Craig Wright grozi programistom Bitcoin. Chce odzyskać pieniądze

Bitcoin Wiadomości wright grozi programistom bitcoin

Craig Wright grozi programistom Bitcoin. Samozwańczy Satoshi Nakamoto znowu wzbudza kontrowersje. Wright zagroził pozwem deweloperom Bitcoina. Skandalista chce doprowadzić ich […]

bitbay zonda

Craig Wright grozi programistom Bitcoin. Samozwańczy Satoshi Nakamoto znowu wzbudza kontrowersje. Wright zagroził pozwem deweloperom Bitcoina. Skandalista chce doprowadzić ich do bankructwa. Jednocześnie twierdzi, że skradziono mu 110 000 BTC w słynnym haku giełdy Mt. Gox. Teraz Wright oczekuje od programistów pomocy w odzyskaniu środków.

Wright grozi programistom Bitcoin

Craig Wright wysłał zawiadomienie do programistów Bitcoina poprzez firmę prawniczą Ontier LLP. Co ciekawe, postępowanie prawne obejmie również deweloperów BCH, BCH ABC i BSV. W liście spółka Tulip Trading Ltd (TTL), której Wright jest właścicielem, żąda dostępu do dwóch głównych portfeli zawierających 79 957 i 31 000 BTC. Te 110 000 bitcoinów jest obecnie warte około 5 miliardów dolarów. W liście prawnicy argumentują:

Te aktywa były i nadal są własnością TTL. TTL wymaga, aby programiści zezwolili TTL na odzyskanie dostępu i kontroli nad Bitcoinami.

Zobowiązanie do takiej akcji wynikać ma z bezprawnego przetrzymywania aktywów przez programistów na mocy prawa angielskiego.

Zatem ostatecznym celem pozwu wydaje się „zmuszenie” programistów Bitcoin do zwrócenia środków na adres początkowy. Zauważmy, że współtwórcy sieci Bitcoin Core nie mają kontroli nad portfelem sieci.

Odzyskanie kontroli nad zagubionymi monetami

Samozwańczy „wynalazca Bitcoina”, Craig Wright, nie chce winić programistów za to, co się stało. Uważa jednak, że nadal mogą rozwiązać ten problem. List zawiera następujące uwagi:

Potwierdzamy, że istnieją możliwe do zidentyfikowania zobowiązania prawne, które można przypisać tym, którzy opracowują i kontrolują Bitcoina. Jako ofiara poważnej kradzieży Tulip Trading stara się odzyskać dostęp i kontrolę nad swoimi zasobami cyfrowymi od tych, którzy są w stanie pokryć straty. Fakt, że ktoś ukradł prywatne klucze przechowywane cyfrowo przez Tulip Trading, nie uniemożliwia programistom możliwości dystrybucji kodu, który umożliwiłby prawowitemu właścicielowi odzyskanie kontroli nad swoimi BTC. Orzeczenie na korzyść Tulip Trading będzie miało znaczące konsekwencje dla innych, którzy utracili dostęp do swoich Bitcoinów lub którym zostały one skradzione.

„Zgodnie ze swoimi obowiązkami powierniczymi”, czytamy w liście, „każdy z Deweloperów jest zobowiązany do zapewnnienia dostępu i kontroli TTL do BTC we wskazanych adresach.
Dodatkowo, programiści podejmą wszystkie kroki, aby do tego stanu doprowadzić”

Ontier LLP zaznaczył, że rozpocznie procedury postępowania prawnego, gdyby adresaci nie zastosowali się do wezwania. Programiści jednak nie mogą przejąć środków z adresów Bitcoin, których nie posiadają. Aby zrealizować żądania Wrighta trzebaby przeprowadzić próbę ataku 51%. Pozwoliłoby to na reorganizację historię łańcucha bloków. Craig Wright chce zatem zniszczyć stabilność i wiarygodność sieci, którą miał rzekomo samodzielnie powołać do życia. Chce również wymusić na blockchainie BTC możliwość odwrócenia dokonanych transakcji, a więc złamania jednej z czołowych zasad przyświęcających pierwszej kryptowalucie.

Tagi
Craig Wright programista bitcoin wright grozi programistom bitcoin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.