za
Jak zabezpieczyć konta w internecie, certik

CertiK: widać wzrost bezpieczeństwa na rynku kryptowalut

European Halving Party 2024

Z najnowszego raportu CertiK wynika, że w 2023 r. na rynku kryptowalut spadła liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem.

CertiK sugeruje, że rynek kryptowalut staje się bezpieczniejszym miejscem

CertiK zarejestrowało na rynku kryptowalut aż 751 incydentów dot. bezpieczeństwa. W wyniku tychże utracono aż 1,84 miliarda USD. Choć liczba ta przeraża, oznacza to spadek o 51% w porównaniu z 2022 r. Każdy incydent spowodował średnio 2,45 miliona USD strat, przy czym dziesięć największych ataków przyniosło przestępcom zysk w wysokości 1,11 miliarda USD. Co ciekawe, firma zajmująca się bezpieczeństwem stwierdziła też, że średnia strata na incydent wyniosła zaledwie 101 132 USD.

W listopadzie odnotowano najwyższą kwotę strat, wynoszącą 363 367 327 USD. Stoi za nią 45 incydentów. W trzecim kwartale zarejestrowano stratę wynoszącą 686 558 472 USD wynikającą z 183 hacków, oszustw i exploitów.

Warto zauważyć, że aż sześć z dziesięciu najbardziej kosztownych ataków hakerskich z 2023 r. wynikało z naruszenia bezpieczeństwa klucza prywatnego.

Przykładowo, atak na Multichain w lipcu spowodował stratę w wysokości 125 milionów USD. Pomimo zapewnienia decentralizacji ujawniono, że dyrektor generalny Multichain miał wyłączną kontrolę nad serwerami obliczeniowymi i kluczami prywatnymi. Luka wyszła na jaw wraz z aresztowaniem tego CEO.

exploit co to, certik

Jak nie dać się przestępcom?

W związku z tym, CertiK poinformowało użytkowników o konieczności wdrożenia określonych praktyk zarządzania kluczami prywatnymi. Zasugerowano m.in. wykorzystanie portfeli z wieloma podpisami, przechowywanie kopii zapasowych kluczy prywatnych w trybie offline w bezpiecznych lokalizacjach, takich jak sejfy, regularne audyty czy monitorowanie użycia kluczy w celu wykrycia nieautoryzowanego dostępu.

Okazuje się, że najwięcej ataków dotyczyło Ethereum, co wynika z mocnej pozycji tego blockchaina na rynku. Z raportu wynika, że z sieci tej wykradziono aż 686 milionów USD w kryptowalutach, co przekłada się na 224 incydenty.

BNB Chain zaatakowano z powodzeniem 387 razy i odnotowano straty na poziomie 134 milionów USD.

Więcej o bezpiecznym inwestowaniu na rynku dowiedziecie się z naszego artykułu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności