za

DeFi #1: Płatności, Markety, Kredyty i Pożyczki

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Kryptowaluty dają nam poczucie wolności i decentralizację. Płatności, które są dostępne dla wszystkich – bez względu na to gdzie się znajdujesz. Zdecentralizowane finanse, w skrócie DeFi, to coś więcej. To dostępna dla wszystkich alternatywna wersja obecnego systemu finansowego.

Płatności, kredyty czy pożyczki to tylko niektóre produkty oferowane przez DeFi. W tym artykule spróbujemy zagłębić się w ich naturę, sprawdzić jak działają oraz co oferują potencjalnemu użytkownikowi.

Jest to pierwszy z artykuł z cyklu poświęconego szerokiej tematyce DeFi. W kolejnych omówimy pozostałe branże, w których zdecentralizowane finanse mają zastosowanie.

Rozwiązania w obszarze płatności oferowane przez DeFi

Otwarty system finansowy taki jak DeFi to nie tylko kredyty, pożyczki czy ubezpieczenia, ale zestaw kompletnych produktów, na których każdy inwestor może skorzystać. Zdecentralizowane finanse można porównać do klocków Lego. Z jednego nigdy nie zbudujemy ciekawego obiektu, ale z kilku lub kilkudziesięciu jesteśmy w stanie stworzyć budowlę, przyciągającą uwagę.

Płatności DeFi to jeden z wielu klocków, w całej układance, bez którego funkcjonowanie jakiegokolwiek biznesu byłoby niemożliwe. Dzięki aplikacjom, protokołom i rozwiązaniom proponowanym przez projekty skupiające się wokół płatności, użytkownicy i instytucje wykonują transakcje: szybko, łatwo i bezpiecznie. Zdecentralizowane finanse wykorzystują smart kontrakty w celu zagwarantowania zapłaty za wykonaną pracę.

Sprawdźmy teraz jak wyglądają niektóre projekty z obszaru płatności DeFi.

Request – inteligentne fakturowanie przyszłości

[vimeo 313200737 w=425 h=350]

https://player.vimeo.com/external/313200737.hd.mp4?s=7d6c97b56d63e116b6a98b1c04f2f519e3529aeb&profile_id=174

https://player.vimeo.com/external/313200737.hd.mp4?s=7d6c97b56d63e116b6a98b1c04f2f519e3529aeb&profile_id=174

Request to zestaw produktów tworzących otwartą sieć obsługującą płatności oraz fakturowanie. Każdy z nas za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie, każda firma za swój produkt żąda płatności. Rachunki, faktury czy paragony towarzyszą nam każdego dnia. Zdecydowanie bardziej wolimy je wystawiać niż płacić.

Obecnie większość z firm posiada swoje działy księgowości odpowiedzialne za fakturowanie. Korzystają one z gotowych oprogramowań, generujących dokumenty finansowe takie jak: polecenia zapłaty, faktury.

Request łączy tradycyjną księgowość ze światem kryptowalut. Poprzez Request freelancerzy mogą wystawiać żądania zapłaty za swoje usługi, firmy wysyłać faktury a sklepy otrzymywać płatności w kryptowalutach. Cały proces jest zdigitalizowany, oznacza to że “papierkowa robota” praktycznie nie istnieje.

Token REQ – czyli jak działa system.

Request wykorzystuje zdecentralizowane sieci, takie jak Ethereum i IPFS w celu zwiększenia bezpieczeństwa, prywatności i własności danych użytkownika, dlatego na każdym etapie procesu wymagane są niewielkie opłaty. Koszt ten jest często nazywany opłatami transakcyjnymi. Opłaty transakcyjne są stosowane w celu zachęcenia operatorów (górników) blockchaina do osiągnięcia konsensusu w sprawie stanu sieci, upewniając się, że dane są spójne.

Aby wysłać żądanie płatności (wykonać transakcję) musimy uiścić opłatę za wprowadzenie zmian w sieci. Po wywołaniu odpowiedniej funkcji w inteligentnym kontrakcie te zebrane opłaty w ETH są okresowo zamieniane na tokeny REQ przy użyciu protokołu płynności, zwanego Kyber Network.

Smart kontrakt Request został tak zaprojektowany aby co jakiś czas “palił” określoną ilość tokenów REQ, zmniejszając ich całkowitą ilość. Tokeny można stakować, posiadacze tokenów mogą również korzystać z ulg oraz brać udział w głosowaniach dotyczących sieci.

Główne zalety Request

  • wyeliminowanie ręcznej księgowości – Request pozwala tworzyć i udostępniać faktury, żądając płatności w kryptowalutach, przy jednoczesnym zachowaniu wymogów dotyczących danych, takich jak VAT.
  • śledzenie płatności w czasie rzeczywistym – dzięki transparentności Blockchaina, jesteśmy w stanie śledzić naszą płatność w czasie rzeczywistym. Request obsługuje obecnie 11 kryptowalut (ETH, Dai, REQ, RSR, Sai, BAT, DGX, KNC, LINK, OMG, ZRX).
  • brak z duplikowanych lub utraconych faktur – dostępne na rynku oprogramowanie wspierające księgowość jest scentralizowane. Dane zapisywane są lokalnie na serwerze bądź w chmurze. Ryzyko utraty tak wrażliwych danych jest duże, dlatego sporo uwagi przywiązuje się do tworzenia kopii zapasowych. To wszystko wymaga czasu, zaangażowania oraz pieniędzy. Dzięki Blockchainowi, raz wprowadzone dane żyją w nim aż do zakończenia transakcji.
  • bezpośrednia integracja z dotychczasowym oprogramowaniem – aplikacja jest przyjazna dla innych i w prosty posób można ją połączyć z oprogramowaniem używanym do tej pory
  • decentralizacja i prywatność – Twoje dane pozostają niezależne, aby korzystać z Request nie musisz się logować czy zakładać konta.
  • brak pośredników – niskie opłaty oraz dostępność 365 dni w roku, wszystko dzięki wyeliminowaniu osób trzecich

Lightning Network

Omawiając płatności nie możemy pominąć rozwiązania oferowanego przez sieć Lightning Network. Są to natychmiastowe mikropłatności obsługiwane z wykorzystaniem smart kontraktów. Sieć jest we wczesnym etapie rozwoju i obecnie zmaga się z wieloma problemami. W większości przypadków dotyczą one bezpieczeństwa. Na szczęście ludzie stojący za tym projektem to profesjonaliści w każdym calu i szybko potrafią uporać się z przeszkodami.

Lightning Network otwiera drogę Bitcoinowi do obsługiwania mikropłatności. Obecnie zakup gumy do żucia za BTC nie jest opłacalny ze względu na koszty takiej transakcji. Implementacja LN pozwala na dokonywanie transakcji opiewających na zawrotne kwoty rzędu: 0,00000001 BTC.

Takie rozwiązanie sprawia, że Bitcoin z powodzeniem może być stosowany jako środek płatniczy. Sklepy internetowe, zakupy w grach online czy możliwość zapłaty za “małe usługi” takie jak przejazdy taksówką to tylko nieliczne przykłady zastosowania LN w codziennym życiu.

Zdecentralizowane finanse oferują znacznie więcej projektów próbujących swoich sił w obszarze płatności. Jeśli interesuje Cię ten obszar, więcej z nich możesz znaleźć tutaj.

Markety DeFi – internetowy rynek e-commerce

Handel towarami i usługami towarzyszy nam od zarania dziejów. W dobie internetu targowiska miejskie i bazary przenoszą się do sieci. W dużym skrócie rozwiązanie oferowane przez DeFi w obszarze e-commerce można porównać do serwisów takich jak Allegro. Z tą różnicą, że za produkty zapłacimy kryptowalutami.

Na szczególną uwagę zasługują projekty takie jak: OpenSea, OpenBazaar czy Origin

OpenSea

Platformę OpenSea można porównać do internetowego bazaru, na którym  kupisz/sprzedasz praktycznie każdy produkt. W zdecydowanej większości są to produkty pochodzące z gier wideo opartych na technologii blockchain. Obecnie w OpenSea znajdziemy 120 kategorii i 3 miliony produktów.

Liczby te stale rosną a najlepszym przykładem rozwoju tej platformy jest umowa z WiV Technology,  blockchainową firmą łączącą dostawców i producentów win z całego świata.

Handel na OpenSea jest tak samo prosty jak na allegro.

OpenBazaar

Pobieranie i używanie OpenBazaar nic nie kosztuje. W przeciwieństwie do witryn takich jak Ebay lub Amazon, nie ma opłat za wystawianie przedmiotów ani opłat za sprzedaż przedmiotu. Ponieważ transakcje są p2p (peer to peer), transakcja odbywa się bezpośrednio pomiędzy sprzedającym a kupującym, bez pośredników. To całkowicie darmowy e-commerce.

Utworzenie własnego serwera internetowego dla sklepu e-commerce jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Wielu sprzedawców ostatecznie płaci komuś za założenie sklepu. Założenie sklepu z OpenBazaar jest proste. Pobieramy aplikację program, uruchomiamy instalator i gotowe. Możemy cieszyć się z naszego pierwszego sklepu internetowego.

Kredyty i pożyczki – zarabiaj z DeFi

Bez wątpienie jest to jeden z najciekawszych produktów oferowanych przez Zdecentralizowane Finanse. Platformy kredytowe oparte na smart kontraktach udzielają pożyczek każdemu bez względu na wysokość osiąganych przez niego dochodów. Z drugiej strony protokoły kredytowe DeFi pozwalają zarabiać na lokatach w stablecoinach i kryptowalutach.

Tradycyjne banki oferują nam lokaty z oprocentowaniem rocznym rzędu 1-2% w skali roku. W przypadku DeFi jest to nawet 8%.

Jak działają kredyty i pożyczki w DeFi

Zasadę działania przedstawimy na przykładzie Nexo, czołowego projektu oferującego kredyty i pożyczki w kryptowalutach.

  1. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej bankowości, tak i w kryptowalutach, aby zaciągnąć kredyt lub zarabiać na oprocentowaniu, musimy zdeponować środki na naszym koncie. W przypadku Nexo, nasze kryptowaluty są zabezpieczone prze znaną firmę ubezpieczeniową BitGo na 100 milionów dolarów.
  2. W zależności od wielkości naszego wkładu, system automatycznie wylicza naszą “zdolność kredytową”. Depozyt na koncie możemy składać w kryptowalutach takich jak: Bitcoin czy Ethereum ale także w walutach FIAT (Euro, USD). Oprocentowanie kredytu/pożyczki zaczyna się od 5,9%.
  3. Naszą pożyczkę możemy natychmiast wypłacić na konto bankowe.

Ok, ale jak mogę na tym zarabiać? Jest kilka opcji: jeśli wiemy, że w ciągu kilku godzin kurs Bitcoina pójdzie znacząco do góry, możemy wziąć pożyczkę i zagrać longa z dźwignią (opcja dla zaawansowanych traderów).  Następnie, z wypracowanego zysku oddajemy Nexo kwotę pożyczki a cała reszta to nasz zysk.

Bezpieczniejszą opcją jest trzymanie stablecoinów na naszym koncie i otrzymywanie zysku z oprocentowania. W tej chwili Nexo oferuje oprocentowanie środków w wysokości 8%. Żaden tradycyjny bank nie jest w stanie konkurować z taką ofertą. Zysk wypłacany jest każdego dnia. Użytkownik ma możliwość wypłaty środków w dowolnym momencie.

Ciekawą formą zarabiania w Nexo są dywidendy. Hodlerzy tokenu NEXO, co jakiś czas otrzymują 30% z zysków firmy.

W ostatnim roku firma wypracowała zysk netto wysokości 52.5 miliona dolarów. Kwota ta została rozdzielona na wszystkich posiadaczy tokenów NEXO.

Oprócz Nexo, użytego jako przykładu w naszym artykule istnieje dużo więcej firm oferujących pożyczki i kredyty kryptowalutowe. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

W przyszłym tygodniu ukaże się kolejny artykuł z serii: DeFi #2: KYC, Stablecoiny, Rynki prognostyczne.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności