za
Bitcoin przebił dziś poziom 26 tys. dolarów! Kryptowaluta wraca do poziomów z czerwca 2022 r.

Kurs bitcoina przebił dziś 26 tys. dolarów! Kryptowaluta wraca do poziomu z czerwca 2022 r.

Nexo Earn Aplikacja

W dniu dzisiejszym Departament Pracy Stanów Zjednoczonych podał najnowsze dane dotyczące wskaźnika cen towarów oraz usług konsumpcyjnych (CPI) za poprzedni miesiąc. Inflacja w USA za luty wyniosła 6%, co oznacza spadek o 0,4% w stosunku do stycznia 2023 roku. Bitcoin za to przekroczył w tym czasie poziom 26 tys. dolarów. Oznacza to, że pierwsza kryptowaluta powraca do poziomów ostatnio widzianych w czerwcu 2022 roku.

Bitcoin przełamuje ważną barierę cenową

Kurs bitcoina (BTC) przebił dziś poziom 26 tys. dolarów. Ostatni raz najstarsza cyfrowa moneta handlowała po takiej cenie 9 miesięcy temu. W momencie pisania tego artykułu za jednego bitcoina należy zapłacić 25 889 dolarów. Oznacza to skok kursu o 7,3% w ciągu doby. Co więcej, BTC jest droższe o 16% niż 7 dni temu, a w skali miesiąca aktywo to zalicza skok o ponad 20%.

Bitcoin przebił poziom 26 tys. dolarów
Kurs BTC/USD. Źródło: TradingView

Na dynamiczny wzrost bitcoina złożyło się w ostatnich dniach kilka czynników. Głównym katalizatorem napędzającym jego rajd cenowy jest upadek trzech kluczowych banków w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu. Dziś natomiast wzrosty kursu podbiło ogłoszenie przez amerykański Departament Pracy wyników dot. inflacji za zeszły miesiąc.

CPI w lutym spadło o 0,4% przy uwzględnieniu pewnych sezonowych czynników. Inflacja za luty w Stanach Zjednoczonych wynosi obecnie 6%. Jak zaznacza instytucja, obecne wskaźniki w USA odnotowały najniższy roczny wzrost od czasu września 2021 roku. W opublikowanym raporcie napisano, że indeksy dot. schronienia odpowiadają na prawie 70% wzrostu w lutym. Ceny żywności, rekreacji oraz wyposażenia gospodarstwa domowego również wzrosły.

Jak reagują pozostałe topowe kryptowaluty?

Klasycznie już za ruchami ceny pierwszej cyfrowej monety podążają altcoiny. Ether (ETH) handluje obecnie po kursie 1758 dolarów. Oznacza to skok o 4,81% w ciągu ostatnich 24h. W przeciągu tygodnia druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej wzrosła o 12,77%.

Warto również zwrócić uwagę na HEX, który w ciągu tygodnia zaliczył wybicie kursu o 31,5%, a w skali miesiąca jego wartość wzrosła o 94%. Obecnie zajmuje on szóste miejsce na liście największych kryptowalut pod względem marketcapu.

Kurs HEX/USD. Źródło: TradingView

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Jestem redaktorem i dziennikarzem skupionym na sektorach kryptowalut, blockchain oraz web3. Dla Bitcoin.pl piszę od 2021 roku. Prowadzę program ''Web'3'n'more'' - cykl wywiadów poświęconych polskim projektom z tej branży. W wolnym czasie zajmuję się muzyką, jestem wokalistą zespołów Lords of the Deep Forest oraz Brütal Melon.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności