Circle trafiło pod lupę SEC

Giełdy kryptowalut

Circle przekazało, że „w pełni współpracuje” z SEC w sprawie nowego dochodzenia. Poinformowało wcześniej, że otrzymało „wezwanie w sprawie dochodzenia” […]

Circle przekazało, że „w pełni współpracuje” z SEC w sprawie nowego dochodzenia. Poinformowało wcześniej, że otrzymało „wezwanie w sprawie dochodzenia” z Wydziału Egzekwowania SEC. Komisja finansowa USA chce od firmy „dokumentów i informacji dotyczących niektórych naszych zasobów, programów klientów i operacji”.

Circle pod lupą SEC

„W pełni współpracujemy przy ich śledztwie”, przekazało Circle. W dokumencie nie określono jednak, na czym skupia się SEC.

Warto jednak przyjrzeć się temu, co działo się wcześniej. Może to pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, o co dokładnie chodzi. Otóż „wezwanie” pojawiło się miesiąc po tym, jak Circle zaczęło wprowadzać na rynek swój pierwszy wysoko oprocentowany produkt, Circle Yield.

Wzbudza to skojarzenia z sytuacją giełdy Coinbase. Ta zamierzała wprowadzić na rynek program pożyczkowy, który według SEC stwarzał wiele niebezpieczeństw. Pisaliśmy o tym tutaj.

Możliwe, że SEC zamierza dokładniej przyjrzeć się produktom, które chcą zaoferować obie spółki.

Nie jest to zresztą pierwsze ujawnione starcie firmy z SEC, która swoją drogą przygotowuje się do wejścia na giełdę. Circle przekazało np. w sierpniu, że zgodziło się zapłacić SEC ponad 10 milionów dolarów. To opłata związana z tym, że jej spółka zależna, Poloniex, działała jako niezarejestrowana giełda aktywów cyfrowych.

circle sec

Gigant z rynku kryptowalut chce wejść na giełdę

Działania SEC mogą mieć teraz znaczny wpływ na Circle. Zgodnie z oficjalnym komunikatem, spółka nawiązało teraz współpracę z Concord Acquisition Corp, notowaną na giełdzie spółką akwizycyjną specjalnego przeznaczenia (SPAC) z ponad 276 milionami dolarów w funduszach powierniczych.

Po zakończeniu transakcji, wartość Circle wyniesie aż 4,5 miliarda dolarów. Wszyscy dotychczasowi udziałowcy Circle będą nadal posiadać 86% udziałów w firmie, a współzałożyciel i CEO, Jeremy Allaire zachowa swoje stanowisko.

Gdy tylko transakcja zostanie sfinalizowana, nowa firma holdingowa przejmie zarówno Concord, jak i Circle, stając się spółką giełdową, która będzie notowana na NYSE pod symbolem „CRCL”. Wypowiadając się na temat partnerstwa, prezes Concord, Bob Diamond, powiedział:

Circle jest prawdziwym pionierem zaufanych walut cyfrowych, coraz bardziej istotnej części globalnego systemu finansowego.

Tagi
Circle Circle SEC dochodzenie SEC USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.