za
sec etf bitcoin

SEC podejmie decyzję w sprawie ETF-ów rynku spot bitcoina dopiero jesienią

Binance Launchpool

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) opóźnia odpowiedź na wnioski o utworzenie bitcoinowego ETF-a. Poczekać na decyzję urzędników musi nawet gigant BlackRock.

SEC odpowie, ale jesienią… albo wiosną

Przypomnijmy, że w czerwcu BlackRock złożył wniosek o utworzenie ETF-a rynku spot BTC. Firma ma duże szanse na uzyskanie zgody SEC na utworzenie takiego funduszu. Przemawia za tym statystyka. SEC w przeszłości odrzuciła tylko jeden z ponad 500 wniosków dot. utworzenia funduszy ETF tego giganta z rynku finansów.

Wiele osób twierdzi, że zatwierdzenie spotowego funduszu ETF bitcoina wspieranego przez BlackRocka oznaczałoby skok na poziomie adopcji i powrót na rynek kryptowalut dużych firm.

W ostatnim czasie media sugerowały, że SEC podejmie decyzję w sprawie wniosków o stworzenie funduszy jeszcze w tym tygodniu. Dało to inwestorom nadzieję, że oznacza to “tak” dla startu ETF-ów. Chyba mało kto brał pod uwagę to, że Komisja może odroczyć podjęcie decyzji.

Teraz wiemy, że stało się to może najmniej oczekiwane: SEC ogłosiła, że odpowie na wnioski, ale za 45 dni. W praktyce oznacza to termin w 2. poł. października. Nawet jednak wtedy urzędnicy będą mieli jeszcze jedną furtkę. Będą nadal mogli przesunąć termin na marzec. Oprócz BlackRocka na decyzję czekają: WisdomTree, VanEck, Bitwise, Valkyrie i Fidelity. Na podajniku w biurze Gary’ego Genslera leży też wspólny wniosek Invesco i Galaxy.

To dobra wiadomość dla rynku?

W odpowiedzi na decyzję SEC inwestorzy zareagowali wyprzedażą. Kurs bitcoina spadł do nieco ponad 26 000 USD. W skali doby oznacza to ponad 4-procentowy spadek. Tym samym “pożarte” zostały całe wzrosty, jakie kryptowaluta wygenerowała po ogłoszeniu sukcesu w sądzie Grayscale.

Paradoksalnie jednak przesunięcie terminu przez SEC może okazać się dla rynku dobre. Dlaczego? Możemy założyć, że urzędnicy ostatecznie podejmą decyzję w marcu. W tym czasie Fed może zacząć obniżać już stopy procentowe. Do tego w kwietniu w blockchainie bitcoina ma zajść halving. Trzy prowzrostowe czynniki – obniżanie stóp proc. w USA, podział nagrody dla górników BTC i potencjalna zgoda SEC na ETF – mogą dać rynkowi sporo paliwa. Kurs bitcoina może wtedy bardzo zaskoczyć.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 705,79 USD-2,07%
Ethereum logo
EthereumETH
3487,68 USD-1,89%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
603,07 USD-2,62%
Solana logo
SolanaSOL
148,06 USD-4,38%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3486,71 USD-1,91%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,48 USD-1,38%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-2,39%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,58 USD3,47%