za
Zdecentralizowane Finanse DeFi

DeFi, czyli Zdecentralizowane Finanse. Jak możesz na nich skorzystać?

Binance Launchpool

Zdecentralizowane Finanse, w skrótcie – DeFi, to określenie nowego trendu w obszarze kryptowalut. Obecnie DeFi to najszybciej rozwijający się sektor, w którym ulokowany kapitał wynosi ponad 778 milionów dolarów. Co sprawia, że DeFi rozwija się tak szybko? Czemu użytkownicy lokują w nim tak ogromne środki? Jakie są wady i zalety Zdecentralizowanych Finansów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Jest on podstawowym wprowadzeniem do DeFi. Zapraszamy do lektury.

Czym są Zdecentralizowane Finanse (DeFi) ?

Tradycyjne usługi finansowe tylko w teorii są dostępne dla wszystkich. Koszty kredytów, pożyczek z roku na rok rosną. Do tego dochodzą rożnego rodzaju ograniczenia w postaci zdolności kredytowych itp.

A gdyby tak usunąć większość z tych barier, uprościć procedury i dać dostęp do usług finansowych każdemu człowiekowi na świecie? Sprawić, że zwykły smartfon i dostęp do internetu wystarczą aby każdy z nas mógł uzyskać dostęp do usług finansowych? Rozwiązanie już istnieje i jest nim DeFi.

Zdecentralizowane Finanse (DeFi) to nieograniczony geograficznie dostęp do usług finansowych. DeFi korzysta z dobrodziejstwa kryptowalut, technologii blockchain i inteligentnych kontraktów w celu dostarczania usług finansowych takich jak:

  • pożyczki
  • lokaty
  • kredyty
  • zdecentralizowane giełdy (DEX)
  • oraz wiele innych

W świecie blockchaina funkcjonuje powiedzenie: „Nie ufaj, weryfikuj”. W sieci blockchain możesz osobiście zweryfikować każdą transakcję, która została przeprowadzona.

Wady i zalety DeFi

Podobnie jak scentralizowany system finansowy, tak i Zdecentralizowane Finanse mają swoje zalety oraz wady. Zacznijmy od wad, które w większości przypadków wynikają z bardzo wczesnego etapu rozwoju DeFi. Wraz z upływem czasu, system będzie optymalizowany przez developerów. Z duża dozą prawdopodobieństwa, za kilka lat będzie z goła odmienny od tego, który istnieje obecnie.

Wady Zdecentralizowanych Finansów

Wczesny etap rozwoju

Tworzenie nowych aplikacji i systemów to nieustanna walka o optymalizację i eliminowanie błędów. Czasem gdy produkt jest już gotowy tzn. przeszedł fazę testów, po wejściu na rynek i codziennym użytkowaniu przez zwykłych użytkowników, pojawiają się problemy, których wcześniej nie dostrzeżono. Tak samo jest w przypadku DeFi. Wiele aplikacji wymaga optymalizacji oraz poprawy błędów. Na szczęście większość z nich jest naprawiana na bieżąco.

Ryzyko centralizacji kanału danych

Problem, który już raz dotknął pewien projekt DeFi. W jego wyniku użytkownik Synthetix, platformy do emisji aktywów syntetycznych DeFi wzbogacił się o 1 miliard dolarów. Sprawa zakończyła się obustronnym porozumieniem, gdyż użytkownik nie był w stanie wypłacić tych środków. Firma wypłaciła użytkownikowi nagrodę z programu “bug bounty”. Nie mniej jednak jest to problem z którym projekty DeFi muszą sobie radzić.

Wydajność aplikacji

W dużej mierze zależy ona od wydajności sieci blockchain. Ze względu na swoją naturę, łańcuch bloków jest wolniejszy od scentralizowanych odpowiedników. Ma to bezpośredni wpływ na szybkość aplikacji, które są na nim tworzone. Wydajność aplikacji poprawia odpowiednia optymalizacja. Patrząc na to jak wyglądał blockchain kilka lat temu, a jak wygląda teraz, z całą pewnością jego wydajność będzie rosła, a co za tym idzie aplikacje będą szybsze.

Atak hakerski

Smart kontrakty są pisane przez ludzi. Ich kod jest dostępny dla każdego użytkownika. Chodź większość z nich przechodzi zaawansowane audyty bezpieczeństwa, w dalszym ciągu istnieje ryzyko przeoczenia czegoś co sprawne oko hakera wykorzysta, doprowadzając do katastrofy.

Skomplikowana terminologia

Technologia blockchain oraz kryptowaluty są związane z podstawowymi usługami tworzącymi jeden, spójny ekosystem. DeFi opiera się praktycznie o nie wszystkie. Dla zwykłego Kowalskiego zrozumienie i zapamiętanie ich może stanowić problem. W parze z usługami idą typowo techniczne pojęcia, które dla wielu użytkowników są “czarną magią”.

Ryzyko popełnienia błędu przez użytkownika

W DeFi większość działań użytkownik wykonuje samodzielnie. Eliminuje to udział pośredników, których w tradycyjnych usługach finansowych jest co najmniej kilku. W związku z tym, odpowiedzialność za błędy spada bezpośrednio na użytkownika, nie na pośrednika. Zmian raz wprowadzonych do łańcucha bloków nie można cofnąć.

Zalety DeFi

Mała awaryjność

Jedną z głównych zalet technologii blockchain jest jej mała awaryjność. Usługi DeFi budowane są na już istniejących sieciach blockchain, co czyni je odpornymi na awarie.

Brak pośredników

Stwierdzenie to ma sens jedynie w odniesieniu do rozwiązań typu peer-to-peer. Kłamstwem byłoby pisanie, że Zdecentralizowane Finanse wyeliminowały udział pośredników. DeFi mocno ograniczył ich udział, znacząco zmniejszając liczbę pośredników, zmniejszyły koszty związane z dostarczaniem i korzystaniem z produktów finansowych.

Dostępność

Każdy kto ma smartfona z dostępem do internetu, może korzystać z rozwiązań, które oferują DeFi. Blokada IP nie stanowi tutaj przeszkody, gdyż z pomocą przychodzą VPN-y. Tradycyjna bankowość często dyskryminuje ludzi z niskimi dochodami. Zdecentralizowane Aplikacje Finansowe są tańszym rozwiązaniem przez co z powodzeniem mogą być oferowane ludziom mniej zamożnym.

Przejrzystość

Podobnie jak cały blockchain, tak i Zdecentralizowane Finanse oferują przejrzystość. Użytkownik z łatwością może śledzić transakcje oraz zmiany. Aplikacje są “open source” czyli ich kod źródłowy jest dostępny dla każdego.

Pełna kontrola

Warto zauważyć, że dzięki aplikacjom DeFi masz pełną kontrolę nad swoimi finansami.

Ekosystem Zdecentralizowanych Finansów (DeFi) ?

Zdecentralizowane Finanse DeFi

Poniżej przedstawiamy kilka usług, które obecnie oferują nam Zdecentralizowane Finanse. Z uwagi na ciągły rozwój, wachlarz usług i produktów rośnie. Możliwości są praktycznie nieograniczone. DeFi ma szansę zapoczątkować nową erę na rynku usług finansowych, wprowadzić nowe, nieznane rozwiązania.

Powstanie pionierskich obszarów rynków finansowych czy usług lub produktów, wydaje się tylko kwestią czasu.

Do najważniejszych usług Zdecentralizowanych Finansów (DeFi) należy zaliczyć:

Kredyty oraz pożyczki

Platformy pożyczkowe i kredytowe DeFi, takie jak Maker i Compound, są zdecydowanie najpopularniejszymi rodzajami projektów DeFi.

Innym interesującym zastosowaniem dla platform DeFi jest arbitraż lub wykorzystanie różnic cenowych na różnych rynkach. W tym przypadku różnica w cenie byłaby różnicą między opłatą za pożyczenie Dai od Maker a odsetkami, które zyskujesz na pożyczaniu Dai w Compound. Jeśli stopa oprocentowania kredytu jest niższa niż stopa oprocentowania, możesz technicznie zdeponować ETH w Maker, otrzymać Dai, pożyczyć Dai na Compound, otrzymać odsetki i zebrać różnicę jako zysk (lub nawet zainwestować w innym miejscu).

Zdecentralizowane giełdy (DEX)

Zamiast ufać giełdzie, która zatrzyma twoje pieniądze i przeprowadzi transakcje, DEX rezygnuje z samodzielnego zarządzania funduszami użytkowników poprzez szereg skomplikowanych inteligentnych kontraktów.

Dzięki DEXes użytkownicy zachowują kontrolę nad swoimi aktywami, bez wykorzystania pośrednika, takiego jak scentralizowana giełda, ponieważ inteligentne umowy (smart kontrakty) automatycznie łączą nabywców i sprzedawców.

Otwarte rynki

Zdecentralizowane rynki, takie jak OpenSea, to kolejny rodzaj projektu DeFi, który przyjmuje odwieczną koncepcję rynku, na którym ludzie mogą wymieniać towary i usługi, i buduje go przy użyciu zdecentralizowanej architektury.

Kupno i sprzedaż odbywa się za pośrednictwem inteligentnych umów opartych na Ethereum. Oznacza to, że żaden organ centralny, nawet OpenSea, nigdy nie ma kontroli nad twoimi przedmiotami. Taki stan rzeczy jest zaprzeczeniem działania platform takich jak Amazon, które znajdują się pomiędzy kupującymi a sprzedającymi i mogą dyktować reguły dla całego rynku.

W pewnym sensie otwarte rynki, takie jak OpenSea, przywracają ideę tradycyjnych rynków i prawdziwego handlu peer-to-peer.

Platformy emisyjne

Platformy emisyjne decentralizują takie obszary, jak emisja lub tworzenie papierów wartościowych, co normalnie wymagałoby pośredników, takich jak bankowcy inwestycyjni. Ekwiwalentem DeFi dla rynku papierów wartościowych jest rynek tokenów security. Platformy do wydawania tokenów zabezpieczających, takie jak Polymath, zapewniają rozwiązania dla emitentów w zakresie tworzenia, emisji i zarządzania zdigitalizowanymi papierami wartościowymi.

Zarządzanie aktywami

Zarządzanie aktywami, jeden z największych sektorów w obecnym systemie finansowym (Fidelity Investments, jeden z największych światowych gigantów, zarządza aktywami o wartości 2,46 biliona USD), to kolejna przestrzeń, którą DeFi zamierza zmienić. Chociaż zarządzanie aktywami DeFi nie ma takich rozmiarów jak w przypadku tradycyjnych finansów, istnieją projekty takie jak Melon, które oferują zdecentralizowane rozwiązania do zarządzania aktywami.

Użytkownicy Melona mogą zarówno zarządzać swoim kapitałem, jak i zasobami innych, w postaci tokenów ETH i ERC20. Zarządzanie aktywami w Melon jest nie tylko zdecentralizowane, ale także zarządzane protokołem będącym w rękach społeczności, a nie elitarnej rady dyrektorów.

Smart konktrakty i dAppsy w DeFi

Można powiedzieć, że smart kontrakty i dAppsy to silniki napędowe Zdecentralizowanych Finansów. To dzięki nim, a właściwie kodowi, który zawierają, możliwa jest automatyzacja praktycznie wszystkich procesów.

Smart kontrakty są dużo szybsze i łatwiejsze niż dotychczasowe umowy. Temat smart kontraktów oraz dAppsów poruszymy w kolejnym artykule.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności