za

Giełda FTX została wezwana przez Podkomisję ds. Polityki Gospodarczej i Konsumenckiej do złożenia obszernego raportu odnośnie wyników finansowych firmy

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Podkomisja ds. Polityki Gospodarczej i Konsumenckiej wezwała byłych i obecnych dyrektorów generalnych upadłej giełdy FTX do przedstawienia szczegółowego raportu odnośnie bieżących, jak przeszłych wyników finansowych. Przewodniczący organu – Raja Krishnamoorth – twierdzi, że „klienci FTX, byli pracownicy, jak i opinia publiczna zasługują na odpowiedzi”.

Instytucje wciąż badają sprawę FTX

W dniu 18 listopada na oficjalnej stronie Podkomisji pojawił się wpis informujący o tym, że zarząd kryptowalutowej giełdy FTX, która ponad tydzień temu złożyła wniosek o bankructwie, jest wezwany do przekazania szczegółowych informacji odnośnie jej sytuacji finansowej. Krishnamoorth przekazał, że zarządzana przez niego instytucja „szuka szczegółowych informacji na temat znaczących problemów z płynnością, z jakimi boryka się FTX, nagłej decyzji firmy o ogłoszeniu bankructwa oraz potencjalnego wpływu tych działań na klientów, którzy korzystali z giełdy”.

Giełda powinna złożyć wyjaśnienie w sprawie ich problemów dotyczących płynności finansowej oraz przedstawić swoje bilanse z okresu zanim firma ogłosiła swój upadek. Co więcej, wzywa się FTX to ujawnienia obecnie posiadanych aktywów kryptowalutowych oraz przedstawienia planu spłaty zobowiązań wobec klientów firmy. Przewodniczący Podkomisji zażądał również dostarczenia danych na temat powiązanych z giełdą inwestorów, informacji jakie FTX otrzymywało od Caroline Ellison, czyli CEO funduszu Alameda Research oraz wszystkich ”tylnych furtek”, których giełda używała do transferu środków ze swojej platformy.

Adresatami wniosku złożonego przez Podkomisji ds. Polityki Gospodarczej i Konsumenckiej jest obecny dyrektor generalny FTX – John Ray III – jak i jego poprzednik, czyli założyciel platformy – Sam Bankman-Fried. Powyższe jest następstwem m.in. wezwania, jakie SBF otrzymał w dniu 30 sierpnia. Wtedy proszono Bankman-Frieda o przekazanie informacji na temat kroków, które jego firma podejmuje w celu zwalczania oszustw na rynku kryptowalut.

Podobne pisma zostały wysłane również do konkurencyjnych giełdy – Binance.US, Coinbase, Kraken i KuCoin.

Instytucja dała FTX czas do 1 grudnia na zdobycie potrzebnych dokumentów, dzięki którym będzie możliwe ustalenie „co poszło nie tak w FTX” i jakie kroki Kongres może podjąć, aby zapewnić „odpowiednią regulację sektora kryptowalut i ochronę inwestorów”.

Podkomisja wyznaczyła FTX termin do 1 grudnia na zdobycie wymaganej dokumentacji, która pomoże jej ustalić,

Termin podkomisji zbiega się z ogłoszeniem 16 listopada zaplanowanego na grudzień przesłuchania członków Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, które zbada upadek FTX i „szersze konsekwencje dla ekosystemu aktywów cyfrowych”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności