za
BitConnect

Departament Sprawiedliwości sprzeda kryptowaluty przejęte od BitConnect

European Halving Party 2024

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych planuje sprzedać kryptowaluty o wartości aż 56 milionów dolarów. Chodzi o środki skonfiskowane w związku ze sprawą dotyczącą piramidy finansowej BitConnect.

BitConnect i Departament Sprawiedliwości

We wtorkowym komunikacie Departament Sprawiedliwości przekazał, że sprzeda przejęte kryptowaluty i zatrzyma wpływy w dolarach amerykańskich. Środki ze sprzedaży kryptowalut zostaną w rękach organów dopóki nie będzie możliwe wykorzystanie tych funduszy do zapewnienia ofiarom BitConnect odszkodowania. Rząd USA przetrzymuje obecnie aż 56 milionów dolarów w kryptowalutach w swoich cyfrowych portfelach. Kwota odszkodowania dla osób, które zostały skrzywdzone przez BitConnect, będzie zależeć od „przyszłego nakazu restytucji wydanego przez sąd w ramach wyroku”.

W komunikacie dodano, że BitConnect był największym scamem na rynku kryptowalut w USA, wobec którego toczy się sprawa w sądzie. Nie jest jasne, w jaki sposób rząd USA poradzi sobie ze sprzedażą kryptowalut o wartości milionów dolarów, ani jaki wpływ może to mieć na cenę bitcoina (BTC) i etheru (ETH).

Dziś cena BTC oscyluje w okolicach 60 000 USD (po spadku o około 9%, licząc od wczoraj), podczas gdy cena 1 ETH w momencie publikacji tego tekstu wynosi 4 200 USD (to spadek o ok. 10% w skali 24 h).

BitConnect Departament Sprawiedliwości

Piramida

Organizatorzy programu BitConnect byli odpowiedzialni za stworzenie “oferty dot. niezarejestrowanych papierów wartościowych”, która przyniosła im aż 2 miliardy dolarów zysku. Były dyrektor i promotor projektu, Glenn Arcaro, we wrześniu przyznał się do winy i został zmuszony do zapłaty 24 milionów dolarów ofiarom BitConnect.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) również wniosła oskarżenie przeciwko Satishowi Kumbhaniemu, założycielowi Arcaro i BitConnect, którego miejsce pobytu nie jest jednak do teraz znane. Obecnie są przygotowywane ugody z SEC dla innych osób zaangażowanych w piramidę. Wielu osobom z projektu grozi jednak więzienie lub bardzo surowe kary finansowe.

Stworzony w 2017 r. BitConnect odniósł tak duży sukces, bowiem obiecywał naiwnym inwestorom duże zyski. Był platformą pożyczkową, która miała generować swoich użytkownikom ogromne zwroty. Projekt ostatecznie upadł w 2018 r. Stało się to po interwencji władz poszczególnych krajów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności