za
BTC

Rząd USA przenosi bitcoiny o wartości 1 mld dolarów pochodzące z Silk Road

Konferencja Kryptoraport

W sytuacji, gdy organy państwowe rekwirują kryptowaluty pochodzące z nielegalnych działań, często wystawiają skonfiskowane aktywa na sprzedaż. Pojawiły się doniesienia sugerujące, że rząd Stanów Zjednoczonych może chcieć sprzedać bitcoiny przechwycone z Silk Road. Ich wartość wycenia się na około 1 miliard dolarów. Czy decyzja o wystawieniu ich na licytacje odbiłaby się w jakimś stopniu na rynku kryptowalut?

Co się dzieje z BTC pochodzącymi z Silk Road?

W ciągu ostatnich 10 lat amerykańskie organy ścigania dokonały konfiskaty tysiący bitcoinów, które stanowiły element różnych transakcji w serwisie Silk Road. Wielokrotnie władze USA wystawiały część tych aktywów na licytację, w ramach której inwestorzy mogli legalnie nabyć BTC. Swoją drogą takie działania stosują nawet polskie władze. W lutym pisaliśmy o tym, że Białostocki Urząd Skarbowy wystawił na sprzedaż część bitcoina.

Dla przypomnienia: Silk Road było internetowym czarnym rynkiem, czymś na wzór Darknetu. Platforma wystartowała w 2011 roku. Jej założycielem był Ross Ulbricht posługujący się pseudonimem „Dread Pirate Roberts”. Serwis był jednym z pierwszych, który akceptował płatności w bitcoinie. Jak się domyślacie, amerykańskie organy ścigania w końcu dopadły Ulbrichta. Skonfiskowały posiadane przez niego bitcoiny, a platforma została zamknięta w 2013 roku. Zarekwirowane cyfrowe aktywa wielokrotnie były w następnych latach wystawiane jako przedmioty licytacji.

Teraz temat wspomnianych środków powrócił. Firma analityczna PeckShield zauważyła bowiem, że w dniu 7 marca z rządowych portfeli przetransferowano ponad 50 tys. bitcoinów na 3 różne adresy. Wartość przeniesionych monet wynosi około 1 miliarda dolarów. Część z nich również została przesłana na giełdę Coinbase.

Aktywa pochodzące z trzech transferów wyglądają na wewnętrzne migracje środków. Jednakże można by zastanawiać się w jakim celu 9861 BTC zostało wysłanych do Coinbase. Pozostałe dwie transze wynoszą 30 tys. BTC i  9 tys. BTC.

Rząd USA przenosi bitcoiny o wartości 1 mld dolarów pochodzące z Silk Road
Transfer BTC pochodzący od Silk Road na trzy różne adresy. Źródło: Twitter

Co oznaczają ruchy rządu i jaki może być tego efekt?

Pojawia się pytanie czy ruchy bitcoinów, które są w posiadaniu rządu, są zapowiedzią chęci sprzedaży tych aktywów? Być może być to jednak zwykła dywersyfikacja na różne portfele? Co prawda na giełdę zostało przetransferowane niecałe 10 tys. bitcoinów, ale ogólna wartość aktywów, które znalazły się w ruchu, wywołuje różne reakcje wśród społeczności kryptowalut.

Jeden z użytkowników Twittera pokusił się o teorię, że w wypadku sprzedaży tych monet przez amerykańskie agencje, na rynku mogłaby zapanować ogromna presja sprzedażowa.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności