za

Canaccord Genuity Group: Bitcoin stał się bardziej zdecentralizowany, niż był wcześniej

2019-02-07
Bitcoin

Decentralizacja to dziś modne słowo. Zwłaszcza w świecie kryptowalut, gdzie stanie się “zdecentralizowanym” jest niemal synonimem beatyfikacji. Zdaniem ekspertów z Canaccord Genuity Group sam Bitcoin nie był jednak na początku w pełni zdecentralizowany.

W ostatnim, opublikowanym w lutym, raporcie firma zauważa, że dziś główna kryptowaluta jest już mocno zdecentralizowana. W przeszłości jednak sprawa wyglądała zgoła inaczej. Wystarczy przypomnieć, że w połowie 2014 r. mieliśmy na tym rynku aferę związaną z działalnością poola GHash.IO, który zaczął w pewnym momencie kontrolować blisko  50% całkowitej wartości hash sieci BTC. Atak 51%, który pozwoliłby przejąć kontrolę nad siecią, nie wydawał się w tamtych dniach tak nierealny, jak ma to miejsce dzisiaj.

Chyba sami członkowie poola zdawali sobie sprawę, że przejęcie przez nich ponad połowy mocy sieci nie przysłuży się nikomu. Dziś żaden pojedynczy pool nie kontroluje więcej niż jednej piątek mocy. Pięć pooli ma od 10% do 20%, a pozostałe jeszcze mniej, bo kontrolują niespełna 10%.

Powody zmiany

Zaważył chyba jednak nie tylko inwestorski rozsądek (nie oszukujmy się – atak 51% prawdopodobnie mocno odbiłby się na cenie głównej kryptowaluty).

kopalnia bitcoinEksperci z Canaccord Genuity Group wskazują na to, że zwiększona decentralizacja sieci Bitcoina jest wypadkową paru czynników. Nie chodziło tylko o wierność ideologii (w końcu kopanie to jednak biznes!) czy troskę o cenę. Sugerują, że powodem decentralizacji był też ogólny rozwój rynku pod kątem technologicznym. Chodzi o “komercjalizację bitcoinowych układów górniczych”, czyli powstanie słynnych ASIC, które były dedykowane kryptowalutom i wprowadziły szerszą konkurencję na rynku miningu cyfrowych walut. Bitmain odnalazł np. godnego rywala w Canaan Creative.

Można w tym miejscu powołać się na badania ARK Invest, którego raport stwierdza, że centralizacja Bitcoina, mierzona wskaźnikiem Herfindahla-Hirschmana (HHI), stale spadała z poziomu ~ 3000 w 2013 r. do ~ 1200 obecnie.

Tak zwany indeks HHI służy do pomiaru stopnia skoncentrowania rynku. Wartość HHI mniejsza niż 1500 oznacza “konkurencyjny rynek”, HHI w wysokości 1500 – 2500 jest uznawany za “umiarkowanie skoncentrowany”, a HHI powyżej 2500 to rynek “wysoce skoncentrowane”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności