za
Drugie Ethereum, czyli wątpliwości i entuzjazm odnośnie SOL.

Czy solana to drugie ethereum? Wśród inwestorów entuzjazm i sceptycyzm

Binance Launchpool

Zainteresowanie Solaną trwa. Jedni nazywają SOL „Apple kryptowalut” lub jako drugie ethereum, inni zaś ostrzegają przed inwestycją. Ostatni wzrost natywnej kryptowaluty Solana budzi nadzieje wśród inwestorów, którzy zaczynają porównywać wzrosty kursu SOL z tymi ETH z 2018 roku. Czy kurs SOL poszybuje w 2024 i przebije ATH ustanowione w 2021 roku?

Drugie ethereum, czyli entuzjastyczne podejście do SOL

Wielu inwestorów kryptowalutowych stara się doszukiwać schematów i cykli, które rządzą rynkiem. Wszystko po to, aby możliwie szybko i maksymalnie efektywnie pomnożyć swój kapitał. Ostatnie wzrosty SOL sprawiły, że entuzjaści tej kryptowaluty szybko dostrzegli podobieństwo w kursach ETH i SOL. Co więcej, niektórzy zaczęli twierdzić, że Solana to drugie Ethereum, zaś rok 2024 będzie kluczowy dla tej kryptowaluty.

Analiza ta ma opierać się na sytuacji kursu ETH z 2018 roku. Kryptowaluta Vitalika Buterina osiągnęła w styczniu 2018 ATH na poziomie ponad 1400 USD, aby w grudniu spaść do zaledwie 80 USD za monetę. Po pandemicznym tąpnięciu ETH powrócił na kurs zwyżkowy, przebijając w listopadzie 2021 granicę i obecnie ustanowione ATH 4800 USD.

Inwestor obserwujący SOL, czyli drugie Ethereum.

Według niektórych inwestorów, SOL jest na doskonałej drodze, aby powtórzyć ten schemat i być postrzeganym jako drugie Ethereum. W 2023 roku SOL startowała w styczniu z poziomu zaledwie 10 USD, aby pod koniec roku osiągnąć ponad 120 USD. Na plus dla SOL ma przemawiać także zainteresowanie kryptowalutą takich podmiotów rynku inwestycyjnego, jak Ark Invest. Założycielka Ark Invest w ostatnich tygodniach 2023 roku twierdziła, że SOL jest kluczowym czynnikiem w rozwoju całego sektora DeFi.

Kurs SOL 2023
Źródło – coingecko.com

Solana oczami sceptyków – szał na SOL może zgasić jedna z cyklicznych awarii

Nastroje odnośnie kursu SOL są jednak zróżnicowane, o czym świadczą liczne głosy sceptyków. Określają oni SOL jako druga Terra, zamiast drugie ethereum. Głównym argumentem przeciwników hurraoptymistycznego podejścia do Solany jest fakt awaryjności całej sieci. Przestoje w działaniu sieci Solany stały się wręcz charakterystyczną cechą tego blockchaina.

Po sporych awariach na przestrzeni lat 2021-2023, wielu inwestorów twierdziło nawet, że SOL nie powinna znaleźć się nawet w pierwszej dziesiątce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Niemniej jednak deweloperzy pracowali i nadal pracują nad lepszą skalowalnością sieci głównej, aby problem przestojów odszedł w zapomnienie i zapisał się jedynie jako niechlubna historia.

Jedno jest w tym kontekście pewne. Przed jakąkolwiek inwestycją na rynku kryptowalut konieczny jest DYOR, czyli przeprowadzenie własnego researchu na temat danego cyfrowego aktywa. Analiza podparta rzetelnymi danymi to jedyny dobry fundament pod inwestycje. Przekonało się o tym już boleśnie zbyt wielu inwestorów rynku kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności