za
dex defi

Ponad 80% funduszy zablokowanych w DeFi znajduje się na 5 blockchainach

2022-03-15
DeFiWiadomości

Całkowita wartość zablokowana w zdecentralizowanych finansach (DeFi) wynosi na dzień dzisiejszy 198 mld dolarów. Co ciekawe, 82% z tej kwoty znajduje się na zaledwie pięciu blockchainach: Ethereum, Terra, Binance Smart Chain, Avalanche i Solana.

Ethereum

Ethereum posiada obecnie największą TVL – 108,51 miliardów dolarów, czyli 54,59% całkowitej wartości zablokowanej w protokołach DeFi. Na dzień dzisiejszy, największym DEXem opartym o ten łańcuch jest Curve Finance. TVL tego projektu wynosi 17,67 miliarda dolarów. Z kolei największą platformą pożyczkową opartą na Ethereum jest MakerDAO. Plasuje się on jako drugi największy dApp pod względem TVL w ekosystemie zdecentralizowanych finansów.

Terra

Drugim co do wielkości łańcuchem pod względem TVL jest Terra. W sieci tej zablokowano już ponad 25 mld dolarów, czyli 12,98% łącznej całkowitej wartości zablokowanej. Najpopularniejszym DEXem na Terra jest Astroport, a Lido jest największym projektem liquid stakingu. Jeśli chodzi o yield farming, pozycję lidera wciąż utrzymuje Pylon Protocol.

Największą aplikacją pożyczkową blockchaina jest z kolei Anchor. W protokole tym zablokowano środki o łącznej wartości 13,03 miliarda dolarów. W ciągu ostatnich 30 dni Anchor zanotował wzrost TVL o 63,23%.

Binance Smart Chain

Binance Smart Chain (BSC/BNB) jest obecnie trzecim co do wielkości blockchainem pod względem TVL. Na łańcuchu tym zablokowano już kryptowaluty warte 11,73 miliarda dolarów. Liczba ta stanowi 5,9% wszystkich środków przechowywanych w ekosystemie DeFi. Największą zdecentralizowaną giełdą na BSC jest Pancakeswap.

Gary Gensler defi

Avalanche

Na czwartym miejscu znajduje się Avalanche. Na łańcuchu tym zablokowano już 10,88 miliardów dolarów, co stanowi 5,47% TVL całego DeFi. Na dzień dzisiejszy topowym dAppem na Avalanche jest Trader Joe.

Solana

Solana jest piątym co do wielkości blockchainem DeFi. Jego TVL wynosi 6,69 miliarda dolarów. Taka liczba stanowi 3,37% wszystkich środków przechowywanych w zdecentralizowanym ekosystemie. Najbardziej popularnym DEXem zbudowanym na Solana jest Serum.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoinakurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. giełda kryptowalut Zonda.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.