za

Damian Żukiewicz promował FutureNet. Musi zapłacić 450 tys. zł kary

2022-11-24
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Damian Żukiewicz to youtuber znany z promowania m.in. FutureNet. Okazuje się, że teraz musi zapłacić blisko 450 tysięcy zł kary. Z jakiego powodu?

Damian Żukiewicz zapłaci wysoką karę

Żukiewicz został ukarany właśnie za promowanie piramid finansowych. Te były oparte na wprowadzeniu do ich systemu nowych osób. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydaną 30 grudnia 2020 r. i utrzymał nałożoną na kontrowersyjnego youtubera karę finansową.

Przypomnijmy, że Żukiewicz na swojej stronie internetowej i na kanale Youtube promował FutureNet, platformę Future AdPro i sieć NetLeaders.

W ten sposób promował systemy typu piramida obiecujące zyski uzależnione głównie od wprowadzenia do systemu kolejnych osób

– podał w styczniu 2021 r. UOKIK.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził, że poprzez promocję takich systemów Żukiewicz naruszał zbiorowe interesy konsumentów. Nałożył więc na niego karę w wysokości 450 tys. zł.

Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową – tłumaczył swoją decyzję Chróstny.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Prezesa UOKiK.

W uzasadnieniu wyroku sąd tłumaczył, że systemy wskazane w decyzji UOKiK były systemami promocyjnymi typu piramida, których promocja jest w Polsce zakazana.

Tomasz Chróstny

Uwaga na FutureNet!

Przed FutureNet ostrzegano od dawna. W 2019 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał przed FutureNet i FutureAdPro.

– Obie firmy uzależniają korzyści od tego, że ktoś będzie werbował kolejnych uczestników. System przestanie działać, gdy nie będą do niego przystępowały inne osoby. Zazwyczaj w tego typu schematach pieniądze trafiają głównie do pomysłodawców piramidy – mówił wtedy ówczesny prezes UOKiK Marek Niechciał.

Przed podobnymi projektami – OneCoinem i DasCoinem – które także próbowały wykorzystywać popularność kryptowalut (mimo, że nie miały z kryptowalutami niemal nic wspólnego), ostrzegali nawet polscy parlamentarzyści. Interpelacje w tej sprawie pisali poseł Mirosław Suchoń (kiedyś Nowoczesna, dziś Polska 2050) oraz posłanka Mirosława Nykiel (PO).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności