za
cyfrowy juan olimpiada

Cyfrowy juan nie spotkał się z przychylnością gości Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie

2022-02-09
CBDC
1,5% dla maluszka

Chiny zaprezentowały światu cyfrowego juana. Stało się to na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022. Wydaje się jednak, że niektórzy zagraniczni goście i urzędnicy nie są pod wrażeniem projektu.

Cyfrowy juan okaże się porażką?

Cyfrowa waluta CNY (e-CNY) nie jest ponoć wcale powszechnie używana w obiektach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Uczestnicy wydarzenia chętniej sięgali po usługi Alipay.

Pewien Chińczyk, którego tożsamość została zatajona przez Beijing Business Today, powiedział, że „cudzoziemcy” skłaniają się bardziej do korzystania z kart Visa.

Nie wiadomo, czy z powodu sceptycyzmu pierwszych zagranicznych użytkowników e-juana, czy innych powodów, Ludowy Bank Chin wykazuje coraz większe niezdecydowanie co do całkowitego egzekwowania wirtualnych walut w handlu.

Kolejną kwestią dotyczącą e-CNY są kwestie prywatności. Eswar Prasad, profesor ekonomii na Cornell University, powiedział, że poziom bezpieczeństwa portfeli cyfrowych różni się w zależności od typu, który wybierają użytkownicy.

Na przykład wysokiej jakości portfele cyfrowe, które pozwalają użytkownikom przechowywać duże kwoty pieniędzy, mają wiele funkcji bezpieczeństwa. Z drugiej strony portfele cyfrowe niskiej jakości, w których potrzebny jest tylko numer telefonu komórkowego, zapewniają jedynie prywatność transakcyjną.

Wszystko, co cyfrowe, będzie ostatecznie możliwe do prześledzenia. Ponieważ żaden bank centralny tak naprawdę nie chce, aby jego pieniądze były wykorzystywane bez możliwości kontroli i weryfikacji transakcji – powiedział Prasad.

cyfrowy juan olimpiada

Przyszłość E-CNY

W obliczu tych wszystkich problemów los e-CNY nie jest jasny.

W styczniu ubiegłego roku bank centralny poinformował, że z aplikacji portfela korzysta już ponad 250 milionów indywidualnych obywateli w całym kraju. Do października ub. r. liczba ta przekroczyła prawie 500 milionów użytkowników.

Chiński gigant technologiczny Alibaba wydał nawet niezamienne tokeny (NFT) o tematyce Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które określił jako „cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie”. Zostały one uruchomione w prywatnych łańcuchach bloków i zabroniono ich odsprzedaży.

Alibaba planuje również wypuścić 8888 kopii czterech różnych tokenów, przedstawiających łyżwiarzy i narciarzy, którzy uprawiają różne formy swojego sportu. Te cyfrowe kolekcje będą sprzedawane na rynkach Taobao i Tmall do końca Igrzysk Olimpijskich.

Czy więc cyfrowy juan jako projekt upadnie? Sugerowałby to opisywany na początku sceptycyzm. Wątpliwe jednak, by Pekin zrezygnował z posiadania CBDC. Zwłaszcza teraz, gdy napięcia w skali całego globu stają się coraz większe. Chinom lub ich sojusznikom mogą w każdym momencie grozić sankcje gospodarcze. Te można będzie jednak obchodzić za pomocą cyfrowego juana. Stąd E-CNY przetrwa – głównie ze względów politycznych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności