za
BitMarket-swap

BitMarket.pl wprowadza kontrakty swap dla kryptowalut

2014-12-01
Biznes
Binance Launchpool

Bitcoin często kojarzony jest z inwestycjami wysokiego ryzyka, co wynika z dużej płynności rynku i częstych wahań kursu. Rynek giełd kryptowalut nie oferował dotąd zbyt wielu narzędzi dla osób preferujących bardziej stabilne inwestycje. Jedną z takich form inwestycji długoterminowych są kontrakty swap, które jutro zadebiutują na polskiej giełdzie BitMarket.pl.

Bitcoin często kojarzony jest z inwestycjami wysokiego ryzyka, co wynika z dużej płynności rynku i częstych wahań kursu. Rynek giełd kryptowalut nie oferował dotąd zbyt wielu narzędzi dla osób preferujących bardziej stabilne inwestycje. Jedną z takich form inwestycji długoterminowych są kontrakty swap, które jutro zadebiutują na polskiej giełdzie BitMarket.pl.

Kontrakt swap polega na tym, iż osoba posiadająca środki w kryptowalutach pożycza je inwestorom handlującym za pomocą dźwigni. W zamian za udostępnienie środków inwestorzy płacą regularnie określoną opłatę która stanowi zarobek posiadacza kontraktu. Taka transakcja jest korzystna dla obu stron: inwestor wysokiego ryzyka otrzymuje dostęp do kapitału, którym obraca na giełdzie, zaś inwestor niskiego ryzyka – stałe oprocentowanie swoich środków.

Dzięki zabezpieczeniom wbudowanym w mechanizm handlu z dźwignią inwestycje w kontrakty swap są bezpieczne. Inwestor pożyczający środki musi bowiem przedstawić zabezpieczenie pochodzące z własnego portfela i pokrywające część pożyczonego kapitału (przykładowo, jeśli inwestor handluje z dźwignią 1:5, musi posiadać zabezpieczenie w wysokości 20% pożyczonych środków). Gdy wartość pozycji otwartych na rynku za pomocą pożyczonych środków spadnie, są one zamykane, a brakujące środki pobierane z przedstawionego zabezpieczenia. Gwarantuje to że całość zainwestowanych środków wróci do posiadacza kontraktu.

Nowością na giełdzie BitMarket.pl w stosunku do podobnych rozwiązań na świecie jest sposób rozliczania kontraktów. Kontrakty swap nie mają terminu ważności – inwestor może je otworzyć i zamknąć w każdej chwili. Jedynymi parametrami, jakie określa inwestor, jest wysokość kontraktu oraz jego oprocentowanie. W ten sposób posiadacze kontraktów konkurują między sobą pod względem oprocentowania – inwestorzy pożyczający środki do handlu z dźwignią wybierają kapitał na zasadach rynkowych, czyli ten o najniższym oprocentowaniu.

Ponieważ zysk z kontraktów rozliczany jest co minutę, i w każdej chwili inni uczestnicy rynku mogą zaoferować tańsze kontrakty, motywuje to inwestorów do realistycznego określania ich oprocentowania. Każdy inwestor musi podjąć decyzję, czy zaoferować niższe oprocentowanie, zapewniając sobie stabilny ale niewielki zysk, czy też zaryzykować z wyższym oprocentowaniem, licząc się z tym iż jego środki okażą się zbyt drogie i nie przyniosą zysku w ogóle. Ponieważ zaś nie tylko podaż kontraktów, ale także popyt na nie, nieustannie się zmienia (w zależności od wartości pozycji otwartych aktualnie na rynku w handlu z dźwignią), rynek kontraktów swap, z pozoru statyczny, może cechować się swoistą dynamiką.

W chwili obecnej najwyższe oprocentowanie kontraktów swap na giełdzie BitMarket.pl waha się, w zależności od rodzaju kryptowaluty, od kilkudziesięciu do kilkuset procent rocznie. Kontrakty mogą więc stanowić ciekawą alternatywę w stosunku do tradycyjnego handlu, a tym bardziej do trzymania kryptowalut w portfelu w oczekiwaniu na wzrost.

 

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności