za
cyfrowe pieniądze z terminem ważności

Hongkong chce wprowadzić na rynek cyfrowe pieniądze z terminem ważności

2021-08-18
CBDC
Binance Launchpool

Politycy na niemal całym świecie zastanawiają się nad tym, jak pobudzić gospodarkę w czasie kryzysu. Odpowiedź jak tego dokonać prawdopodobnie znalazły władze Hongkongu. Chcą wprowadzić na rynek “e-vouchery”, które będzie można realizować w tamtejszych sklepach. Pomysł budzi jednak uzasadnione kontrowersje.

Cyfrowe pieniądze z terminem ważności

Władze chcą rozdać blisko 7 milionom beneficjentom e-punkty. Te będzie można wydać w sklepach jak zwykłe pieniądze. Tyle że każdy obywatel będzie miał na to kilka miesięcy. Potem środki tracą ważność.

Jak zdobyć dodatkowe e-pieniądze? Trzeba mieć skończone przynajmniej 18 lat i posiadać status stałego rezydenta Hongkongu. Rejestracja do programu została już zakończona w ostatni weekend. Wiadomo, że w programie zamierza wziąć udział aż 6 921 798 osób. Beneficjanci dostaną po 5000 hongkońskich dolarów (ok. 2,5 tys. zł) w dwóch lub trzech ratach. Już 5,5 mln osób, które zarejestrowały się jako pierwsze, dostały pierwsze e-vouchery.

Całkowity koszt programu wyniesie blisko 35 mld HKD, czyli ok. 17 mld zł.

cyfrowe pieniądze z terminem ważności

Czy to ma sens?

Władze uważają, że projekt pomoże rozruszać gospodarkę, która mocno oberwała w wyniku kryzysu COVID-19. Tyle że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Po pierwsze, “darmowe” pieniądze – a tym są e-vouchery – sprawią, że w Hongkongu może wzrosnąć inflacja. Na rynek napłyną bowiem nowe środki – de facto ekwiwalent lokalnej waluty – które zostaną przez ludzi szybko wydane. Beneficjenci nie zapracowali na nie, więc zapewne wydadzą je z dużą lekkością. Nawet gdyby tego nie chcieli, wymusi to na nich system terminu ważności.

Ponadto eksperyment Hongkongu jest bardzo niebezpieczny z innej perspektywy. W Chinach trwają testy e-juana. Już wcześniej mówiło się o tym, że pekińskie CBDC będzie miało termin ważności. Teraz te iście szalone wizje chyba się spełnią. Pekin będzie obserwował, co wydarzy się w Hongkongu. Jeśli projekt e-voucherów napędzi lokalną gospodarkę – a krótkoterminowo tak zapewne się stanie – może się okazać, że Chiny zastosują podobny mechanizm także w e-juanie. A to już krok od tego, by taki system znalazł zastosowanie w Europie czy USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności