Turcja przeprowadziła pierwsze transakcje za pomocą cyfrowej liry

CBDC

Bank Centralny Republiki Turcji (Central Bank of the Republic of Turkey, CBRT) przeprowadził w tym tygodniu pierwsze transakcje płatnicze w testowej sieci cyfrowej liry. Władza monetarna zamierza przeprowadzić więcej testów w 2023 roku i planuje zaprosić banki i firmy z rynku fintech do przyłączenia się do jej badań.

Testy dotyczące cyfrowej liry

Jak właśnie się dowiedzieliśmy, Turcja rozszerza zakres projektu Digital Lira, koncentrując się na badaniu aspektów ekonomicznych i prawnych.

Władze monetarne Turcji pomyślnie przeprowadziły też pierwsze transakcje płatnicze w sieci cyfrowej liry tureckiej. Operacje zostały przeprowadzone w ramach prac studyjnych w czasie trwania pierwszej fazy projektu dot. emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Bank poinformował również, że będzie kontynuować testy pilotażowe z interesariuszami technologicznymi w pierwszym kwartale przyszłego roku, tyle że na ograniczoną skalę i w środowisku zamkniętym. Władze dodały, że wyniki tych testów zostaną ujawnione opinii publicznej w kompleksowym raporcie.

Również w 2023 r. turecki bank centralny zamierza zaprosić do projektu wybrane banki i firmy z branży technologii finansowych.

W tym kontekście CBRT będzie nadal przeprowadzać testy autentycznych konfiguracji architektonicznych zaprojektowanych w takich obszarach, jak wykorzystanie technologii rozproszonej księgi rachunkowej w systemach płatności oraz integracja tych technologii z systemami płatności natychmiastowych

– podaje bank centralny kraju.

CBRT podkreślił również, że badanie aspektów prawnych CBDC wykazało, że „identyfikacja cyfrowa ma kluczowe znaczenie dla projektu”. Z tego powodu zamierza nadać priorytet badaniom dotyczącym ram prawnych i ekonomicznych liry cyfrowej oraz jej wymagań technologicznych.

CBDC Chin i Rosji

Dziś, gdy świat znów podzielił się na dwa bieguny – umownie: zachodni i wschodni – widać, że w kierunku cyfryzacji swoich walut szybciej zmierzają Chiny i Rosja. Turcja może dołączyć do tych państw.

Celem Pekinu i Moskwy jest z pewnością dedolaryzacja świata. Zmniejszenie obrotu dolarami – np. w wyniku rozpoczęcia handlu ropą za pomocą CBDC Chin czy Rosji – byłoby poważnym ciosem w USA. Zauważmy, że z podobnych powodów Waszyngton rozpoczynał niejednokrotnie wojny.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
cbdc Chiny Rosja Turcja USA

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.