za
Chainalysis adopcja kryptowalut

Chainalysis: adopcja kryptowalut rośnie w rekordowym tempie. Dane z raportu mogą zaskoczyć

2021-10-08
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Począwszy od zeszłego roku, wykorzystanie kryptowalut na całym świecie mocno wzrosło. Powodem jest nie tylko hossa na rynku, ale też spory napływ na niego inwestorów instytucjonalnych. Między styczniem 2020 r. a styczniem 2021 r. liczba używanych portfeli z kryptowalutami na całym świecie wzrosła o 45% do około 66 milionów.

Chainalysis bada adopcję

W sierpniu Chainalysis opublikowało swój drugi w historii globalny indeks adopcji kryptowalut, który odnotował 880-procentowy wzrost, napędzany handlem P2P i wykorzystaniem cyfrowych walut na rynkach wschodzących, takich jak np. Afryka. Zespół firmy prześledził dane od 7000 dostawców usług i odkrył „znaczącą aktywność” w 158 krajach.

Pomimo wielkich ruchów dokonanych przez inwestorów instytucjonalnych, takich jak MicroStrategy, to Wietnam znalazł się na szczycie indeksu adopcji. Na kolejnych miejscach są Indie i Pakistan. Sześć z dwudziestu największych krajów w indeksie to kraje afrykańskie.

Według Kim Grauer, która stoi na czele zespołu ds. badań w Chainalysis, firma przyjęła w tym roku bardzo ukierunkowane podejście do ilościowego określenia zakresu adopcji kryptowalut. Wprowadzono zupełnie nową metodologię oraz metryki, aby uchwycić tę aktywność.

Istnieje wiele niezwykle dużych transferów [środków ze strony] instytucji, które dostarczają nam ważnych danych. I tak naprawdę wszystkie rzeczy, które zrobiliśmy, jeśli chodzi o wagi i wskaźniki, miały na celu głównie uchwycenie codziennej, oddolnej aktywności właściciela sklepu lub zwykłej osoby, która przyjmuje przekazy pieniężne [w kryptowalutach] – powiedziała. Dodała, że mniej ważne dla firmy były właśnie działania największych graczy.

I tak np. według raportu, od czerwca 2020 r. do lipca 2021 r. przychodzące spoza Afryki przelewy w kryptowalutach stanowiły 96% całkowitego wolumenu transakcji kryptowalutowych na kontynencie. Pokazuje to również, że Afryka ma największy udział w wolumenie transakcji peer-to-peer (P2P), wyprzedzając inne wschodzące rynki, takie jak Ameryka Łacińska oraz Azja Środkowa i Południowa. Afryka ma również największy detaliczny rynek handlu kryptowalutami, stanowiący 7% całego rynku.

Metodologia

Chainalysis wykorzystało do oceny krajów pod kątem indeksu adopcji trzy wskaźniki: całkowitą wartość kryptowalut otrzymanych przez kraj, wartość kryptowalut wymienianych przez nieprofesjonalnych inwestorów (licząc tylko transakcje poniżej 10 000 USD) i wolumen obrotu giełdowego P2P.

Wszystkie trzy miary były ważone przez parytet siły nabywczej (purchasing power parity – PPP) na mieszkańca, który mierzy zdolność jednostki w danym kraju do zakupu określonego „koszyka” towarów.

To spowodowało, że kraje takie jak Wietnam i Kenia, które mogą pochwalić się znaczną aktywnością dotyczącą kryptowalut w sieci w porównaniu do ich łącznego bogactwa i siły nabywczej, znalazły się na szczycie listy.

Według Grauer, gdyby zespół nie ważył każdego kraju według PPP na mieszkańca, lista wyglądałaby drastycznie inaczej. Wtedy to Chiny i Stany Zjednoczone byłyby na szczycie indeksu ze względu na ich populację.

Chainalysis adopcja kryptowalut

Hiperinflacja

Grauer powiedziała również, że Chainalysis próbował również zmierzyć związek między adopcją kryptowalut a hiperinflacją, biorąc za przykład Wenezuelę. Stopa inflacji w Wenezueli w 2019 roku osiągnęła poziom aż 10 milionów procent. W zeszłym roku CoinDesk poinformował, że adopcja kryptowalut w Wenezueli, w szczególności handel P2P, gwałtownie wzrosła. W tym okresie wartość wenezuelskiego boliwara spadła w stosunku do dolara, gdy ludzie szukali sposobów na zabezpieczenie swoich oszczędności poza ich krajową walutą.

Dane z analizy blockchainów pokazują, że gdy boliwar spadał w stosunku do dolara amerykańskiego w okresie od maja 2019 do czerwca 2021, wolumen obrotu na platformie P2P LocalBitcoins stale rósł.

Grauer dodała, że analitycy firmy rozmawiali również z Wenezuelczykami.

– Mówili o tym, że ludzie w Wenezueli nie są skupiają się teraz nad spekulacjami o kryptowalutach. Są zainteresowani zwykłym życiem i przetrwaniem, więc [nasi analitycy] widzą, że coraz więcej osób zwraca się w kierunku kryptowalut z czystej desperacji – powiedziała Grauer.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności