Chainalysis: adopcja kryptowalut rośnie w rekordowym tempie. Dane z raportu mogą zaskoczyć

Bitcoin

Począwszy od zeszłego roku, wykorzystanie kryptowalut na całym świecie mocno wzrosło. Powodem jest nie tylko hossa na rynku, ale też […]

Począwszy od zeszłego roku, wykorzystanie kryptowalut na całym świecie mocno wzrosło. Powodem jest nie tylko hossa na rynku, ale też spory napływ na niego inwestorów instytucjonalnych. Między styczniem 2020 r. a styczniem 2021 r. liczba używanych portfeli z kryptowalutami na całym świecie wzrosła o 45% do około 66 milionów.

Chainalysis bada adopcję

W sierpniu Chainalysis opublikowało swój drugi w historii globalny indeks adopcji kryptowalut, który odnotował 880-procentowy wzrost, napędzany handlem P2P i wykorzystaniem cyfrowych walut na rynkach wschodzących, takich jak np. Afryka. Zespół firmy prześledził dane od 7000 dostawców usług i odkrył „znaczącą aktywność” w 158 krajach.

Pomimo wielkich ruchów dokonanych przez inwestorów instytucjonalnych, takich jak MicroStrategy, to Wietnam znalazł się na szczycie indeksu adopcji. Na kolejnych miejscach są Indie i Pakistan. Sześć z dwudziestu największych krajów w indeksie to kraje afrykańskie.

Według Kim Grauer, która stoi na czele zespołu ds. badań w Chainalysis, firma przyjęła w tym roku bardzo ukierunkowane podejście do ilościowego określenia zakresu adopcji kryptowalut. Wprowadzono zupełnie nową metodologię oraz metryki, aby uchwycić tę aktywność.

Istnieje wiele niezwykle dużych transferów [środków ze strony] instytucji, które dostarczają nam ważnych danych. I tak naprawdę wszystkie rzeczy, które zrobiliśmy, jeśli chodzi o wagi i wskaźniki, miały na celu głównie uchwycenie codziennej, oddolnej aktywności właściciela sklepu lub zwykłej osoby, która przyjmuje przekazy pieniężne [w kryptowalutach] – powiedziała. Dodała, że mniej ważne dla firmy były właśnie działania największych graczy.

I tak np. według raportu, od czerwca 2020 r. do lipca 2021 r. przychodzące spoza Afryki przelewy w kryptowalutach stanowiły 96% całkowitego wolumenu transakcji kryptowalutowych na kontynencie. Pokazuje to również, że Afryka ma największy udział w wolumenie transakcji peer-to-peer (P2P), wyprzedzając inne wschodzące rynki, takie jak Ameryka Łacińska oraz Azja Środkowa i Południowa. Afryka ma również największy detaliczny rynek handlu kryptowalutami, stanowiący 7% całego rynku.

Metodologia

Chainalysis wykorzystało do oceny krajów pod kątem indeksu adopcji trzy wskaźniki: całkowitą wartość kryptowalut otrzymanych przez kraj, wartość kryptowalut wymienianych przez nieprofesjonalnych inwestorów (licząc tylko transakcje poniżej 10 000 USD) i wolumen obrotu giełdowego P2P.

Wszystkie trzy miary były ważone przez parytet siły nabywczej (purchasing power parity – PPP) na mieszkańca, który mierzy zdolność jednostki w danym kraju do zakupu określonego „koszyka” towarów.

To spowodowało, że kraje takie jak Wietnam i Kenia, które mogą pochwalić się znaczną aktywnością dotyczącą kryptowalut w sieci w porównaniu do ich łącznego bogactwa i siły nabywczej, znalazły się na szczycie listy.

Według Grauer, gdyby zespół nie ważył każdego kraju według PPP na mieszkańca, lista wyglądałaby drastycznie inaczej. Wtedy to Chiny i Stany Zjednoczone byłyby na szczycie indeksu ze względu na ich populację.

Chainalysis adopcja kryptowalut

Hiperinflacja

Grauer powiedziała również, że Chainalysis próbował również zmierzyć związek między adopcją kryptowalut a hiperinflacją, biorąc za przykład Wenezuelę. Stopa inflacji w Wenezueli w 2019 roku osiągnęła poziom aż 10 milionów procent. W zeszłym roku CoinDesk poinformował, że adopcja kryptowalut w Wenezueli, w szczególności handel P2P, gwałtownie wzrosła. W tym okresie wartość wenezuelskiego boliwara spadła w stosunku do dolara, gdy ludzie szukali sposobów na zabezpieczenie swoich oszczędności poza ich krajową walutą.

Dane z analizy blockchainów pokazują, że gdy boliwar spadał w stosunku do dolara amerykańskiego w okresie od maja 2019 do czerwca 2021, wolumen obrotu na platformie P2P LocalBitcoins stale rósł.

Grauer dodała, że analitycy firmy rozmawiali również z Wenezuelczykami.

– Mówili o tym, że ludzie w Wenezueli nie są skupiają się teraz nad spekulacjami o kryptowalutach. Są zainteresowani zwykłym życiem i przetrwaniem, więc [nasi analitycy] widzą, że coraz więcej osób zwraca się w kierunku kryptowalut z czystej desperacji – powiedziała Grauer.

Tagi
adopcja bitcoin Blockchain btc kryptowaluty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.