za

Na cięcia stóp procentowych w USA poczekamy dłużej, niż zakładaliśmy?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Złe wieści z USA. Okazuje się, że na cięcia stóp proc. poczekamy dłużej, niż mogliśmy do wczoraj zakładać. Wynika to ze słów Jerome Powella.

Cięcia stóp proc. w USA pod znakiem zapytania

Na wczorajsze słowa Jerome Powella, prezesa Fedu, czekał cały rynek. Chodziło o to, co z obniżkami stóp proc. w USA. Po ostatnim odczycie dot. inflacji można było się zastanawiać, czy bank centralny nie poczeka z cięciami na lepsze czasy. Tak też chyba się stanie.

Powiedzieliśmy [na Federalnym Komitecie Otwartego Rynku], że będziemy potrzebować większej pewności, że inflacja będzie zmierzać w sposób trwały w kierunku 2 proc., zanim właściwe będzie złagodzenie polityki

powiedział we wtorek Powell.

Ostatnie dane [o inflacji] wyraźnie nie dały nam większej pewności, a zamiast tego wskazują, że osiągnięcie tej pewności prawdopodobnie zajmie więcej czasu, niż oczekiwano

— dodał.

Chodzi o to, że w marcu inflacja w USA rosła w tempie 3,5%. W lutym było to 3,2%, zaś w styczniu – 3,1%.

Warto od razu dodać, że chodzi o inflację konsumencką, a nie bazową, która jest dla Fedu ważniejsza. Ta druga stanęła w miejscu i wynosi 3,8%.

Ze słów Powella wynika, że na cięcia możemy poczekać dłużej, niż zakładaliśmy. Co to oznacza w praktyce? Z raportów Fedu wynikało, że w tym roku bank centralny dokona trzech cięć stóp procentowych. Wielu ekspertów zakładało, że do pierwszego dojdzie w czerwcu. Możliwe, że cały proces rozpocznie się później. Kiedy? Nie wiadomo, ale zapewne jeszcze w tym roku.

Kurs bitcoina

Co zaskakujące, bitcoin nie odpowiedział na to wszystko spadkami. Dziś 1 BTC kosztuje 63 000 USD, czyli tyle samo co wczoraj, ale nadal 8,45% mniej niż tydzień temu.

Ether kosztuje z kolei 3069 USD, co przekłada się na taką samą cenę co 24 h temu i 12-procentowy, tygodniowy spadek.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności