Coinbase złożył wniosek o przekształcenie w spółkę publiczną

Giełdy kryptowalut Coinbase

Giełda kryptowalutowa Coinbase złożyła w czwartek wniosek o przekształcenie w spółkę publiczną. Gigant ujawnił, że jego przychody wzrosły w ubiegłym […]

bitbay zonda

Giełda kryptowalutowa Coinbase złożyła w czwartek wniosek o przekształcenie w spółkę publiczną. Gigant ujawnił, że jego przychody wzrosły w ubiegłym roku ponad dwukrotnie.

1,2 mld USD przychodu

Zgodnie ze zgłoszeniem, Coinbase w 2020 roku osiągnął przychód netto w wysokości 1,14 miliarda dolarów. W roku poprzednim było to „zaledwie” 483 milionów. Firma wykazała w tym roku dochód netto w wysokości 322 milionów dolarów, pomimo odnotowanej rok wcześniej straty. Dodatkowo, Coinbase zgłosił około 136 milionów dolarów w innych przychodach. Obejmują one bezpośrednią sprzedaż kryptoaktywów i przychody z odsetek. Łącznie całkowity przychód firmy przekroczył 1,2 mld USD.

Coinbase pod koniec roku podała, że posiada 43 miliony zweryfikowanych kont, a 2,8 miliona z nich to aktywni miesięczni użytkownicy. Według platformy w tamtym czasie aż 56% wolumenu stanowił handel BTC i Ethereum.

Direct listing vs IPO

Firma wykorzysta bezpośrednie notowanie, aby zaoferować swoje akcje zamiast tradycyjnej pierwszej oferty publicznej (IPO). Bezpośrednie notowanie jest alternatywą dla IPO. Inwestorzy i pracownicy zamieniają swoje udziały własnościowe na akcje, które notuje się na giełdzie. W ostatnich latach inwestorzy są coraz bardziej rozczarowani procesem IPO, co prowadzi do boomu bezpośredniego notowania. Na giełdę w podobny sposób wszedł streamingowy gigant muzyczny Spotify. Warto zauważyć, że choć wniosek został złożony, to nie wszedł on jeszcze w życie. Jak wyjaśniła spółka:

Te papiery wartościowe nie mogą być sprzedawane, ani nie mogą być przyjmowane oferty kupna, przed czasem, gdy oświadczenie rejestracyjne wejdzie w życie.

Co więcej, Coinbase zapewnił, że jego wniosek nie „stanowi oferty sprzedaży lub zachęty do złożenia oferty kupna jakichkolwiek papierów wartościowych, ani nie będzie żadnej sprzedaży tych papierów wartościowych w jakimkolwiek stanie lub jurysdykcji, w której taka oferta, zachęta lub sprzedaż byłaby niezgodna z prawem przed rejestracją lub kwalifikacją zgodnie z prawem papierów wartościowych dowolnego takiego stanu lub jurysdykcji.”

Ruch Coinbase ma miejsce w samym środku hossy, podczas której ma miejsce ogromna adopcja BTC wśród instytucji. W ostatnich miesiącach ogromnych zakupów dokonali tacy giganci jak Tesla, Square, czy Microstrategy.

Tagi
coinbase IPO

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.