za
blackrock xrp bitcoin

Czy BlackRock woli XRP od bitcoina? W sieci pojawiła się dziwna plotka

2023-09-18
BitcoinRipple

W ciągu ostatnich dni w mediach społecznościowych pojawiła się pogłoska o tym, że BlackRock, największy na świecie podmiot zarządzający aktywami, zmienia swoją strategię dot. kryptowalut. Miałby porzucić bitcoina na rzecz tokena XRP Ripple.

BlackRock woli XRP od BTC?

BlackRock stara się o utworzenie ETF-a rynku spot bitcoina. Nadzieja na to, że firmie się powiedzie i uzyska zgodę SEC na stworzenie takiego funduszu, podtrzymuje wiarę społeczności we znaczny wzrost ceny BTC w 2024 r.

Tyle że niedawno w sieci pojawiły się doniesienia o tym, że firma zmienia strategię i porzuci BTC na rzecz XRP. Czy spółka potwierdziła te informacje? Nie. Właściwie nie wiadomo, jaka jest ich geneza.

Wiele osób w społeczności kryptowalut nauczyło się już wątpić w takie “sensacje”. Użytkownik X Budhil Vyas napisał wprost w mediach społecznościowych:

Alert dotyczący fałszywych wiadomości: BlackRock NIE przechodzi z bitcoina na XRP. Nie dajcie się nabrać na plotki, że największy na świecie zarządzający aktywami porzuca BTC na rzecz cyfrowych aktywów wspieranych przez Ripple.

Niektórzy użytkownicy X podkreślili jednak, że Ripple i BlackRocka coś jednak łączy. Robert Mitchnick, który obecnie jest szefem działu zasobów cyfrowych w firmie zarządzającej aktywami, wcześniej pełnił funkcję szefa strategii i marketingu produktów w Ripple Labs. Takie personalne powiązania to jednak za mało, by wysnuwać tak daleko idące wnioski, mówiące o porzuceniu bitcoinowej strategii.

Najprawdopodobniej mamy więc do czynienia z typowym fake newsem, którego celem było chwilowe zbicie ceny BTC.

Na początku tego miesiąca pojawiły się też odwrotne spekulacje. Niektórzy twierdzili, że BlackRock kupuje obecnie dużo BTC, by w ten sposób przygotować się już na uruchomienie swojego ETF-a rynku spot bitcoina. I na to nie ma dowodów.

W oczekiwaniu na decyzję SEC

Jeżeli inwestujemy w kryptowaluty, musimy pamiętać, że w najbliższym czasie czeka nas zapewne wiele krótkotrwałych wstrząsów, które naruszą kurs BTC. Niektórzy będą próbowali wykorzystać to, że SEC opóźniła podjęcie decyzji w sprawie wniosków o stworzenie ETF-ów. Komisja może wydać takową w 2. poł. października lub jeszcze raz zmienić termin – najpóźniej na marzec 2024 roku.

Odpowiedź “tak” wywoła zapewne falę wzrostów na rynku. Tym bardziej, że SEC ma też wkrótce podjąć decyzje w sprawie ETF-ów etheru (zarówno spot, jak i futures).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności