za
Blockchainowy detektyw.

Blockchainowy detektyw ostrzega przed oszustami. Scamerska szajka to tak naprawdę Grupa Lazarus?

1,5% dla maluszka

Samozwańczy blockchainowy detektyw ZachXBT prowadzi kolejne angażujące śledztwo. Tym razem dotyczy ono grupy stojącej za protokołem DeFi i powiązanymi z nią oszustwami typu rug pull. ZachXBT połączył grupę z takimi skandalami, jak Magante, Komodo, Solfire, czy Lendora. Okazało się, że za scamem mogą stać hakerzy z Lazarus Group.

Blockchainowy detektyw na tropie kryptowalutowych przestępców

Świat cyfrowych aktywów to ocean możliwości. W tym ocenie jednak pływa spora ilość rekinów, które tylko czekają na spragnionych szybkiego zysku miłośników kryptowalut. Poszukiwanie oszustów w branży Web3 nie jest prostym zadaniem, jednakże blockchainowy detektyw ZachXBT stara się przeciwdziałać ich przestępczemu procederowi. Na swoim X-owym koncie ZachXBT dzieli się wynikami internetowych śledztw, które przeprowadza regularnie.

Jednym z najnowszych tropów, które podjął blockchainowy detektyw jest ten dotyczący protokołu pożyczkowego Leaper Blast. Protokół ten oparty jest o Blast. Według analizy, grupa stojąca za projektem odpowiedzialna jest za kilka oszustw typu rug pull. To nie małe scamy na kilkanaście-kilkadziesiąt USD, ale wielomilionowe kradzieże, w których przestępców nie odnaleziono do dziś. Chodzi o scamy, takie jak Magnate (6,5 mln USD), Kokomo (4 mln USD), Solfire (4,8 mln USD) oraz Lenora.

Jak zauważył ZachXBT, grupa działa według powtarzającego się schematu:

W przeszłości pozwolili, aby TVL wzrósł do 7 cyfr, zanim skradli wszystkie fundusze użytkowników zdeponowane na protokole i sfałszowali dokumenty KYC + korzystali z firm audytorskich niższego szczebla. Teraz wprowadzili oszustwa na Base, Solana, Scroll, Optimism, Arbitrum, Ethereum, Avalanche itp.

Nieuchwytni cyberprzestępcy, niczym gang z Dzikiego Zachodu? Trop prowadzi do Korei Północnej

Blockchainowy detektyw zaznacza, że grupa cyberprzestępców odpowiedzialna jest także za oszustwa na Hash DAO, Glori Finance oraz ZebraDAO. Szacuje się, że straty przypisane kryptowalutowej szajce złodziei wynoszą ponad 20 mln USD. Co ważne, w ramach najnowszego przedsięwzięcia grupa rzekomo sfinansowała adres Leaper Finance na sieci
 Blast kwotą niemal 1 mln USD z poprzednich oszustw. Wszystko ma na celu dodanie dalszej płynności, aby skutecznie zwabić ofiary.

Krótko po ujawnieniu połączenia pomiędzy Leaper Finance ze scamami, grupa cyberprzestępców postanowiła ujawnić się na portalu X:

Dobra robota! Moi towarzysze tutaj w Lazarus boją się Ciebie i jednocześnie Cię podziwiają

Po tym wpisie konta Leaper Finance i Glori Finance na X zostały dezaktywowane. Zdjęto także strony internetowe projektów. Okazuje się zatem, że ZachXBT trafił w samo sedno i trafnie powiązał Leaper Finance z poprzednimi scamami typu rug pull.

Czy scamerzy z Leaper Finance to faktycznie Lazarus Group?

Sukces śledztwa, które przeprowadził blockchainowy detektyw, wywołał spory szum w sieci. Użytkownicy portalu X zaczęli zastanawiać się, czy za projektem Leaper Finance faktycznie stali przedstawiciele jednej z najbardziej niebezpiecznych grup hakerskich na świecie, czyli Lasarus Group. Trudno to jednoznacznie potwierdzić lub też wykluczyć. Ostatni wpis Leaper Finance może być wyrazem frustracji i chęcią przypisania własnej działalności do hakerskiej grupy, która budzi postrach w świecie zdecentralizowanych finansów.

Z drugiej strony wiadome jest, że Lazarus Group prowadzi aktywne działania, finansując tym samym reżim w Korei Północnej. Cybernetyczne zbrojne ramię Kim Dzong Una w samym 2023 roku ukradło aż 1,5 mld USD w cyfrowych aktywach. Skuteczność Lazarus Group jest na bardzo wysokim poziomie, zaś dodatkowym niepokojem napawa fakt, że Korea Północna prowadzi aktywne badania nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Według raportu firmy bezpieczeństwa blockchain Immunefi z 29 lutego, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2024 roku użytkownicy rynku kryptowalut stracili ponad 200 mln USD w wyniku włamań i rug pulli. Do tego czasu dokonano także 32 pojedyncze włamania na konta użytkowników.

Grupa Lazarus.

Nie każdy scamer to członek Lazarus Group

Popularność hakerów z Korei Północnej jest spora. Nie powinien dziwić zatem fakt, że coraz większa ilość oszustw i włamań na giełdy kryptowalut będzie przypisywana działaniom Lazarus Group. Nawet pomniejsi scamerzy będą próbowali swoje drobne kradzieże przypisywać do czegoś większego, co hakerom z Korei Północnej będzie zdecydowanie na rękę. Niemniej jednak przed giełdami kryptowalut, jak i szerzej rozumianym cyberbezpieczeństwem, stoi spore wyzwanie. Blockchainowy detektyw z pewnością jeszcze nie raz odkryje scam, za którym stać mogą “większe ryby” cyberprzestępczego świata.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 382,40 USD-4,43%
Ethereum logo
EthereumETH
2917,95 USD-2,47%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
547,41 USD-4,39%
Solana logo
SolanaSOL
130,25 USD4,10%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD2,23%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2916,41 USD-2,47%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-3,79%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,74 USD-6,33%