za
Bitcoiny coraz „młodsze”. Znaczenie wskaźników „cyklu życia” BTC dla ceny

Bitcoiny coraz „młodsze”. Znaczenie wskaźników „cyklu życia” BTC dla ceny

European Halving Party 2024

Krótkoterminowa słabość nadal prześladuje wiele fundamentów odpowiadających za cenę bitcoina (BTC). Inwestorzy wydają się wykorzystywać każdą nadążającą się okazję do zakupów, co pokazują między innymi wskaźniki analizy on-chain. Widać to między innymi po spadającym cały czas średnim czasie „życia” poszczególnych monet BTC.

Bitcoin testuje poziom 20 tys. USD, a rynek jest uzależniony od silnego dolara

Za nami (i pewnie przed nami) kolejny trudny tydzień dla rynków finansowych, z bitcoinem, akcjami, rynkiem walutowym i obligacjami doświadczającymi zmienności i ogólnej deprecjacji cen. Kurs euro po raz kolejny znalazł się poniżej parytetu (czyli poziomu 1,0) względem dolara amerykańskiego w miarę pogłębiania się europejskiego kryzysu energetycznego, a indeks dolara DXY – który mierzy jego siłę względem sześciu konkurencyjnych walut – wzrósł do nowego dwudziestoletniego maksimum powyżej 109,30.

Bitcoiny coraz „młodsze”. Znaczenie wskaźników „cyklu życia” BTC dla ceny

W 2022 roku dolar wyraźnie rośnie, bitcoin natomiast traci na wartości. Źródło: Tradingview.com

Gdy członkowie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) nadal sygnalizują jastrzębie stanowisko w sprawie inflacji – o czym słyszeliśmy między innymi podczas sympozjum Jackson Hole – bitcoin, jako rozwijający się wskaźnik globalnej płynności, zareagował na zapewniania dotyczące zacieśniania polityki pieniężnej pewnym impulsem spadkowym. W efekcie testowaliśmy poziomy poniżej 20 tys. dolarów i wielotygodniowe minimum na wysokości 19,6 tys. dolarów.

W tym artykule chce kontynuować swoje rozważania na temat tego, jak krótkoterminowa słabość widoczna w wielu fundamentalnych wskaźnikach bitcoina przekłada się na jego cenę. Stwarza to warunki korzystne dla niedźwiedzi, nawet przy bardzo niewielkiej presji ze strony sprzedających. To nadal sygnalizuje zarówno utrzymujący się słaby popyt (brak kupujących), jak i bazę inwestorów, którzy są skłonni przyjąć każdą „wyjściową płynność”, jaką oferuje im rynek, aby odzyskać swoje pieniądze po kosztach. Oznacza to, że gdy tylko BTC trochę wzrośnie, spora część inwestorów od razu ucieka z rynku, aby zamknąć swoje pozycje.

Wydajemy coraz młodsze bitcoiny

Nasze rozważania rozpoczniemy z punktu widzenia cyklu życia poszczególnych bitcoinów. Określenie „stara moneta” odnosi się do tej, która od dawna pozostawała nieaktywna, „młoda” natomiast do tej, która częściej jest przedmiotem obrotu.

  • Niższe wartości cyklu życia oznaczają, że młodsze monety dominują w codziennych transakcjach. Jest to zwykle spotykane, gdy ceny spadają, a spekulanci są wypłukiwani z rynku
  • Wyższe wartości oznaczają, że starsze monety dominują w transakcjach. Jest to zwykle spotykane podczas rynków byka, gdy realizowane są zyski, ale także podczas niedźwiedzich kapitulacji, z powodu panicznej sprzedaży.

Wskaźnik o nazwie ASOL (Average Spent Output Lifespan) śledzi średni wiek monet w transakcjach, ale ignoruje ich wolumen. Od stycznia 2021 roku notuje on długoterminowy spadek, który zbiega się z panującą dominacją niedźwiedzi. W ostatnich tygodniach wzrósł, ponieważ grupa starszych monet została wydana, jednak jak widać na poniższym wykresie, było to tylko krótkotrwałe zachowanie.

ASOL służy do pomiaru średniego wieku każdej transakcji. Wartość jest pokazywana jako średni wiek (w dniach) każdej transakcji, pomijając te, które mają żywotność poniżej jednej godziny. Słaba akcja cenowa bez trwałego trendu wzrostowego w ASOL oznacza, że dostępny popyt z ledwością utrzymuje codzienną presję strony sprzedającej, nie mówiąc już o dodatkowych wydatkach ze strony realizujących zyski.

Bitcoiny coraz „młodsze”. Znaczenie wskaźników „cyklu życia” BTC dla ceny

ASOL spada nieprzerwanie od początku ubiegłego roku. Obecnie średni wiek monet wynosi od 20 do 25 dni. Źródło: Glassnode

Potwierdzeniem krótszej żywotności monet jest wskaźnik Average Coin Dormancy, czyli średniego czasu uśpienia monet. W odróżnieniu od ASOL, metryka uwzględnia również ilość wydanych monet, czyli rynkowy wolumen. Średnia wieku na monetę jest bliska wieloletnim minimom, co oznacza, że skok ASOL był w rzeczywistości bardzo lekki pod względem wolumenu BTC, co wzmacnia obserwację bardzo słabego popytu na rynku BTC.

Gdyby ceny rosły, byłby to bardzo istotny sygnał, ponieważ pokazywałby, że starsze monety pozostają uśpione. Obecnie jednak wskazuje to na sytuację odwrotną, w której ceny wciąż walczą o utrzymanie wsparć, nawet jeśli starsze monety pozostają w portfelach inwestorów.

Bitcoiny coraz „młodsze”. Znaczenie wskaźników „cyklu życia” BTC dla ceny

Average Coin Dormancy na wykresie bitcoina. Źródło: Glassnode

Kolejny wskaźnik badający wiek monet to Coin-Years Destroyed (CYD), który nadal spada, osiągając znaczące minimum. Agreguje on całkowitą ilość zniszczenia cyklu życia monet w przeciągu ostatnich 365 dni. W porównaniu do powyżej omawianego wskaźnika „dormancy”, niskie poziomy również wskazują na późne cykle rynku niedźwiedzia.

Czy mamy więc do czynienia z potencjalnym dołkiem? Jest to jak najbardziej możliwe, może upłynąć jednak jeszcze sporo czasu, zanim cena to potwierdzi i zanim doczekamy się odbicia.

Bitcoiny coraz „młodsze”. Znaczenie wskaźników „cyklu życia” BTC dla ceny

Źródło: Glassnode

Negatywny obraz uzupełnia niska aktywność on-chain w sieci Bitcoin

Aby naprawdę uwypuklić obecną słabość fundamentalną, warto uzupełnić powyższe rozważania o wykres Active Entities, czyli aktywnych podmiotów rynkowych. Wskaźnik ten można uznać za podobny do “liczby unikalnych dziennych użytkowników” w sieci Bitcoina. Obecnie testuje on dolne ograniczenie wieloletniego kanału spadkowego.

Co nam to mówi? Między innymi to, że istnieje niewielki wzrost w bazie aktywnych użytkowników, a sieć jest obecnie odwiedzana przez ich minimalną liczbę, którą uznalibyśmy za mieszczącą się w “historycznych granicach”. Gdyby wartość spadła jeszcze bardziej, sugerowałoby to wejście w strefę zagregowanej słabości, której nie widziano od wielu lat. Poziomem wsparcia jest obecnie dolne ograniczenie kanału w okolicach 230 tys. aktywnych podmiotów na dzień.

Bitcoiny coraz „młodsze”. Znaczenie wskaźników „cyklu życia” BTC dla ceny

Liczba aktywnych podmiotów w sieci BTC porusza się na „ekstremalnie niskich poziomach”. Źródło: Glassnode

Czy sytuacja jest jednak aż tak niekorzystna? Spadek wskaźników żywotności może być niepokojący, jednak z drugiej strony dobrze wróży na dłuższą metę ponieważ wskazuje, że stare monety HODLerów pozostają nienaruszone, a spadające ceny mają niewielki psychologiczny wpływ na ich zachowanie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności