za

Tether czarnym łabędziem? Czy Bitcoin przetrwa ewentualny upadek USDT?

1,5% dla maluszka

BitMEX zostało wzięte pod lupę CFTC, szefom firmy postawiono zarzuty, a CTO platformy został aresztowany w związku z tą sprawą. Co stanie się jednak z rynkiem, jeśli kolejnym celem władz USA będzie Tether? Czy będzie to czarny łabędź Bitcoina?

Czarny łabędź

czarny łabędźO czarnym łabędziu mówimy, gdy zachodzi zjawisko, którego nikt się nie spodziewał i które zmieniło losy świata czy danej społeczności. Niedawno była to pandemia koronawirusa, a ponad 100 lat temu wybuch I wojny światowej. Czy ewentualny upadek Tethera będzie tego typu ciosem w Bitcoina? Dziś większość zbyłaby to pytanie wzruszeniem ramion i odpowiedzią w stylu: “Pobuja kursem, przestanie, a potem odbije”.

Obecnie inwestorzy na rynku kryptowalut przeżywają jednak okres niepewności. Nie jest jasne, co wydarzy się z BitMEXem. Spekuluje się, że nawet jeśli władze formalnie nie zamkną tej giełdy, to mogą doprowadzić do jej upadku, obciążając ją licznymi, wysokimi opłatami karnymi.

Jak na razie Bitcoin zaliczył korektę na samą wieść, że służby zajęły się BitMEXem. Cena dość szybko się podniosła. Końca świata nie było. Jeszcze…

Czy upadek Tethera oznacza spadki na BTC?

Czy jednak BitMEX i Tether nie mają przed sobą większych problemów? Obie firmy są ze sobą powiązane. Sam token jest stablecoinem powiązanym jeden do jednego z dolarem, ale i tak budził już wcześniej kontrowersje.

Wcześniej obawy dot. niewypłacalności Tethera spowodowały, że Bitcoin spadł do poziomu 3 200 USD. Miało to miejsce blisko dwa lata temu. Tether, który jest notowany na giełdzie, odegrał również kluczową rolę w śledztwie CFTC dotyczącym manipulacji ceną Bitcoina. Sugerowano, że to właśnie stablecoin służył do pompowana kursu. Mało tego, i dziś niektórzy śledzą dodruk Tethera, który ich zdaniem często zwiastuje skok ceny BTC.

W 2018 r. – gdy o tych kontrowersjach zaczęto mówić głośniej – kapitalizacja rynkowa Tethera wynosiła zaledwie 2 miliardy USD. Dziś to ponad 15 miliardów USD. Im więcej Tetherów jest drukowanych, tym bardziej analitycy oczekują wzrostu ceny Bitcoina.

USDT jest teraz również podstawową parą handlową na kilku czołowych giełdach kryptowalut. Całkowity upadek Tethera może spowodować całkowite załamanie się rynku kryptowalut, a zwłaszcza Bitcoina.

Jeśli teraz Tether nagle stanie się bezwartościowy, rynek czeka spory kryzys. Może nie upadek, ale na kolejną, ewentualną bańkę na BTC poczekamy dłużej. Jeżeli np. CFTC powróci do tematu za parę miesięcy – np. wiosną 2021 r. – o super-hossie, jakiej oczekują inwestorzy, możemy zapomnieć na 2-3 lata.

Czy jednak upadek Tethera zniszczy BTC? Może to za mocne słowa, ale pamiętajmy o naturze czarnego łabędzia – sprawia, że rzeczy dotąd niemożliwe nabierają konkretnych kształtów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności