Czeka nas rekordowa od lat inflacja

Wiadomości

Panika związana z koronawirusem osiąga chyba swoje apogeum. Polacy wykupują ze sklepów produkty higieniczne, ale też konserwy i wszelkie produkty […]

Panika związana z koronawirusem osiąga chyba swoje apogeum. Polacy wykupują ze sklepów produkty higieniczne, ale też konserwy i wszelkie produkty żywnościowe, które można przechowywać w mieszkaniu dłużej. To wszystko jednak napędza skok cen. Czeka nas chyba rekordowa od wielu lat inflacja.

Inflacja w Polsce

W lutym inflacja cenowa w Polsce wzrosła do poziomu niewidzianego od 2011 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował też zmiany w tzw. koszyku inflacyjnym.

Zacznijmy od suchych liczb. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,7 proc. To dane z GUS. W styczniu inflacja wyniosła 4,3 proc. Pokazuje to, że ceny rosną coraz mocniej. Roczna inflacja na poziomie 4,7 proc. oznacza też, że wskaźnik ten jest najwyższy od listopada 2011 r. Znajduje się też coraz dalej od celu inflacyjnego NBP.

Skok cen w marcu

Zauważmy, że powyższe dane dot. tylko lutego. Wtedy w Polsce koronawirus stanowił tylko obiekt żartów i memów. Nikt nie robił dużych zakupów, by przygotować się na najgorsze.

Wraz z pojawieniem się u nas pierwszych osób, które zachorowały na wirusa z Wuhanm w kraju wybuchła panika. Polacy masowo wykupują dziś produkty higieniczne, jedzenie (zwłaszcza ryż i makaron czy konserwy) i wszystko to, co może im się przydać na tzw. czarną godzinę.

Odłóżmy na bok racjonalność – lub jej brak – takiego zachowania (sklepy potwierdzają, że są dobrze zatowarowane, posiadają duże stany magazynowe i nie ma potrzeby wykonywania tak gwałtownych ruchów przez konsumentów). Pod kątem ekonomii i siły nabywczej pieniądza ważne jest coś innego. Zwiększona cyrkulacja pieniądza na rynku doprowadzi do – no właśnie! – dalszego skoku inflacji. Ile wyniesie ona w marcu? Tego jeszcze nie wiadomo. Najprawdopodobniej będzie znacznie wyższa niż ta z lutego.

Powyższy scenariusz może sprowokować Radę Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp proc. Czy jednak ta zdecyduje się na to w chwili, gdy w maju mają odbyć się wybory prezydenckie?

Tagi
inflacja inflacja polska inflacja w Polsce

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.