za
robot ai

Amerykański uniwersytet otrzymuje 20 mln USD na utworzenie instytutu AI

Amerykański uniwersytet Carnegie Mellon otrzymał 20 milionów dolarów z federalnych środków na stworzenie nowego instytutu AI, którego celem jest kształtowanie polityki publicznej.

AI pomoże urzędnikom w świadomych decyzjach

Według raportu z lokalnej publikacji prasowej, uniwersytet Carnegie Mellon w Pittsburghu w Pensylwanii otrzymał fundusze na stworzenie instytutu AI Institute for Societal Decision Making. Instytut będzie wspierał doskonalenie narzędzi sztucznej inteligencji. Miałyby one pomóc w procedurach decyzyjnych w skomplikowanych sytuacjach społecznych, takich jak klęski żywiołowe i zdarzenia związane ze zdrowiem publicznym.

Dyrektorem instytutu będzie Aarti Singh, profesor na uniwersyteckim wydziale uczenia maszynowego. Jak powiedziała, ​​jednym z głównych celów będzie stworzenie sztucznej inteligencji, która jest zorientowana na człowieka.

Musimy opracować technologię sztucznej inteligencji, która będzie działać dla ludzi. Technologia będzie opierać się na zweryfikowanych danych i sprawdzonych algorytmach.

Singh wyjaśniła, że ​​wierzy, że sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w pomaganiu decydentom i urzędnikom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji w różnych scenariuszach. Badacze z instytutu, podczas rozwijania i szkolenia nowej technologii, będą konsultować się z szerokim gronem ekspertów. Będą wśród nich urzędnicy zdrowia publicznego, menedżerowie ds. sytuacji kryzysowych, pracownicy społecznościowi i naukowcy zajmujący się naukami behawioralnymi i poznawczymi.

Dodatkowo, Singh wskazała, że etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji to “centralny cel” w instytucie. Deweloperzy i badacze muszą być jednak “ostrożni” w tym procesie.

Jednym z kluczowych elementów jest upewnienie się, że angażujemy się w AI w etyczny sposób, tak aby było wykorzystywane tam, gdzie jest to potrzebne.

Regulacje AI

Wszystko to następuje w momencie, gdy rządy na całym świecie zaczynają badać wykorzystanie sztucznej inteligencji w polityce. W Rumunii rząd niedawno zaprezentował chatbota, który ma zbierać informacje o zaangażowaniu i potrzebach społeczeństwa, aby usprawnić podejmowanie decyzji politycznych.

Inni światowi liderzy w krajach takich jak Stany Zjednoczone i Chiny, rozważają nowe regulacje dla tej dynamicznie rozwijającej się technologii. W Unii Europejskiej ustawodawcy są w trakcie finalizowania nowego Aktu AI, koncentrującego się na wytycznych dla generatywnych narzędzi AI.

robot ai

Sztuczna inteligencja może wywierać wpływ na opinię publiczną?

AI i jej rola w kształtowaniu opinii publicznej to kolejny złożony temat. Technologie sztucznej inteligencji, takie jak algorytmy analityczne, chatboty i generatory tekstu, mają potencjał do wpływania na opinie publiczną. Dostarczają bowiem informacje, ułatwiają dyskusję i wpływają na kształt narracji.

Dostarczają one informacje oparte na danych, które mogą kształtować publiczny dyskurs i pomagać w podejmowaniu decyzji. Jednak, tak jak każde inne narzędzie, AI może być używane zarówno do dobrych, jak i złych celów. Temat etyki i regulacji wokół jej zastosowania są zatem kluczowe. Może to również stworzyć nowe wyzwania, takie jak potencjał manipulacji opinii publicznej, co podkreśla znaczenie odpowiedniego zarządzania i nadzoru nad tymi technologiami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 229,83 USD-0,08%
Ethereum logo
EthereumETH
3563,45 USD0,87%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,08%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
599,69 USD0,74%
Solana logo
SolanaSOL
135,28 USD-2,52%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3561,61 USD0,84%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,09%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD0,10%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-1,69%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,00 USD-2,42%