za
bitcoin

Cathie Wood przewiduje dominację bitcoina i etheru: wartość rynku kryptowalut osiągnie 25 bilionów USD

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dyrektor generalna Ark Invest, Cathie Wood, twierdzi, że ekosystem kryptowalut będzie zdominowany przez bitcoina i ether. Jego łączna wartość ma wzrosnąć z obecnego biliona dolarów do aż 25 bln USD w 2030 roku.

Cathie Wood: 25 bilionów dolarów do 2030 roku

Cathie Wood w wywiadzie dla CNBC omówiła długoterminowe perspektywy branży kryptowalut. Przyznała też, że jest optymistką w kwestii zatwierdzenia przez SEC ETF-ów na bitcoiny. Wskazała przy tym na „znaczące” zmiany, jakie zachodzą w obecnym krajobrazie regulacyjnym. Jej zdaniem jest lepiej niż było np. rok temu. Ponoć w ramach obecnie trwającego procesu analizy wniosków o stworzenie ETF-ów „SEC faktycznie zadaje pytania”, a nie – jak było chyba wcześniej – od razu nastawia się na odrzucenie próśb o stworzenie funduszy.

Wood jest też zdania, że rynek kryptowalut zostanie zdominowany przez ether i bitcoina. Wartość całego rynku będzie rosła do 25 bilionów USD w 2030 roku. Jak przełoży się to na cenę samego bitcoina? W lutym Ark Invest przedstawiło scenariusze wzrostu kursu BTC. Pesymistyczny wariant zakładał cenę 682 800 USD do końca 2030 roku. Można jednak też założyć aż 1,48 miliona USD.

Powstanie kilka ETF-ów

Uważa też, że SEC zatwierdzi jednocześnie wiele funduszy spot ETF na bitcoiny. Zauważyła, że ostateczny termin na udzielenie odpowiedzi na  wniosek Ark w sprawie funduszu ETF na bitcoina upływa 10 stycznia. We wtorkowym wywiadzie dla Bloomberga Wood powiedziała:

Naszym zdaniem może się zdarzyć… że do tego czasu zatwierdzą nie tylko jeden projekt… ponieważ nie chcą wybierać zwycięzców.

JPMorgan jest takiego samego zdania. Bank we wrześniu przekazał, że oczekuje, że SEC zatwierdzi jednocześnie kilka funduszy ETF na bitcoiny.

cathie wood kapitalizacja

Wpływ ETF-ów na rynek BTC

Powstanie ETF-ów na BTC oznacza łatwiejszy dostęp do kryptowalut. Fundusze umożliwią bowiem inwestowanie w bitcoina bez konieczności jego bezpośredniego zakupu i przechowywania. Dla wielu inwestorów jest to wygodniejsza opcja niż bezpośredni zakup kryptowaluty na giełdzie.

Powstanie ETF-ów związanych z bitcoinem może również przyciągnąć na rynek większą ilość kapitału instytucjonalnego. Instytucje finansowe, takie jak fundusze emerytalne czy korporacje, mogą być bardziej skłonne do inwestowania w ETF-y niż same BTC.

Wszystko to może mocno napędzić wzrosty na BTC. Warto zresztą zobaczyć, jak po zatwierdzeniu ETF-ów złota zachował się kurs metalu szlachetnego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.