robot ai

Amerykański uniwersytet otrzymuje 20 mln USD na utworzenie instytutu AI

Amerykański uniwersytet Carnegie Mellon otrzymał 20 milionów dolarów z federalnych środków na stworzenie nowego instytutu AI, którego celem jest kształtowanie polityki publicznej.

AI pomoże urzędnikom w świadomych decyzjach

Według raportu z lokalnej publikacji prasowej, uniwersytet Carnegie Mellon w Pittsburghu w Pensylwanii otrzymał fundusze na stworzenie instytutu AI Institute for Societal Decision Making. Instytut będzie wspierał doskonalenie narzędzi sztucznej inteligencji. Miałyby one pomóc w procedurach decyzyjnych w skomplikowanych sytuacjach społecznych, takich jak klęski żywiołowe i zdarzenia związane ze zdrowiem publicznym.

Dyrektorem instytutu będzie Aarti Singh, profesor na uniwersyteckim wydziale uczenia maszynowego. Jak powiedziała, ​​jednym z głównych celów będzie stworzenie sztucznej inteligencji, która jest zorientowana na człowieka.

Musimy opracować technologię sztucznej inteligencji, która będzie działać dla ludzi. Technologia będzie opierać się na zweryfikowanych danych i sprawdzonych algorytmach.

Singh wyjaśniła, że ​​wierzy, że sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w pomaganiu decydentom i urzędnikom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji w różnych scenariuszach. Badacze z instytutu, podczas rozwijania i szkolenia nowej technologii, będą konsultować się z szerokim gronem ekspertów. Będą wśród nich urzędnicy zdrowia publicznego, menedżerowie ds. sytuacji kryzysowych, pracownicy społecznościowi i naukowcy zajmujący się naukami behawioralnymi i poznawczymi.

Dodatkowo, Singh wskazała, że etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji to “centralny cel” w instytucie. Deweloperzy i badacze muszą być jednak “ostrożni” w tym procesie.

Jednym z kluczowych elementów jest upewnienie się, że angażujemy się w AI w etyczny sposób, tak aby było wykorzystywane tam, gdzie jest to potrzebne.

Regulacje AI

Wszystko to następuje w momencie, gdy rządy na całym świecie zaczynają badać wykorzystanie sztucznej inteligencji w polityce. W Rumunii rząd niedawno zaprezentował chatbota, który ma zbierać informacje o zaangażowaniu i potrzebach społeczeństwa, aby usprawnić podejmowanie decyzji politycznych.

Inni światowi liderzy w krajach takich jak Stany Zjednoczone i Chiny, rozważają nowe regulacje dla tej dynamicznie rozwijającej się technologii. W Unii Europejskiej ustawodawcy są w trakcie finalizowania nowego Aktu AI, koncentrującego się na wytycznych dla generatywnych narzędzi AI.

robot ai

Sztuczna inteligencja może wywierać wpływ na opinię publiczną?

AI i jej rola w kształtowaniu opinii publicznej to kolejny złożony temat. Technologie sztucznej inteligencji, takie jak algorytmy analityczne, chatboty i generatory tekstu, mają potencjał do wpływania na opinie publiczną. Dostarczają bowiem informacje, ułatwiają dyskusję i wpływają na kształt narracji.

Dostarczają one informacje oparte na danych, które mogą kształtować publiczny dyskurs i pomagać w podejmowaniu decyzji. Jednak, tak jak każde inne narzędzie, AI może być używane zarówno do dobrych, jak i złych celów. Temat etyki i regulacji wokół jej zastosowania są zatem kluczowe. Może to również stworzyć nowe wyzwania, takie jak potencjał manipulacji opinii publicznej, co podkreśla znaczenie odpowiedniego zarządzania i nadzoru nad tymi technologiami.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Aarti Singh ai AI Institute for Societal Decision Making akt ai Carnegie Mellon Chiny etyczne wykorzystanie ai kleski żywiołowe kryptowaluty nowe technologie
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.