za
bitmex bitcoiny

BitMEX ma poważne problemy prawne

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Giełda BitMEX od dawna budziła kontrowersje. Teraz jednak od pogłosek przeszliśmy do konkretów. Amerykański Departament Sprawiedliwości i Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC) przedstawiły zarzuty przeciwko platformie i jej właścicielom.

Bitmex ma problemy

bitmex problemy prawneOsoby stojące na czele BitMEX – Arthur Hayes, Ben Delo i Samuel Reedem – są oskarżone o prowadzenie niezarejestrowanej platformy handlowej i złamanie przepisów CFTC, w tym dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, KYC oraz AML.

„Oskarżamy BitMEX o oferowanie platformy do handlu lub przetwarzania transakcji swap bez zgody CFTC, jednocześnie występując jako rynek kontraktów terminowych lub narzędzie do wykonywania swapów, a także funkcjonowanie jako sprzedawca prowizyjny kontraktów futures poprzez pozyskiwanie zleceń i akceptowanie Bitcoinów w celu zabezpieczenia transakcji pochodnych aktywów cyfrowych oraz działając jako kontrahent w lewarowanych transakcjach na towarach detalicznych. Skarga dodatkowo dot. naruszenie przez BitMEX zasad CFTC poprzez niewdrożenie procedur „Know Your Customer” i procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy”

– czytamy w ogłoszeniu CFTC.

To jednak nie koniec. W osobnym postępowaniu Departament Sprawiedliwości wniósł oskarżenie przeciwko trzem wymienionym założycielom firmy i szefowi rozwoju BitMEX, Gregowi Dwyerowi. Chodzi o naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej. Zgodnie z komunikatem prasowym Departamentu Sprawiedliwości, Reed został już aresztowany w Massachusetts „i zostanie tam postawiony przed sądem federalnym”.

Odpowiedź giełdy

BitMEX odpowiedział już na zarzuty:

„Zdecydowanie nie zgadzamy się z surową decyzją rządu USA o wniesieniu tych zarzutów i zamierzamy się bronić. Od początku naszej działalności zawsze staraliśmy się przestrzegać obowiązujących przepisów prawa Stanów Zjednoczonych, ponieważ były one wówczas zrozumiałe i opierały się na dostępnych wytycznych”.

Jak dodają twórcy giełdy “platforma BitMEX działa całkowicie normalnie, a wszystkie fundusze są bezpieczne. Aby rozwiać wszelkie obawy klientów, oczekujące wnioski o wypłatę zostały przetworzone o godzinie 17:45 UTC, zgodnie z naszymi standardowymi procedurami. Kolejne wypłaty poza cyklem będziemy jak zwykle przetwarzać o 08:00 UTC, 02 października 2020 r., a następnie o 13:00 UTC.”

W efekcie kurs Bitcoina i innych czołowych kryptowalut spadł. Za BTC płaci się na giełdach 10 505 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności