za

CoinShuffle – większa anonimowość transakcji w sieci Bitcoin

1,5% dla maluszka

Problem skutecznej anonimizacji transakcji w sieci Bitcoin jest znany od lat. Chociaż Bitcoin powszechnie uważany jest za „anonimowy”, posiada przecież publiczny rejestr transakcji. Stąd dysponując dużą bazą metadanych wiążących adresy BTC z ich posiadaczami można w znacznym stopniu śledzić przepływy bitcoinów i przypisywać je konkretnym osobom.

 

 

Problem skutecznej anonimizacji transakcji w sieci Bitcoin jest znany od lat. Chociaż Bitcoin powszechnie uważany jest za „anonimowy”, posiada przecież publiczny rejestr transakcji. Stąd dysponując dużą bazą metadanych wiążących adresy BTC z ich posiadaczami można w znacznym stopniu śledzić przepływy bitcoinów i przypisywać je konkretnym osobom.

 

Odpowiedzią na to wyzwanie stały się miksery monet, jednak łamią one podstawową ideę Bitcoina, a więc rozproszenie zaufania. Korzystając z miksera musimy mieć pełne zaufanie do jego operatora, zarówno jeżeli chodzi o wypłatę mieszanych bitcoinów, jak i nieujawnianie powiązania między adresami wejściowymi a wyjściowymi.

Tymczasem prace nad skutecznym systemem anonimizacji transakcji osiągnęły kolejny kamień milowy, mianowicie w sieci testowej Bitcoina (testnet) wykonano pierwszą transakcję korzystającą z narzędzia nazwanego Shufflepuff, a będącego praktyczną realizacją protokołu CoinShuffle opracowanego przez naukowców z niemieckiego Saarland University. Narzędzie to ma zostać wkrótce dodane w znanym portfelu Mycelium.

Warto zauważyć, że technologia CoinShuffle nie wymaga żadnych zmian w sieci Bitcoin (nawet softforka). Nie wymaga też żadnego centralnego serwera. Pewnym jej niedostatkiem jest to, że potrzebuje dodatkowego kanału łączności niezbędnego do znalezienia w sieci użytkowników zainteresowanych wymieszaniem monet. Po zebraniu takiej tymczasowej grupy każdy z użytkowników tworzy wyjściowy adres BTC, oraz tymczasową parę kluczy kryptograficznych. Lista adresów wejściowych i wyjściowych jest następnie – poprzez proces szyfrowania i „tasowania” – rozprowadzona między członków grupy w taki sposób, że nikt nie wie który adres jest czyj.Po skompletowaniu listy tworzy się standardową transakcję z wieloma wejściami i wyjściami. Każdy węzeł biorący udział w mieszaniu sprawdza czy na wejściach są zadeklarowane do mieszania bitcoiny i czy w transakcji znajduje się „jego” wyjście z odpowiednią sumą. Następnie podpisuje transakcję. Finalnym krokiem jest zebranie częściowo podpisanych transakcji w jedną, podpisaną przez wszystkich mieszających i rozgłoszenie jej w sieci.

Protokół jest odporny na próby złośliwych ataków i pozwala na eliminację nieuczciwych węzłów. Jeżeli któryś z uczestników tworzonej transakcji zauważa nieprawidłowości, po prostu nie podpisuje jej swoim kluczem prywatnym, uniemożliwiając w ten sposób jej wykonanie. Shufflepuff w minimalny sposób obciąża łańcuch bloków umieszczając w nim jedną transakcję na każdy proces mieszania. 

Kod źródłowy Shufflepuff jest publicznie dostępny. Jako że technologia nie wymaga żadnych modyfikacji sieci, pozostaje nam czekać na zakończenie testów i jej wdrożenie w Mycelium i zapewne również w innych portfelach.

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 022,07 USD6,19%
Ethereum logo
EthereumETH
3100,08 USD4,02%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
584,16 USD3,02%
Solana logo
SolanaSOL
144,06 USD4,43%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD1,39%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3098,00 USD4,14%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD13,39%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,77 USD7,30%