardziej tradycyjnych metod

– stwierdzono w raporcie.

Na początku tego miesiąca Departament Skarbu USA kryptowaluty

Czy kryptowaluty są skuteczne w przypadku działalności przestępczej?

Raport wyjaśnia też, że kryptowaluty nadal stanowią dla przestępców miecz obosieczny. Z jednej strony transakcje peer-to-peer i blockchainowe portfele mogą pomóc nieuczciwym użytkownikom w uchylaniu się od kontroli finansowych i płacenia podatków. Z drugiej strony, większość łańcuchów bloków – w tym Bitcoina – korzysta z bardzo przejrzystych ksiąg publicznych, co może ułatwić śledzenie ruchów przestępców.

Nielegalny handel z kryptowalutami w roli głównej jest ostatnio gorącym tematem. Powód? Urzędnicy starają się niwelować zagrożenie związane z wykorzystaniem cyfrowych walut przez Rosjan, których dotykają sankcje nakładane przez USA i UE.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 130,09 USD7,06%
Ethereum logo
EthereumETH
3114,34 USD4,29%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
588,24 USD4,84%
Solana logo
SolanaSOL
144,62 USD5,32%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD3,07%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3109,48 USD4,34%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD11,89%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,71 USD11,32%