Janet Yellen: Bitcoin nie nadaje się do płacenia

Bitcoin Ekonomia Wiadomości

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ponownie wypowiedziała się na temat Bitcoina i wyzwań, przed którymi stoją dziś światowe mocarstwa w […]

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen ponownie wypowiedziała się na temat Bitcoina i wyzwań, przed którymi stoją dziś światowe mocarstwa w kontekście rynków finansowych.

Yellen ponownie mówi o BTC

Na konferencji New York Times DealBook Yellen zakwestionowała techniczne i ekonomiczne możliwości Bitcoina.

– Nie sądzę, aby Bitcoin, jak już powiedziałam, był szeroko stosowany jako mechanizm transakcyjny. (…) To wyjątkowo nieefektywny sposób przeprowadzania transakcji. A ilość energii zużywanej podczas przetwarzania tych transakcji jest oszałamiająca – stwierdziła.

Yellen nie do końca ma jednak rację. Przykładowo, choć szybkość przeprowadzania transakcji w sieci Bitcoina jest znacznie wolniejsza niż przepustowość platform firm płatniczych, takich jak Visa, użytkownicy kryptowaluty są w stanie wysłać cyfrowe aktywa w ciągu kilku minut za naprawdę niskie stawki.

Sekretarz skarbu dodała jednak też, że jest również zaniepokojona stratami, które inwestorzy Bitcoina mogą ponieść z powodu zmienności kursu kryptowaluty.

  Jest to aktywo wysoce spekulacyjne. I wiesz, myślę, że ludzie powinni uważać na to, że może to być bardzo niestabilne. Martwię się potencjalnymi stratami, jakie mogą ponieść inwestorzy – powiedziała.

CBDC są potrzebne

yellenJeśli chodzi o waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC), Yellen mówi, że uważa, że ​​będą one pomagać promować „integrację finansową” w USA.

– Mamy problem z włączeniem finansowym. Zbyt wielu Amerykanów nie ma dostępu do systemów płatności i kont bankowych. I myślę, że jest to coś, w czym mógłby pomóc cyfrowy dolar, cyfrowa waluta banku centralnego. Myślę, że może to skutkować szybszymi, bezpieczniejszymi i tańszymi płatnościami – wytłumaczyła.

Yellen ostrzega jednak, że istnieją obawy, którymi należy się zająć przed wprowadzeniem cyfrowego dolara na rynek.

– Istnieje szereg problemów związanych z cyfrowymi walutami banków centralnych, które należy zbadać. Jaki byłby ich wpływ na system bankowy? Czy spowodowałoby to ogromny przepływ depozytów z banków do Fedu? Czy Fed zajmowałby się klientami detalicznymi, czy próbowałby to zrobić na poziomie hurtowym? Czy istnieją obawy dotyczące stabilności finansowej? Jak poradzilibyśmy sobie z praniem pieniędzy i nielegalnymi finansami? – dodała.

Jak jednak spuentowała myśl, „absolutnie warto się temu przyjrzeć ”.

Tagi
bitcoin btc Janet Yellen

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.